خانه> سياسي و انديشه سياسي >1477


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8358256

بازدید سوالات:
2657512خان بي خانمان بازديد: 1623

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


آخرين روزهاي اسفند 1255 شمسی بود که پسري به نام رضا در قريه آلاشت، از توابع سوادكوه مازندران، به دنيا آمد. چند روز بعد، پدرش درگذشت. مادرش او را به تهران آورد و در خانه دايي اش ساکن شد. رضا در چهارده - پانزده سالگي وارد بريگارد قزاق شد و در لباس يک نظامي ساده، کار خود را آغاز کرد.

وي پس از سركوب نهضت آزادي خواهانه ميرزا كوچك خان در گيلان، بيش از پيش، مورد توجه قرار گرفت؛ تا آن جا كه يك ژنرال انگليسي، او را شايسته اجراي طرح كودتايي يافت كه منافع بريتانيا را در ايران و شبه قاره هند، تأمين مي كرد. رضاخان در جريان كودتاي سوم اسفند، در كابينه سيدضياء، وزير جنگ شد و به دنبال موفقيت هاي چشمگير و تدريجي او، زمينه هاي سلطنتش آماده شد و در سال 1304ش. با کمک انگلستان، با پايان دادن به سلطنت قاجارها، سلسله پهلوي را بنيان گذاري كرد.

با شروع جنگ جهاني دوم، ايران توسط متفقين اشغال شد و انگليسي ها ديگر رضاشاهي را که خودشان به قدرت رسانده بودند، قدرنشناس مي ديدند. آنها گرايش او را به سوي آلمان را احساس کرده، از اين جهت، از او بسيار عصباني و ناراضي بودند.

فکر برکناري رضاخان از قدرت، سران انگليس را واداشت تا اقدام خود را عملي سازند. انتقال و خروج رضاخان از ايران، تصميمي بود که گرفته شد. او به همراه خانواده اش، آماده تبعيد بودند که ناگاه سر از جزيره موريس در ماداگاسکار در اقيانوس هند درآورد. اقامت شاه ايران در اين جزيره بد آب و هوا، هفت ماه طول کشيد.

در آن شرايط سخت، کم کم سيل تلگرام ها از تهران به موريس و برعکس آغاز شد. رضاخان تقاضاي رفتن به کانادا را با پسرش که بر تخت سلطنت نشسته بود، مطرح کرد؛ اما انگليسي ها از فرستادن او به كانادا منصرف شده، تنها با انتقال او به آفريقاي جنوبي يا شهر ژوهانسبورگ، موافقت كردند.

با اين وجود، خان ايران از فرزندش، خواست تا او را به جاي مناسب تري منتقل کند. در پي اين درخواست، پس از هشت روز، وقتي كشتي باري نظامي متفقين به دوربان رسيد، رضاشاه به اتفاق فرزندان خود، بدون هيچ استقبال و تشريفات نظامي، به عنوان مسافراني عادي از كشتي پياده شدند و با تاکسي به محل سکونت خود رفتند و پس از حدود دو ماه اقامت در دوربان، سرانجام، شاه نگون بخت، تصميم گرفت به ژوهانسبورگ برگردد.

رنج هايي که خان بزرگ، در اين تبعيد بر دوش کشيد، خشم او را برانگيخت و سرانجام به شکل سکته قلبي خود را نشان داد و رضاخان بر اثر سكته قلبي، در ساعت 5 صبح چهارم مرداد 1323 ش. درگذشت. اين خبر در حالي به ايران رسيد که فضاي کشور پر از تشنج بود و مرگ او براي کسي اهميتي نداشت و تنها روزنامه ها چند سطري، آن هم به صورت دو پهلو درباره مرگ او نوشتند. گروهي كه براي تسليت به دربار رفتند، با فضاي خشك و بي حالي رو به رو شدند. در دربار، تنها چيزي که درباره رضاخان اهميت داشت، اين بود که با جنازه او چه کنند؟

آيا جنازه را با هواپيما يا كشتي به تهران آورده، در تالار بزرگ قصر مرمر، زير گنبد مينايي دفن و قصر مرمر را به آرامگاه او تبديل کنند و يا اين که جسد خان بزرگ را به مشهد برده، در جوار آستان قدس به خاك بسپارند؟ اين بار هم حرف آخر را انگليس مي زد و دربار ايران، چاره اي جز اجراي تصميم انگليس در خود نمي ديد. تصميم استعمارگران چيزي نبود؛ جز انتقال جنازه موميايي شده رضاخان به مصر و امانت گذاردن آن در مسجد الرفاعي قاهره.

محمدرضا شاه نه فقط خودش، بلکه حتي انگلستان نيز پذيرش جنازه رضاخان را تا ساليان سال در راستاي سياست هاي خودش نمي ديدند؛ زيرا هنوز آتش وقايع دوران بيست ساله رضاخان، داغ بود. جنازه نبايد به ايران مي رسيد؛ زيرا خشم و تنفر بسياري از ستم ديدگان، داغ ديدگان و خانواده جان باختگان و مال باختگان، هنوز فروكش نكرده بود.

خان ايران بايد پس از مرگ نيز همچنان بي خانمان بود و براي همين بود که بايد تا بهبود اوضاع ايران، جنازه موميايي خان در مصر باقي مي ماند.

بايد تشييع جنازه شاه به تعويق مي افتاد؛ تا با تمسك به گذشت زمان، وقايع و خاطرات تلخ دوران حکومت او در غبار روزگار، به فراموشي سپرده مي شد؛ زيرا اين احتمال وجود داشت كه مخالفان سلطنت، ستم ديدگان، يتيمان و بستگان اعدام شدگان دوران بيست ساله حکومت خان، تشييع جنازه شاه در ايران را فرصت مناسبي براي تظاهرات برضد دربار تشخيص دهند و به اين ترتيب، موقعيت شاه جوان را هم به خطر اندازند.

در مراسم تشييع جنازه رسمي در قاهره، شمشير طلاي شاه ايران و نماد سلطنت و پادشاهي که مرصع به گوهرها و سنگ هاي گران بها بود، به قاهره فرستاده شد؛ تا طبق رسوم درباري، پيشاپيش جنازه حمل شود. مراسم انجام شد؛ اما بعد از آن، ديگر کسي اثري از شمشير نفيس شاه ايران نديد؛ زيرا ملک فاروق، شمشير رضاخان را به کاخ سلطنتي خود برده و با وجود مراجعات و پي گيري هاي مگرر هيئت ايران، حاضر به پس دادن شمشير ايران نشد.

ماجراي ربوده شدن شمشير مرصع توسط ملك فاروق، در مطبوعات مصر، انعكاس يافت. آيا به راستي دزديدن شمشير پادشاه موميايي شده، چيزي جز تأکيد بر ضعف و ناتواني شاهي است که حتي قدرت حفظ شمشير خود را نداشت و چيزي غير از تحقير رضاخان بود؟

در روز دوشنبه چهارم ارديبهشت ماه سال1329 شمسی صحبت از آوردن جنازه رضاشاه از مصر به ايران مطرح شد؛ زيرا محمدرضا شاه پس از گذشت نه سال، اکنون شرايط سياسي ايران را براي انتقال جنازه پدر به ايران، مناسب ديده بود. از اين رو، به تمام رؤساي عشاير و درباريان و ادارات فشار آورده بود كه بايد در مراسم تشييع جنازه شرکت کنند.

سرانجام، در هفدهم ارديبهشت، جنازه خان به تهران رسيد و در آرامگاهي نزديکي مرقد حضرت عبدالعظيم عليه السلام در شهر ري به خاك سپرده شد؛ اما درست سي سال بعد، در سايه انقلاب اسلامي، مقبره او تخريب و خان براي هميشه، بي خانمان شد.نظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها