خانه> سياسي و انديشه سياسي >1482


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8358263

بازدید سوالات:
265751260 سال شکنجه ايرانيان
توسط آمريکا (گفتگو با چامسکي)
بازديد: 1699

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


نوآم چامسکي، مخالف سياسي، زبان شناس و نويسنده اي سرشناس است. او پرفسور بازنشسته دانشگاه MIT است؛ جايي که براي بيش از پنجاه سال مي‏ انديشد. متن زير، گفت وگو با وي درباره ايران کنوني، کشمکش ها در سوريه و تلاش آمريکا براي تغيير جغرافياي سياسي خاورميانه است.

 

60 سال شکنجه ايرانيان توسط آمريکا

آن چه حقيقتي مهم در مورد ايران است و ما بايد با آن شروع کنيم، اين است که در شصت سال گذشته، هيچ روزي نبوده که در آن ايالات متحده، ايرانيان را شکنجه نکرده باشد. اين شکنجه ها با يک کودتاي نظامي آغاز شد و رژيم پارلماني را به وسيله شاه در 1953م. سرنگون کرد. سازمان عفو بين الملل شاه را يکي از بدترين و افراطي ترين شکنجه گران در جهان توصيف کرده است. هنگامي که او در سال 1979 سرنگون شد، ايالات متحده به حمايت صدام در حمله برضد ايران دست زد؛ حمله اي که در آن صدها هزار ايراني کشته شدند و از سلاح هاي شيميايي فراواني استفاده شد و همزمان صدام مردم کُرد خودش را هم با حملات شيميايي هولناک، مورد هجوم قرار داد. ايالات متحده از تمام اينها حمايت کرد و حکومت ريگان تلاش کرد تا از سرزنش و محکوم شدن عراق جلوگيري کند و موفق شد. صدام مورد علاقه حکومت ريگان و بوش اول بود؛ به گونه اي که جرج بوش اول، بعد از جنگ در سال 1989م. مهندسان هسته اي عراقي را براي آموزش هاي پيشرفته توليد سلاح هاي هسته اي، به ايالات متحده دعوت کرد و ايران را مورد حمله قرار داد و پس از آن، ايران در معرض تحريم هاي سختي قرار گرفت و اين تحريم ها تا همين لحظه هم ادامه دارد. بنابراين، ما اکنون يک رکورد شصت ساله از شکنجه ايرانيان را داريم و به آن توجه نمي کنيم؛ اما مي توانيم مطمئن باشيم که آنها متوجه آن هستند.

 

چرا به ايران حمله شد؟

در 1979م. ايراني ها فرد مستبدي را که ايالات متحده، تحميل و از او پشتيباني کرده بود، سرنگون کردند و در مسيري مستقل حرکت مي‏ کردند که پيروي از دستورات ايالات متحده نبود و اين با دکترين مافيا، در تعارض است؛ دکتريني که جهان تقريباً توسط آن اداره مي‏ شود. اعتبار بايد حفظ شود. پدر خوانده در مورد کوبا، نمي تواند اجازه يک اعتراض مستقل و موفق را بدهد. بنابراين، ايران مي بايست براي آن، مجازات شود.

 

بهانه امروز چيست؟

بهانه فعلي، اين است که ايران، برنامه سلاح هسته اي دارد. روزنامه نيويورک تايمز گزارش داد که ايران، سلاح هسته اي مي‏ سازد. بر اساس گزارش اداره امنيت آمريکا، ايران در حال ساخت سلاح هاي هسته اي است؛ اما اگر هم چنين باشد، اين قسمتي از استراتژي بازدارندگي آنهاست؛ يعني قسمتي از استراتژي آنها براي دفاع از خودشان در مقابل حملات خارجي. همان طور که اداره امنيت ايالات متحده اشاره کرده، ايران توانايي بسيار کمي براي استقرار نيرو دارد و اين، طبق استانداردهاي منطقه اي هم هزينه نظامي کمي است؛ زيرا اين کشور توسط قدرت هاي هسته اي احاطه شده است؛ قدرت هايي که توسط ايالات متحده حمايت مي‏ شوند و از امضاي پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي، سر باز مي‏ زنند. سه تا از اين قدرت ها، اسرائيل، هند و پاکستان، همگي سلاح هاي هسته اي خود را با کمک ايالات متحده، توسعه داده اند. هند و اسرائيل از حمايت قابل توجه ايالات متحده براي برنامه سلاح هاي هسته اي شان برخوردارند. در برنامه هاي ديگر، مانند اشغال بخشي از سوريه که نقض دستور شوراي امنيت است نيز اين حمايت از طرف ايالات متحده وجود دارد و ايران دائماً تهديد مي‏ شود. ايالات متحده و اسرائيل، دو قدرت هسته اي- منظورم يک ابرقدرت و يک ابرقدرت منطقه اي – همواره ايران را تهديد به حمله مي‏ کنند و اين، نقض منشور سازمان ملل است که تهديد يا استفاده از زور را ممنوع مي‏ کند؛ اما ايالات متحده از قوانين بين المللي، مصونيت دارد و مشتريانش هم آن حق را به ارث مي‏ برند. بنابراين، ايران تحت تهديدي دائمي است و با دولت هاي هسته اي دشمن، احاطه شده و شايد در حال توسعه ظرفيت هاي بازدارنده است.

 

موضع جهان در قبال ايران چيست؟

ما بايد از خودمان بپرسيم چه کسي ايران را بزرگ ترين تهديد براي صلح جهاني مي‏ نامد؟ اين، گزارش مطبوعات بعد از منازعات رياست جمهوري بود. اوباما و رامني هر دو بر اين موضوع توافق داشتند که ايران، بزرگ ترين تهديد براي صلح جهاني است و بزرگ ترين تهديد در منطقه. اين، موضع ايالات متحده است؛ اما موضع جهان چيست؟ راحت مي‏ شود فهميد؛ زيرا اکثر کشورهاي جهان که عضو جنبش عدم تعهد هستند، از حق ايران براي غني سازي اورانيوم، به عنوان امضا کننده پيمان منع گسترش سلاح- بر خلاف هند و اسرائيل- حمايت کردند.

در جهان عرب, ايران مورد علاقه نيست و مورد بي مهري است. درصد بسيار کمي از جهان عرب، ايران را به عنوان يک تهديد مي‏ بينند. اعراب، ايالات متحده را برضد ايران حمايت مي‏ کنند؛ اما اين به مردم عرب بر نمي گردد و به ديکتاتورها اشاره دارد. يکي از افراطي ترين ديکتاتوري ها و يکي از مهم ترين شان از نظر ايالات متحده، عربستان سعودي است. عربستان سعودي، يکي از بنيادگراترين حکومت ها در جهان است. اين کشور همچنين يک حکومت مبلغ است و تلاش زيادي مي کند که نسخه افراطي وهابي - سلفي از اسلام را منتشر کند و اين کارها همه با حمايت هاي ايالات متحده است.

 

پرسش نهايي در مورد ايران

پرسش نهايي در مورد ايران، اين است که شما در مورد اين تهديد، چه کاري مي توانيد انجام دهيد؟ در سال 2010م. راه حلي براي مشکل برنامه هسته اي ايران مطرح شد و توافقي ميان ايران، ترکيه و برزيل، حاصل شد. بر اساس اين توافق، قرار شد ايران تمام منابع اورانيومش را براي ذخيره سازي به کشور ديگري، مثل ترکيه منتقل کند و اورانيوم غني شده بيشتري توليد نکند و در عوض، غرب مي‏ بايست براي ايران ايزوتوپ هايي را که براي رآکتورهاي هسته اي و پزشکي اش لازم است، فراهم کند. اين، يک معامله بود. به محض اين که اين توافق اعلام شد، به تلخي توسط اوباما، مطبوعات و کنگره آمريکا، محکوم شد و اوباما شتابان به دنبال تحريم هاي سخت تر رفت. وزير امور خارجه برزيل، بسيار آزرده شد و نامه اي در رسانه ها از طرف اوباما منتشر کرد که در آن اوباما دقيقاً همين برنامه را به برزيل پيشنهاد داده بود. او به طور واضح اين برنامه را با اين فرض که ايران هرگز آن را نخواهد پذيرفت، پيشنهاد داده بود و بعد از آن، نکته ديگري براي تبليغات به دست مي‏ آمد؛ اما ايران آن طرح را پذيرفت. بنابراين، برزيل و ترکيه مي‏ بايست سرزنش و تهديد شوند؛ آن هم براي سياستي که اوباما پيشنهاد کرده بود.

از سال 1974م. طرحي براي ايجاد ناحيه اي خالي از سلاح هاي هسته اي مطرح شده است و اين مي‏ تواند بهترين راه براي کاهش يا پايان هر تهديدي باشد که به ايران نسبت داده مي‏ شود و اين، حمايت بين المللي بسياري دارد؛ آن قدر حمايت بين المللي دارد که ايالات متحده مجبور است به صورت صوري آن را بپذيرد؛ اما اضافه کنم که اين کار را نمي توان انجام داد. در دسامبر گذشته، قرار بود کنفرانسي در هلسينکي برگزار شود؛ کنفرانسي بين المللي براي پيش برد اين طرح؛ اما اسرائيل خبر داد که حاضر نخواهد شد؛ ولي ايران در اوايل نوامبر خبر داد که در اين کنفرانس شرکت مي کند. کنفرانس هلسينکي ، برگزار نشد. بهانه اي که ايالات متحده آورد، تقريباً لفظ به لفظ، دليل اسرائيل بود: ما نمي توانيم هيچ توافقي بر سر سلاح هسته اي داشته باشيم؛ تا زماني که مسئله صلح منطقه اي به طور کلي، حل نشود و تا زماني که ايالات متحده به مسدود کردن حل و فصل ديپلماتيک مسئله اسرائيل- فلسطين ادامه مي‏ دهد، اين مسئله، حل نمي شود.نظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها