خانه > تاريخ و سيره >128


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326آيا نوروز عيد است!؟ بازديد: 8367

به طور قطع عيد نوروز يکي از اعياد ملي ايرانيان است و ريشه در تاريخ کهن اين سرزمين و آيين آنها قبل از اسلام داشته است. نکته ديگر اينکه اسلام پس از آمدن به ايران و مسلمان و شيعه شدن ايرانيان اين رسم همچنان باقي مانده و در آموزه هاي اسلامي نيز با آن مخالفت صريح وجود ندارد. نکته سوم توجه به نکات مثبت نوروز است که زمينه تحول, نوسازي و پاکسازي فضاي خانواده و زندگي را فراهم مي کند و باعث نوعي شادي و شادابي مي شود و بهانه اي براي صله رحم, ديدار دوستان و تحقق روابط سازنده با ايشان است.

در برخى روايات، امامان معصوم عليهم السلام از نوروز تجليل نموده اند. به عنوان مثال، در روايتى منسوب به حضرت امام جعفر صادق عليه السلام  آمده است كه مى فرمايد: «نوروز، روزى است كه پروردگار از بندگان پيمان گرفته است او را عبادت كنند و بدو شرك نورزند و به فرستادگانش و امامان عليهم السلام ايمان آورند. نوروز، روزى است كه خورشيد در آن طلوع كرده و هيچ نوروزى نيست مگر اين كه ما در آن روز در انتظار از ميان رفتن سختيهاييم; زيرا نوروز از روزهاى ما و شيعيان ماست.(1) در روايتى ديگر از معصوم عليه السلام وارد است: چون نوروز فرا مى رسد، غسل كنيد، لباس پاكيزه بپوشيد، خود را معطّر سازيد و در آن روز، روزه گيريد.

در برابر اين روايات، روايتى ديگر است منسوب به حضرت امام موسى بن جعفر عليه السلام كه در پاسخ درخواست منصور(عبّاسى) بر اين كه حضرت هنگام عيد نوروز در جايى بنشيند و به ديگران تبريك و تهنيّت گويد، مى فرمايد: در اخبار جَدّم رسول الله (صلى الله عليه وآله) خبرى از اين روز نوروز نيافتم.(2) مرحوم مجلسى پس از ذكر اين روايت، مى گويد: «ممكن است بتوانيم اين خبر را حمل بر تقيّه كنيم.

به هر حال، نبايد فراموش كنيم كه حضرت على عليه السلام مى فرمايد: هر روزى كه در آن، نافرمانى خدا نشود، عيد است. (3) پس بايد در عيد نوروز به كارهايى مشغول شويم كه ما را به خدا نزديك كند و او را از ما خشنود سازد و از انجام كارهاى خرافى و ارج نهادن به سنّتهاى نادرست و نامعقول خويشتن دارى كنيم.

عبادت خداوند و قرائت قرآن و پاكى و نظافت خانه و نيز لباس نو بر تن كردن - نه تجمّل گرايى و فخر فروشى كردن - و همچنين روزه داشتن و به ديدار دوستان و خويشان رفتن، بسيار پسنديده و ارزشمند است. ولى اعتقاد به ناميمونى روز سيزدهم فروردين و واجب بودن سفره هفت سين و برگزارى مراسم چهارشنبه سورى، چون علّت عقلانى و شرعى ندارد، محكوم و مطرود است.

همانگونه که اشاره شده است روايات مربوط به نوروز مختلف است و اجمالا در آن تعارض و اختلاف مشاهده مي شود.

روايت معلي بن خنيس از امام صادق عليه السلام دلالت بر عظمت و شرافت اين روز و انجام برخي اعمال مانند غسل، روزه و پوشيدن لباس نو دارد، از سوي ديگر، روايت امام کاظم عليه السلام دلالت بر عيد نبودن آن دارد و اين که نوروز از سنت هاي فارس بوده که مورد قبول اسلام نمي باشد. جمع بين اين دو روايت مشکل است به همين جهت آراء فقها و صاحب نظران در اين زمينه متفاوت است. برخي روايت امام کاظم عليه السلام را تقيه دانسته اند و يا خودداري امام كاظم عليه السلام از شركت در مراسم رسمي را به جهت جلوگيري از سوء استفاده حاكمان ظلم و ستم دانسته اند و روايت معلي که دلالت بر شرافت نوروز دارد را پذيرفته اند.

از سوي ديگر برخي روايت معلي را ضعيف دانسته اند و براساس روايت امام کاظم عليه السلام هيچگونه جايگاهي براي نوروز قائل نيستند گرچه انجام غسل و روزه را در اين روز براساس روايت معلي و به اميد به دست آوردن ثوابت اين اعمال براساس قاعده تسامح در روايات مربوط به آداب و سنن مستحب دانسته اند.

در مجموع آنچه از روايات و مجموع کلمات صاحب نظران استفاده مي شود چند چيز تقريبا محل اتفاق است.

الف: اعياد اسلامي که ريشه در آموزه هاي ديني دارد, عيد قربان و عيد فطر است و عيد نوروز به عنوان يک عيد اسلامي مورد عنايت قرآن کريم و ائمه اطهار عليه السلام نبوده است.

ب : بسياري از آداب و رسومي که در نوروز نزد ما ايرانيان متداول است مثبت و مورد تاييد اسلام است, و ريشه در آموزه هاي ديني دارد.

 

پي نوشت:

1 - بحارالانوار، ج 59، ص 1 - 92.

2 - بحارالانوار، ج 59، ص 2 - 100. ـ1410ـ

3 - شرح نهج البلاغه ابن ابى الحديد، ج 20، ص 73.

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها