خانه> انقلاب و دفاع مقدس >139


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
گناهان كبيره
علامت قبولي توبه
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
تقويت اراده در انج...
احكام نماز و روزه ...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
شوخي هاي پيامبر
لیست کتب اداره مشا...
جلسه خواستگاري
...

چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
دوستي با نامحرم در...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
شيوه هاي کنترل نفس...
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
خاطره اي جالب از ز...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2216

بازدید مقالات:
8105966

بازدید سوالات:
2644815آمده‏ايم كه بمانيم بازديد: 6056

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


وقتي صدام، شروع جنگ ايران و عراق را اعلام كرد، به اين موضوع نيانديشيده بود كه روزي ممكن است برخي جوانان ايراني از دستاوردهاي دفاع از مرز و بوم خويش سوال كنند. آن روز صدام در انديشه كشور گشايي و قهرمان عرب شدن بود و سربازان عراقي روي ديوار شهرهاي ايراني مي نوشتند «آمده ايم كه بمانيم» و فكر مي كردند اين جنگ ناخواسته براي ايران و ايراني تنها ويراني داشته باشد.

بديهي ترين اثر جنگ در همه جاي دنيا، ويراني، بي خانمان شدن انسان هاي بي گناه، كشته شدن انسان هاي مظلوم و يتيم شدن كودكان معصوم است. در ايران نيز اين اثرات به جا ماند و بعد از جنگ -هنوز هم كه هنوز است- نتوانسته ايم برخي مشكلات اقتصادي آن را جبران كنيم. اما در قبال مشكلات ايجاد شده چه چيزي به دست آورده ايم؟

در ابتدا ذكر اين نكته ضروري است كه ما آغازگر جنگ نبوده ايم. ما تنها از مرزهاي خويش دفاع كرده ايم. اگر تنها دستاورد اين جنگ ناخواسته حفظ مرزهاي جغرافيايي كشور و زير بار زور نرفتن بود، براي ما كافي بود. چرا كه ما اختيار شروع اين جنگ را نداشته ايم و بايد تا جايي كه امنيت بين المللي خويش را تضمين كنيم، دفاع را ادامه مي داديم. بنابراين همين كه به اين نتيجه (يعني يافتن امنيت بين المللي) رسيده ايم كافي است كه بگوييم حداقل نتيجه را گرفته ايم.

 

ما در چه شرايطي دفاع كرديم؟

اگر شرايط آن روز ايران درست در نظر گرفته شود، تحليل وقايع و نتايج دفاع، واقعي تر خواهد بود.

سال 59، كمتر از 2 سال از پيروزي انقلاب و ايجاد نظام جمهوري اسلامي ايران مي گذشت كه اكثر اين مدت نيز به درگيري با تجزيه طلباني كه به تحريك خارجي ها شورش كرده بودند سپري شده بود. ترور و ناامني در كشور زياد بود و ارتش به دليل وجود برخي از بقاياي رژيم سابق قابل اعتماد نمي نمود. از نظر صدام و ديگر قدرت هاي خارجي، قوي ترين قدرت نظامي منطقه سرنگون شده بود و اين خود باعث تحريك صدام بود تا خود را ژاندارم منطقه كند. ايران درگير ساخت حكومتي جديد بود كه نه تنها در دنيا سابقه نداشت، بلكه با به خطر انداختن منافع جهان خواران، مخالفت شديد آنها را برانگيخته بود. طبيعي بود كه نظام نوپاي ايران بسيار آسيب پذير بنمايد چرا كه حتي هنوز نهادهاي مختلف نيز جايگاه خويش را به درستي نيافته بودند. در اين شرايط عراق با حمايت كامل بين المللي وارد جنگ با ايران شد.

در طول جنگ نيز عراق همواره از حمايت كشورهاي منطقه و قدرت هاي جهاني برخوردار بود و در مقابل ايران زير فشار سياسي، اقتصادي كشورها و سازمان هاي بين المللي بود. هر بار كه ايران موفق به وارد كردن خسارتي به دولت عراق مي شد، نه تنها اين خسارت از جانب آمريكا و ديگر حاميان صدام جبران مي شد، بلكه امكانات كامل تري در اختيار ارتش بعث قرار مي گرفت. به نحوي كه عراق به عنوان يك كشور توسعه نيافته كه در آغاز جنگ فاقد فن آوري پيشرفته نظامي بود، در طول جنگ از انواع سلاح ها و ادوات نظامي پيشرفته كه داراي جديدترين فن آوري ها بودند، بهره مند شد. فرانسه در بهمن ماه سال 59 اقدام به فروش هواپيماهاي ميراژ به عراق كرد. و بعدها نيز هواپيماهاي سوپراتاندارد و موشك هاي اگزوسه را در اختيار اين كشور قرار داد. روس ها ميگ 25 را به صدام فروختند. بعد از عمليات كربلاي 5 سلاح هاي شيميايي با بهترين كيفيت به عراق داده شد. در سال 66 عراق توانست باموشك هاي دور برد اسكادبي تهران را هدف بگيرد. علاوه بر آن ساير كشورها نيز در مقاطع مختلف انواع مهمات، خودرو، تجهيزات مخابراتي و حتي سرباز جنگي در اختيار عراق قرار دادند. كشورهاي منطقه قبل از شروع جنگ قول حمايت سياسي و كمك 30 ميليارد دلاري به صدام دادند و در راه نهادينه كردن اين حمايت شوراي همكاري خليج فارس را در اسفند ماه سال 59 با شركت شش كشور عربي حاشيه خليج فارس (عربستان، كويت، امارات، بحرين، عمان و قطر) شكل دادند. عربستان درآمد فروش نفت از منطقه بي طرف خفجي را به ميزان 350هزار بشكه در روز در اختيار عراق قرار داد و زماني كه عراق نمي توانست نفت صادر كند، به جاي عراق نفت مي فروخت و درآمد آن را در اختيار صدام مي گذاشت.

در عوض حمايت هاي بي دريغ از عراق، ايران تحت فشار شديد نظام جهاني بود.هزينه هاي توليد و صدور نفت از طريق انهدام منابع و پايانه هاي نفتي و افزايش حق بيمه نفتكش ها افزايش يافت. كشورهاي صادر كننده نفت با تخلف از تعهدات و افزايش صدور نفت باعث كاهش قيمت آن شدند به طوري كه قيمت نفت در سال 59 حدود بشكه اي 41 دلار بود اما تا اواخر جنگ به بشكه اي 15 دلار رسيد. البته در سال 65 كه يكي از سال هاي بحراني جنگ بود(سال عمليات كربلاي5 و بعد از عمليات والفجر8)، نفت به بشكه اي 8 دلار هم رسيد. بنابراين جريان فروش نفت ايران محدود شد و قدرت خريد كشور كاهش يافت. ايران از سوي اكثر كشورهاي جهان تحريم همه جانبه شد. ما حتي در خريد سيم خار دار نيز با مشكل مواجه شديم چه برسد به تهيه ادوات پيشرفته نظامي. امنيت شهرهاي ما با موشك هاي عراق تهديد مي شد اما هيچ فشار بين المللي بر عراق وارد نمي شد تا اين روند را متوقف كند.

عراق در اين شرايط به ما حمله كرد. واقعيت محسوس اين بود كه قدرت هاي جهاني از عراق حمايت مي كردند و اين مسئله عراق را بر شعار خود (آمده ايم كه بمانيم) مطمئن تر مي ساخت. ولي ما تسليم اين واقعيت هاي محسوس نشديم و توانستيم به نحوي قدرت نوپاي جمهوري اسلامي را در عرصه جهاني به نمايش بگذاريم. در پايان اين جنگ طولاني نابرابر كه به حق جا دارد آن را جنگ جهاني سوم بدانيم، ما توانستيم تماميت ارضي خويش را حفظ كنيم و تسليم زور نشويم. وقتي شرايط زمان جنگ تحميلي را بدانيم، تصديق مي كنيم كه حداقل دستاورد دفاع مقدس، تسليم ظلم جهاني نشدن و حفظ حدود كشور بود. ايران واقعيتي بود كه دنيا نمي خواست آن را تحمل كند، اما پايمردي جوانان ايراني، جهان را وادار به قبول اين امر كرد. حالا ما آمده ايم كه بمانيم و بعد از چندين سال كه از جنگ تحميلي مي گذرد، ملت ها و دولت هاي دنيا به ايران به عنوان يك قدرت اثر گذار نگاه مي كنند.

دستاوردهاي دفاع مقدس به همين نكته خلاصه نمي شود. از اين به بعد طي مقالاتي، دستاوردهاي مهم دفاع مقدس را يك به يك تحليل مي كنيم.

 

آمارها از كتاب پاسخ به ابهامات- مركز مطالعات و تحقيقات جنگ استخراج شده است.نظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها