خانه> روانشناسی و مشاوره >1478


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8358259

بازدید سوالات:
2657512مديريت ارتباطات فردي
و معاشرت‏هاي دانشجويي
بازديد: 1420

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


مديريت ارتباطات، عبارتي بسيار رسمي، براي دوستيابي و چگونگي ارتباط با دوستان است. با اين حال، بسيار مهم است که شما الگوهاي رفتاري خود را براي بهترين و مفيدترين ارتباط، بدون از دست دادن سرمايه هاي فکري و زماني خود، انتخاب کنيد. سبک رفتاري شما، تأثير بسيار مهمي بر روي ارتباطات شغلي شما در اينده خواهد گذاشت. موفقيت در ارتباطات فردي، موفقيت در ارتباطات کاري را مشخص مي کند. تحقيقات نشان داده که همان عناصري که ارتباطات فردي و شخصي را شکل مي دهند، زمينه ساز مهارت هاي مديريتي و تعاملات اجتماعي مي باشند. از طرف ديگر، درک تفاوت محيط اجتماعي خانوادگي و حتي محيط هاي رسمي با محيط هاي دانشجويي، نيازمند توجه ويژه اي است. جهان کنوني، جهاني پر از تغييرات شتابان است و افراد را با وضعيتي روبه رو ساخته که کمتر شباهتي با گذشته دارند. با اين حال، توجه به سيره پيامبري که اسوه حسنه است، براي تمامي زمان هاست و اين، يکي از عوامل موفقيت فراگير آن حضرت در نشر اسلام بوده است.

به نمونه هايي از اين سيره انسان ساز بنگريد:

1. سلام

اولين قدم در شروع ارتباط، سلام است و در مکتب اسلام، اهميت بسزايي دارد. رسول خدا صلي الله عليه وآله به هر کس که مي رسيد، کوچک يا بزرگ، سلام مي کرد. بنابراين، تلاش کنيد هميشه در سلام کردن، پيش قدم باشيد. اين عمل، نشانه بزرگواري شماست. هنگام سلام کردن، به چهره مخاطب نگاه کنيد و با لبخند، به استقبال او برويد. لبخند شما به همراه سلام در ذهن باقي مي ماند. سر را بدون کلام، به نشانه سلام، تکان ندهيد؛ چون نشانه بي اهميتي است.

2. نظافت و آراستگي

پيامبر صلي الله عليه وآله لباس سفيد مي پوشيد و هميشه معطر بود. اولين و تأثيرگذارترين نکته در ارتباط، ظاهر شماست. آراستگي و پاکيزگي، نشان دهنده اهميتي است که براي خود قائل هستيد و معاشرت با شما را براي ديگران، خوشايند مي سازد.

3. مثبت‌گرايي و خوشرويي

مثبت‌گرايي، شامل نگرش مثبت به خويشتن و داشتن احساس خوشايند و مثبت نسبت به ديگران و سرانجام، داشتن احساس مثبت و خوشايند نسبت به وضعيت عمومي است. فرد مثبت‌گرا، كسي است که به ديگران، به ويژه به مخاطبان خويش، خوش‌بين است و اين خوش‌بيني را به ديگران نيز انتقال مي‌دهند. کساني که نگرش مثبت دارند، بيشتر مورد اعتماد قرار مي گيرند و اعتماد به نفس بيشتري دارند و اين، يکي از عوامل مهمي بود که افراد را مشتاق همنشيني و گفت وگو با پيامبر صلي الله عليه وآله مي کرد.

4. انتخاب افراد مناسب براي معاشرت

احترام متقابل و خوشرويي، در برخورد با تمام افراد، لازم است؛ ولي هيچ گاه سعي نکنيد که با همه دوست باشيد. هنگامي که صحبت از معاشرت هاي دائمي و طولاني مدت است، بهتر است افرادي را برگزينيد که نگرش ها و رفتارهايي نزديک تر با ارزش هاي شما دارند؛ زيرا دوستي هاي عميق که معمولاً تا سال هاي بسيار ادامه مي يابند در اين دوران شکل مي گيرند. در تعاليم اسلامي توصيه شده که همنشين تو، بايد به عقل و دين تو بيفزايد. با اين حال دقت کنيد که معيارهاي درستي براي انتخاب افراد برگزينيد؛ مثلاً از کسي به خاطر سطح زندگي و درآمد، کناره نگيريد؛ زيرا اين کار با تعاليم اسلامي منافات دارد.

5. مديريت درون گروهي

در مديريت ارتباط با دوستان، توجه کنيدکه موفقيت آن است که بتوانيد با شخصيت هاي مختلف، کنار بياييد؛ چنان که جاذبه پيامبر صلي الله عليه وآله، افراد را از هر سنخي، کنار هم گرد مي آورد. در جمع هاي دوستانه، به هر کسي اجازه دهيد ديدگاه خود را بيان کند. يافتن راه حلي که تعلقات همه اعضا را در بر بگيرد، از مهم ترين مهارت هاست. دقت داشته باشيد که پذيرفتن اين تفاوت ها، کوتاه آمدن از ديدگاه خود نيست و کسب چنين مهارتي، در توسعه ارتباطات حرفه اي بعدي و مديريت آنها، بسيار حياتي است. پيشنهاد يک راه حل، بررسي واکنش ها و نظرات در قبال آن، رسيدن به يک توافق و سرانجام، تصميم گيري جمعي به نحوي که هر کسي بتواند با آن کنار بيايد و همه خود را در رسيدن به آن دخيل بدانند، اساس يک کار گروهي حرفه اي است که پايه هاي آن در جمعهاي اجتماعي دوستانه، به ويژه در دوران دانشجويي، پايه ريزي مي شود.

6. نه گفتن

اگر حس مي کنيد که کاري نادرست است، تأثير گروه دوستان باعث نشود که آن را بپذيريد و گرچه تأثير دوستان و فشارهاي اجتماعي بسيار قابل توجه در اکثر موارد، باعث اجبار در پذيرش مي شود، اما نه گفتن به جاي خود، يک مهارت اجتماعي است که در محيط هاي دانشجويي، بسيار اهميت دارد و اين امر، نشان دهنده عزت نفس و اعتماد به نفس شماست.

7. صداقت و وضوح در ارتباطات

صداقت، امانت و صراحت، يکي از ويژگي هاي برجسته پيامبر اکرم  صلي الله عليه وآله بود. بنابراين، سعي کنيد در هر ارتباطي، اعم از ارتباطات حضوري و غيرحضوري مانند استفاده از ايميل، پيام کوتاه و...، صداقت و وضوح در پيام را رعايت کنيد. بسياري از دلخوري ها و مشکلات ارتباطي، به خاطر عدم روشني پيام و يا عدم صداقت در گفته هاست. دانشجويان که فرهيختگان و انديشمندان جامعه هستند، نسبت به اين امر، حساسيت بيشتري دارند و عدم صداقت در ارتباط، به راحتي مي تواند باعث سردي روابط و گسيختن شبکه اجتماعي شود؛ شبکه اي که در آينده مي تواند پشتيباني براي زندگي حرفه اي آنان باشد. بنابراين، در انتخاب واژه ها دقت کنيد؛ چون انتخاب نادرست واژه ها، يکي از دلائل سوء برداشت ها و آشفته کردن مسئله مورد نظر در گفت وگوهاست.

8. هميشه بدانيد که چه مي خواهيد

افراد بسيار موفق از اهداف خويش به خوبي آگاهند و ردپاي آن اهداف حتي در روابط اجتماعي آنان آشکار است. دوستي با کسي، نبايد بي هدف و تنها به صرف اتفاق باشد؛ حتي اگر هدف از شرکت در فعاليت گروهي، پر کردن اوقات فراغت و يا لذت بردن از همنشيني با همسالان است، باز هم بايد بدانيم که اين ارتباط بسيار اثر گذار است.

9. کمک به تحقق هدف دوستان

آگاه بودن از اهداف ديگر دوستان نيز بسيار مهم و مؤثر است. بايد بدانيد دوستانتان براي رسيدن به چه اهدافي تلاش مي کنند و براي کمک به آنها در راه دست يابي به اهدافشان، تلاش کنيد. اين کار، راهي براي نزديک شدن دل ها و افزايش تأثير مثبت بر روي ديگران است و انعکاس آن مي تواند دست يابي شما را به هدفتان، تسهيل کند.

10. استفاده از فضاي مجازي

توسعه ابزارها براي ايجاد راه هاي ارتباطي جديد، فضاهاي اجتماعي متفاوتي را ايجاد مي کند. ابزارهاي جديد، که قوانين و شرايط متفاوتي نسبت به ارتباطات رودررو دارند. بعضي از افراد گمان مي کنند که در اين گونه فضاها، آزادند هر چه مي خواهند، بگويند و يا هر تصوير و محتوايي را به اشتراک بگذارند؛ اما دقت داشته باشيد که در چنين فضاهايي هم در مقابل آن چه مي گوييد و ارسال مي کنيد، مسئول هستيد. در اين فضاها، بايد از به اشتراک گذاري تصاوير و اطلاعات شخصي، خودداري کنيد؛ زيرا به علت در معرض ديد نامحرم بودن، اين کار، حرام است و افزون بر اين، اين احتمال وجود دارد که از اطلاعات شما در آينده، براي نقض حريم شخصي شما سوءاستفاده شود.

منابع

1. کريم خان محمدي، تحليلي بر سيره ارتباطات ميان فردي پيامبر اكرم، فصلنامه تاريخ اسلام،سال دهم، بهار 1388، شماره مسلسل 377

2. http://www.iranmojri.com

4.http://positivelymagazine.com/2011/11/success-in-personal-relationships-determines-success-in-career-relationships/

 

نویسنده : الهه سروشنظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها