خانه> اجتماعي و فرهنگي >126


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8279255

بازدید سوالات:
2653045چهارشنبه سوري؟ بازديد: 8726

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


متاسفانه اين مراسم كه همه ساله باعث هدر رفتن سرمايه هاي انساني و اقتصادي زيادي شده ، نظم و امنيت عمومي را براي شهروندان مختل و خانواده هاي بيشماري را در آغاز سال نو اندوهگين و داغدار مي نمايد ؛ سنتي كاملا غلط و خرافي است كه از هيچ گونه پشتوانه منطقي و عقلي صحيحي برخوردار نمي باشد . متاسفانه برخي آگاهانه يا آگاهانه به اسم ترويج و پاسداشت ميراث ها و سنت هاي باستاني ، فرهنگ هاي جاهلي كه هيچ گونه جنبه مثبتي در آن وجود ندارد را در بين جوانان گسترش داده و در پشت اين موضوع در صدد ضربه زدن به هويت اسلامي جامعه مي باشند. علي رغم اقدامات تبليغي كه در رسانه ها و توسط نيروهاي انتظامي براي كاهش خسارات ناشي از اين سنت جاهلي در نظر گرفته شده است ؛ اما ريشه كني اين قبيل ناهنجاريها با كار عميق فرهنگي امكان پذير است.

 يكم . چهارشنبه سوري از ديد گاه شهيد مطهري :

«قرآن منشأهايي براي فكرهاي بي ريشه كه آنها را به درختان بي ريشه تشبيه مي كند ذكر مي كند. يكي از آنها تقليد است. البته قرآن با كلمه تقليد مطلب را بيان نكرده است. با تعبير ديگر بيان كرده است. تعبير قرآن تبعيت كوركورانه از گذشتگان، از پدران، مادران، آباء و اجداد است. اين هم از موضوعاتي است كه قرآن روي آن زياد تكيه كرده است و آن را منشأ لغزش و خطاي بشر مي داند و سخت انتقاد مي كند. مثلا مي گويد: آنها چنين مي گويند: «انا وجدنا آبائنا علي امه و انا علي آثارهم مقتدون» اينها مي گويند: ما پدران خود را بر يك طريقه اي يافته ايم و ما هم همان طريقه پدران خودمان را مي گيريم و مي رويم. به تعبير امروز: سنت گرايي؛ حالا اين تعبير درست است يا غلط و بهتر از اين هم مي توانستيم تعبير پيدا كنيم. به هر حال اين كلمه امروز رايج شده است. قرآن سنت گرايي را محكوم مي كند اما اشتباه نشود! ضد سنت گرايي را هم قرآن محكوم مي كند. هر دو را محكوم مي كند. چطور؟ قرآن فقط عقل گرايي و منطق گرايي را تأييد مي كند. قرآن مي گويد: هر امر به اصطلاح قديمي و هر سنت قديمي را به دليل آن كه گذشتگان ما چنين مي كرده اند، نياكان ما اين چنين بوده اند و ما بايد راه نياكان خودمان را برويم، انجام دادن، محكوم است، چرا؟ مي گويد ممكن است نياكانتان اشتباه كرده باشند، ممكن است نياكانتان عقل و شعور نداشته باشند. آن كه دليل نمي شود. نياكان ما در گذشته چنين مي كرده اند، ما هم چنين مي كنيم! چهارشنبه آخر اسفند مي شود، بسياري از خانواده ها (كه بايد بگوييم: خانواده هاي نادان) آتشي و هيزمي روشن مي كنند، بعد آدم هاي سر و مر و گنده از روي آتش مي پرند: اي آتش زردي من از تو، سرخي تو از من! اين چقدر حماقت است كه مي پرسيم چرا چنين مي كنيد؟ مي گويند: اين كي سنتي است ميان ما مردم، از قديم پدران ما چنين مي كرده اند. قرآن مي گويد:« اولو كان آباوهم لا يعقلون شيئا.»

اگر هم پدران گذشته تان چنين كاري مي كردند شما وقتي مي بينيد يك كار احمقانه است و دليل حماقت پدران شماست رويش را بپوشانيد. چرا اين سند حماقت را سال به سال تجديد مي كنيد؟ اين فقط يك سند حماقت است كه كوشش مي كنيد اين سند حماقت را هميشه زنده نگه داريد، ماييم كه چنين پدر و مادرهاي احمقي داشته ايم: «اولو كان آباوهم لا يعقلون شيئا». ( منبع : شهيد مطهري، نشريه نصيحت ، 490 )

دوم . چهارشنبه سوري از منظر مراجع عظام تقليد:

سوال: خريد و فروش ترقه و انجام چهارشنبه سوري و سيزده بدر به اعتقاد نحسي 13 و احياي مظاهر ملي گرايي مانند تخت جمشيد چگونه است؟ متأسفانه اين اعمال مورد تشويق قرار گرفته است؟

حضرت آيت الله خامنه اي: چهارشنبه سوري و سيزده به در مبناي عقلايي ندارد. (مجموعه استفتائات)

حضرت آيت الله فاضل لنكراني: در فرض مزبور كه داراي خطرات جاني و مالي است و موجب اذيت و آزار ديگران است و مخالف مقررات و قانون و نظم جامعه است جايز نيست.

حضرت آيت الله بهجت: اين كارها مشروعيت ندارد.

حضرت آيت الله تبريزي: هيچ يك از اين امور رجحان شرعي ندارد و تشويق مردم به اين مورد تشويق به دنيا و غافل كردن از آخرت است و اين كه تصور مي كنند اين امور مردم را به حفظ وطن و عزت وامي دارد تصوري باطل است، آنچه مردم را به عزت مي رساند و به حفظ وطن وامي دارد ايمان است و بس.

حضرت آيت الله صافي گلپايگاني: اشكال دارد.

حضرت آيت الله سيستاني: اموري كه به جامعه ضرر مي زند و موجب ايذاء مردم است مانند استعمال ترقه و خريد و فروش آن جايز نيست.

حضرت آيت الله مكارم شيرازي: اين كارها شايسته مسلمان نيست.

(منبع : سيد محسن محمودي ، مسائل جديد از ديدگاه علما و مراجع تقليد، انتشارات صاحب الزمان (عج) ، 1382 ، ج 1 صص 155- 157 .)

سنت مراسم چهار شنبه سوري كه براي آتش احترام قائل مي شوند ؛ سنتي از آتش پرستان قديم است.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       mosavi : ضمن خسته نباشید راستش پر واضح است که در سوال تغییراتی اعمال شده است. ربط تخت جمشید وآثار باستانی به چهارشنبه سوری چیست؟! مگر نه اینست که قرآن ما را سفارش کرده تا در زمین سیر کنیم و بدانیم عاقبت اقوام پیشین که از ما قوی تر بودند چه شد و چه بر سر آنها آمد؟! حال یک جوابی از علما که مربوط به آتش بازیو خرافه ها است را با سوالی در سایت آورده اید که اختلاف مردم با علما و مراجع افزون شود!؟ احسنت بر شما!
       پرسمان : ضمن عرض تشکر از شما بابت درج نظرتان امیدواریم با مطالعه پاسخ مفصلی که برای پرسشتان آماده شده، ابهامتان برطرف شود. پاسخ را با کد: 722709 و گذرواژه ickdo در صفحه مشاهده و پیگیری پاسخ: http://www.porseman.org/q/aservice.aspx مطالعه فرمایید. منتظر مکاتبات دیگرتان در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: http://www.porseman.org/q/newq.aspx هستیم.

       erfafane : من کاملا موافقم ک کلی خسارت و مشکلات دیگه داره اما این مشکلات از این رسم سرچشمه نگرفته بلکه مشکل اینه ک بعضی ها فرهنگشو ندارن اما این درست نیست ک انقدر تنگ نظر باشیم پیشنهاد میکنم کمی بیشتر در اینباره تحقیق کنید ادم باید تمام جوانب رو مثل دور هم جمع شدن خانواده هاو...بسنجه از اطلاعاتتون ممنونم

       سجاد : شخصا،نظر بر اعتقادات مردمى در صورت عادات ميباشد و در کنار آن هيجان اين نوع رسوم باعث گرايش ذهن بر اين نوع اعتقادات ميشود؛مثال:چهارشنبه سورى...

       محمد : طبق فرموده قرآن کریم ، امت ها و اقوام مختلف در برابر دعوت انبیاء زمان خودشان مقاومت می کردند و می گفتند ما بر دین پدران و اجداد خودمان می مانیم. آنچه امروز تحت عنوان چهارشنبه سوری ، سیزده به در، مهرگان ، زرتشت و کوروش و داریوش در میان اکثریت جامعه ایران دیده می شود پافشاری بر عقاید موهوم و برخواسته از تعصبات قومی و نژادی در برابر تعالیم و معارف حقیقی و مبین اسلام است. امید است که خداوند کریم ما را از شر اباطیل و خرافات رها کند.

       yahya... : با سلام حرف هاي شما تكراري بود لطفا از منظر فلسفي بحث شود و دليل آورده شود و نه اينكه فقط بگوييم خرافه است و اسلام آن را نياورده. شهيد مطهري با توجه به زمان خود و مطالب مهم تر و كمبود وقت مساله را زياد باز نكرده شما كه نبايد تنبلي كنيد و... دليل نياوريد با عرض معذرت دوستدار شما

       زهره : واقعا برای شما باید متاسف بود...

       زهرا ایمانیان : چرا نظر مرا ثبت نکردید؟؟؟
       پرسمان : نظر شما بعد از آماده شدن پاسخ آن (به همراه پاسخ) درج خواهد شد. پاسخ آن به ايميل شما نيز ارسال مي شود.

       امين : نويسنده كوچكترين تحقيقي در مورد فلسفه چهار شنبه سوري نكرده وكاملا مغرضانه در اين باره نظر ميدهد از اين بابت متاسفم. متاسفانه من نميدانم چرا عده اي دوست دارند ملي گرائي را مقابل مذهب قرار دهند من نمي فهمم اين دو چه منافاتي با هم دارند.

       ناشناس : شجاعت وجسارت سایت شما در ارتقای فرهنگ اصیل اسلامی و زدودن خرافات از فرهنگ ملی کشورمان قابل تقدیر و ستایش است . تعجب و تاسف از برخی نهادهای فرهنگی بسیار تاثیر گذار در کشور است که برغم دیدن این همه ناهنجاریها و خسارات ناشی از این قبیل خرافات باز هم با رویکردی تناقض آمیز به این مساله ٬در صدد گسترش و ترویج این خرافاتند.چند روز پیش در صدا و سیما کارشناسی را آورده بودند که با دفاع از این سنت غلط توصیه می کرد که خوانواده ها به صورت دست جمعی از روی آتش بپرند. آخر هیچ کس نیست به این کارشناسان محترم بگوید این پریدن از روی آتش چه فایده ای دارد ؟ غیر از این همه خسارت. بعلاوه اگر دنبال گسترش شادی و نشاط در جامعه هستید آخر چرا این نوع شادی غیر منطقی و مشکل ساز و... را انتخاب می کنید؟؟؟ با تشکر

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها