خانه> انقلاب و دفاع مقدس >148


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8279220

بازدید سوالات:
2653045ايران در دام عراق بازديد: 6469

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


«نيروهاي ايراني در غرب كارون به دام عراق افتاده اند.» اين جمله اي بود كه لس آنجلس تايمز چهار روز بعد از آغاز عمليات بيت المقدس و در شرايطي كه نيروهاي ايراني در حال زمين گير كردن ارتش عراق بودند در روزنامه خود چاپ كرد. البته اين عكس العمل از اين روزنامه غربي به هيچ وجه عجيب نبود. چرا كه ديگر رسانه ها نيز با وارونه كردن حقايق سعي مي كردند ارتش عراق را پيروز نشان دهند و با تضعيف روحيه و جايگاه سپاه اسلام، جلوي پيشرفت ما را در عمليات بيت المقدس (و كل جنگ) بگيرند.

با آغاز مرحله اول و آزاد شدن قسمتي از خاك ميهن اسلامي ، آژانس هاي خبرپراكني به تكاپو افتادند تا با وارونه جلوه دادن حقيقت، پيروزي هاي ايران را خنثي و كم اثر جلوه دهند. در حالي كه همه چيز حاكي از آن است كه ارتش عراق قسمت زيادي از متصرفات خود را از دست داده و راه فرار را در پيش گرفته است، ولي رسانه هاي غرب با تبليغات گسترده ، اعلاميه هاي شوراي فرماندهي عراق را پخش كرده و كمترين اشاره اي به پيروزي هاي ايران نكردند حتي مدعي شدند كه ادعاهاي پيروزي ايران واقعيت نداشته و شواهد، چنين چيزي را نشان نمي دهد.

وقتي كه نيروهاي ايران با يورش گسترده از غرب كارون خود را به جاده اهواز- خرمشهر رساندند، اين خبر هم چنان جزو ادعاهاي بي پايه ايران معرفي شد و هنگامي كه رزمندگان اسلام قدم به شهر هويزه مي گذاشتند، اعلام شد كه نيروها ي عراق با عقب نشيني تاكتيكي، قسمت عظيمي از قواي ايران را به محاصره در آورده اند.

هنگامي كه قرارگاه كربلا اعلام كرد كه رزمندگان اسلام به پشت دروازه هاي خرمشهر رسيده و درحال برداشتن موانع و انهدام دشمن هستند( و نشان دادن فيلم اين مناطق، اين ادعا را به بهترين وجه تاييد كرد) رسانه هاي غربي و شيوخ منطقه فقط به پخش اطلاعيه هاي عراق مبني بر عقب نشيني ايرانيان پرداختند و تبليغات گسترده اي عليه ايران صورت گرفت تا پيروزي هاي به دست آمده در هجوم اين تبليغات محو شود.

عمليات بيت المقدس قرار بود در سه مرحله انجام شود. مرحله اول و دوم با موفقيت انجام شده بود و توقف در مرحله سوم باعث مي شد كه دشمنان اسلام مهم ترين حربه تبليغاتي را به دست آورند و به تبليغات مغرضانه خود وسعت بخشند و تلاش گسترده اي صورت گرفت تا نيروهاي عراق انگيزه و روحيه براي ادامه نبرد داشته باشند و بتوانند از آزادي خرمشهر جلوگيري كنند. اما در حالي كه همگان مي پنداشتند ايرانيان فتح خرمشهر را به بعد موكول كرده اند و دشمن براي اثبات ادعاهاي خود توقف عمليات را در محور شلمچه خرمشهر گوشزد مي كرد، فرماندهان و مسؤولان جمهوري اسلامي  با نهايت جديت به تدارك حمله پرداختند.

فرماندهان بعث با پيش كشيدن توقف ايرانيان و دفاع سنگين عراق، به سربازان خود اين طور القاء مي كردند كه ايرانيان هرگز نخواهند توانست درجولانگاه آنان قدم گذارند.36000  نفر نيروي عراق آماده دفاع از خرمشهر شدند تا به پشتيباني از نيروها در خط خود برخيزند و حتي خود را آماده جنگ خياباني مي كردند.

سرانجام مرحله سوم علميات بيت المقدس با رمز مبارك" يا محمد بن عبدالله (ص)" در ساعت 30/12 دقيقه روز شنبه مورخ 1/3/1361 با هدف آزاد سازي خرمشهر آغاز شد.

چهار لشكر خط شكن ايران در حالي كه لشكر نصر مشغول درگيري با دشمن بود ، هجمه خود را به مواضع دشمن شروع كردند. به دليل حضور گسترده مردم و به كارگيري تاكتيك هاي ابتكاري، عمليات با موفقيت پيش مي رفت. ضربات شكننده رزمندگان اسلام ، توان قواي دشمن را تحليل مي برد و اين بار دشمن در يافت كه تاب مقابله با قواي ايران را ندارد. در نخستين ساعات عمليات، خاكريزهاي اول و دوم نيروهاي عراقي در منطقه پل نو و شلمچه، توسط لشكر نصر سقوط كرد و لشكر فجر از نهر عرايض عبور نمود. با عبور رزمندگان اسلام از موانع ايذايي ، قسمت هاي ديگري ازمواضع دشمن مورد هجوم قرار گرفت و نيروهاي عراقي درحالت سردرگمي و فرار، قرار گرفتند.

تا اينكه بالاخره پس از 578 روز، پيروزي فرا رسيد و سوم خرداد سال 61 يك روز غرور آميز ملي براي ايرانيان شد. اما تا هنگامي كه اين پيروزي -مانند خورشيد- غير قابل انكار نبود، موضع گيري رسانه هاي دروغ پرداز غربي به نحوي بود كه واقعيت را انكار كنند. ولي هنگامي كه خورشيد عظمت اسلام و ايران جلوه گر شد، رسانه هاي غربي شيوه ديگري پيش گرفتند. در زير اخبار و تحليل هاي اين رسانه ها قبل و بعد از پيروزي كامل ايران در عمليات بيت المقدس آورده شده است. بخوانيد:

 

اخبار و تحليل هاي مغرضانه استكبار در آستانه ورود ارتش ايران به خرمشهر

راديو قاهره- ساعت 6صبح روز 11/2/61

" نيروهاي ايراني در غرب كارون متلاشي شده و نيروهاي عراق آنان را تعقيب مي كنند."

راديو مونت كارلو- بخش عربي، ساعت 17 روز 10/2/61

" به خاطر وجود استحكامات فراوان عراق در خرمشهر ، ايران نمي تواند به اين شهر دست يابد."

راديو رژيم صهيونيستي – ساعت 30/15 روز 10/2/61

" نيروهاي ايراني عقب نشانده شده و تلفات سنگيني به آن ها وارد شد."

لوس آنجلس تايمز- روز 13/2/61

" نيروهاي ايراني در كناره غربي رود كارون به دام عراق افتاده اند."

نيويورك تايمز- روز 13/2/61

"ايران و عراق مي گويند كه در جنگ پيشروي داشته اند و با توجه به كم بودن تعداد اطلاعيه هاي ايران، بر خلاف علميات قبل ( فتح المبين) ، مي توان گفته ي عراق راپذيرفت كه تا كنون 5600 ايراني كشته شده و ارتش عراق درتعقيب باقي مانده نيروهاي ايران است."

 

موضع گيري جهانيان پس از پيروزي ايران و فتح خرمشهر

با شكل‌گيري‌ روند آزادسازي‌ مناطق‌ اشغالي‌ و سرانجام، فتح‌ خرمشهر، بار ديگر جنگ‌ ايران‌ و عراق، در كانون‌ توجه‌ جهانيان‌ قرار گرفت.در اين‌ حال، تحليل‌ محافل‌ كارشناسي، ناظران‌ شخصيت‌ها و مقامهاي‌ رسمي‌ كشورها، در مورد پيدايش‌ روند جديد در جنگ، نمايانگر نوعي‌ غافل‌گيري‌ و اظهار شگفتي‌ همراه‌ با نگراني‌ بود. با اين‌ حال، همه‌ نظرها و تحليل‌هاي‌ ارائه‌ شده‌ بر اين‌ نكته‌ تاكيد داشتند كه‌ پيروزي‌ ايران‌ در عمليات‌ بيت‌المقدس‌ به‌ عنوان‌ نقطه‌ عطف‌ مي‌تواند سرنوشت‌ جنگ‌ را تعيين‌ كند. چنان‌ كه:‌

روزنامه‌ گاردين‌ چاپ‌ انگليس‌ اين‌ پيروزي‌ را نقطه‌ عطفي‌ در جنگ‌ ميان‌ دو كشور دانست و روزنامه لوموند چاپ‌ فرانسه‌ نيز بر اين‌ مسئله‌ تاكيد كرد كه‌ «نبرد خرمشهر سرنوشت‌ جنگ‌ را تعيين‌ خواهد كرد» فايننشال‌ تايمز نيز نوشت: «خرمشهر به‌ منزله‌ پيروزي‌ جنگ‌ است‌ و خرمشهر تنها سمبل‌ واقعي‌ پيروزي‌ عراق‌ و سمبل‌ مقاومت‌ سرسختانه‌ نيروهاي‌ ايران‌ است.»

همچنين‌ يك‌ ديپلمات‌ غربي‌ در بغداد گفت: «خرمشهر يك‌ جايزه‌ بزرگ‌ است، اگر ايراني‌ها آن‌ را پس‌ بگيرند، عراقي‌ها حرفي‌ براي‌ گفتن‌ نخواهند داشت.»

خبرگزاري‌ آسوشيتدپرس‌ سقوط‌ خرمشهر را شكستي‌ توهين‌آميز و واقعي‌ براي‌ دولت‌ صدام‌ در جنگ‌ 20 ماهه‌ ارزيابي‌ كرد.

راديو لندن‌ نيز به‌ نقل‌ از كارشناسان، پيروزي‌ در خرمشهر را به‌ عنوان‌ يكي‌ از بزرگترين‌ پيروزي‌هاي‌ ايران‌ برشمرد.

در ساير تحليل‌هايي‌ كه‌ درباره‌ آثار ناشي‌ از شكست‌ عراق‌ در عمليات‌ بيت‌المقدس‌ مطرح‌ مي‌شد، به‌ موضوعاتي‌ همچون: «تحقير ارتش‌ عراق» ، «از دست‌ دادن‌ مهم‌ترين‌ و بزرگ‌ترين‌ و انگيزه‌ عراقي‌ها»، «در تيررس‌ قرار گرفتن‌ مناطق‌ نفت‌خيز عراق» و «توانايي‌ ايران‌ براي‌ پيشروي‌ به‌ مرز و داخل‌ خاك‌ عراق» اشاره‌ شده‌ است.

درباره‌ ريشه‌يابي‌ علل‌ برتري‌ نظامي‌ ايران‌ بر عراق‌ و دستيابي‌ نيروهاي‌ خودي‌ به‌ پيروزي‌هاي‌ درخشان، روزنامه‌ لوس‌آنجلس‌ تايمز نوشت: «استراتژي‌ نظامي‌ ايران‌ بر عراق‌ برتري‌ داشته‌ و ايرانيان‌ حملات‌ خود را با نيروي‌ زياد بر صفوف‌ عراقي‌ها در خوزستان‌ وارد آورده‌اند. علاوه‌ بر آن، ايرانيان‌ داراي‌ ايثار، از خودگذشتگي‌ و ميل‌ به‌ شهادت‌ بوده‌ و با شوقي‌ انقلابي‌ براي‌ آزادي‌ سرزمين‌هايشان‌ مي‌جنگند. در مقابل، سربازان‌ عراقي‌ اعتماد به‌ نفسشان را از ابتداي‌ جنگ‌ از دست‌ داده‌ و»

نخستين‌ واكنش‌ مقامهاي‌ سياسي‌ آمريكا در مورد جنگ، پس‌ از عمليات‌ طريق‌القدس‌ و با مشاهده پيروزي‌ ايران‌ ابراز شد. پيروزي‌ در عمليات‌ فتح‌المبين‌ بر نگراني‌ آمريكا افزود و همين‌ مسئله‌ سبب‌ شد تا ضرورت‌ اتخاذ استراتژي‌ مورد تاكيد قرار گيرد با آغاز عمليات‌ بيت‌المقدس، سخنان‌ مقامهاي‌ آمريكايي‌ نشان‌ دهنده‌ افزايش‌ اين‌ نگراني‌ بود، چنان‌ كه‌ هيگ، وزير خارجه‌ وقت‌ آمريكا به‌ طور رسمي‌ و مخالفت‌ آمريكا را با هر گونه‌ تحول‌ در منطقه‌ اعلام‌ كرد: «آمريكا در برابر هرگونه‌ تغيير سياسي‌ در منطقه‌ خليج‌ فارس‌ كه‌ ناشي‌ از جنگ‌ عراق‌ و ايران‌ باشد، بي‌تفاوت‌ خواهد بود.» وي‌ همچنين‌ در ديدار با مقامهاي‌ تركيه‌ گفت‌ كه‌ پيروزي‌ ايران‌ در جنگ‌ نگراني‌هاي‌ عميقي‌ را در خاورميانه‌ به‌ وجود خواهد آورد. در واقع، هرگونه‌ تحول‌ اساسي‌ ناشي‌ از جنگ‌ در منطقه‌ مي‌توانست‌ متاثر از دو حادثه‌ «سرنگوني‌ حكومت‌ بعث‌ عراق» و يا «ادامه‌ جنگ‌ در داخل‌ خاك‌ عراق» باشد.

در اين‌ زمينه، راديو اسرائيل‌ به‌ نقل‌ از مقام‌هاي‌ آمريكايي‌ گفت‌ كه‌ خطر سرنگون‌ شدن‌ حكومت‌ فعلي‌ عراق‌ - خواه‌ در اثر شكست‌ جنگي‌ يا كودتاي‌ داخلي‌ - پي‌آمدهاي‌ بسيار خطرناكي‌ براي‌ امنيت‌ حوزه‌ خليج‌ فارس‌ خواهد داشت.

روزنامه‌ واشنگتن‌ پست‌ نيز به‌ نقل‌ از مقام‌هاي‌ آمريكايي‌ نوشت: «نگراني‌ آمريكا و كشورهاي‌ منطقه‌ اين‌ است‌ كه‌ ايران‌ پس‌ از پيروزي‌ تشويق‌ شده‌ و مي‌خواهد جنگ‌ را به‌ داخل‌ خاك‌ عراق‌ بكشاند.»

 

 در اين نوشته از منابع زير استفاده شده است:

  • روزنامه ايران شماره ۲۸۰۲

  • روزنامه اطلاعات - صفحه : 7 - تاريخ :15/04/1384

  • سايت اينترنتي تبيان www.tebyan.net

  • وبلاگ فتح پيروزنظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها