خانه > سياسي و انديشه سياسي >123


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326فاجعه سامرا ؛ اهداف و پيامدها بازديد: 5962

انفجار حرم مطهر امام‌هادي (ع) و امام حسن عسگري (ع) که منجر به هتک حرمت اماکن مقدسه اسلامي و جريحه دار شدن قلب مسلمان جهان شد ؛ بر اساس شواهد و دلايل متعدد اقدامي كاملا برنامه ريزي شده و حاكي از توطئه اي شوم ، پيچيده و بسيار خطرناك توسط دولت آمريكا و حاميان وي در جهت خلاصي از چالش هايي است که در شرايط کنوني جهان خصوصا عراق به صورت کاملا بي سابقه اي با آن در گيرند. ارائه تحليل  منطقي در  اين  زمينه مبتني بر بررسي و شناخت شرايط و فضايي است که اين اقدام جنايتكارانه در آن به وقوع پيوسته است :

 

يكم . لشكر كشي به عراق؛ زمينه ها و  اهداف

به صورت خلاصه مهمترين اهداف آمريكا و انگليس از اشغال نظامي عراق عبارتند از:

1. تلاش براي تكميل پروژه جهاني سازي به رهبري آمريكا و طرح خاورميانه بزرگ.

2. دستيابي و كنترل منابع عظيم نفت عراق .

3 . مقابله با جهان اسلام .

4 . تسلط كامل رژيم صهيونيستي در منطقه و اجراي نقشه هاي توسطعه طلبانه آن .

دو كشور آمريكا و انگليس در جهت تعقيب اهداف فوق و با تكيه بر دلايل واهي از قبيل نابود سازي سلاح هاي كشتارجمعي عراق و تامين صلح و امنيت جهاني به صورتي كاملا غيرقانوني دست به اشغال نظامي يك كشور مستقل اسلامي زدند. اما بعد از تحمل هزينه هاي مالي ، نظامي و انساني متعدد نه تنها نتوانستند هيچ كدام از دلايلي را كه براي اشغال اين كشور ادعا مي نمودند به اثبات برسانند؛ بلكه در افكار عمومي جهان و كشور هاي خويش با چالشهاي جدي مواجه گرديدند. و از سوي ديگر تهاجم نظامي عراق زمينه هاي بيداري جهان اسلام را فراهم آورد به نحوي كه در بسياري كشورهاي اسلامي كه در چند سال اخير  انتخابات برگزار شده نظير مصر ، الجزاير، فلسطين و... نيروهاي طرفدار اسلام اصيل و مخالف آمريكا توسط مردم انتخاب شدند.

 

دوم . تشكيل دولت مستقل مردمي عراق

هرچند يكي از شعارهاي تبليغاتي اشغال گران عراق برقراري دموكراسي در اين كشور بود . ولي سوابق تاريخي حمايت بي دريغ آنها از حكومت هاي ديكتاتوري منطقه از جمله صدام در سركوب و مقابله با  جنبش هاي مردمي و تلاش براي سرنگوني نظام هاي مردمسالار واقعي در جهان ، همگي  به خوبي مبين كذب و ابزاري بودن اين ادعاست. دو لتهاي اشغالگر عراق در پشت اين ادعاي مردم فريب تلاش مي نمودند حكومتي دست نشانده در عراق - همانند افغانستان- به وجود آورند . از اين رو   از همان ابتداي اشغال عراق تلاش نمودند تا شيعيان را با درگير نمودن در جنگ و ايجاد اختلافات قومي و مذهبي در اين کشور و ترور شخصيت هاي سياسي و مذهبي شيعه نظير آيت الله حکيم و... ، به انزوا و نابودي کشانده و حکومتي دست نشانده و مطابق ميل خود بر اين سرزمين حاکم کنند ؛ اما بحمدالله دستگاه رهبري شيعه توانست با کمال درايت، هوشمندي و سعه صدر، از دام توطئه هاي گوناگون و رنگارنگ، به سلامت بيرون آيد ؛ برگزاري انتخابات آزاد مردمي  با اصرار و درايت رهبري شيعه عراق، سبب شد تا نمايندگان واقعي مردم عراق انتخاب و زمينه براي تشكيل دولت مستقل مردمي در اين كشور به وجود آيد .

آنچه كه بر خشم اشغالگران عراق مي افزايد اينست كه آنان  امروزه با كمال ناباوري مشاهده مي کنند که آن كه که پيروز از جنگ عراق و اشغال نظامي آن بيرون آمد ، مردم اين کشور - که اکثرا شيعه هستند- مي باشد و بديهي است چنين موضوعي نه تنها تامين كننده اهداف اشغالگران نبود بلكه در نقطه كاملا مقابل آن  از يك سو به شكل گيري يك دولت اسلامي شيعي منجر مي شد. و از سوي ديگر با شروع كار دولت جديد و به عهده گرفتن امورات اين كشور ، لزوم خروج كامل و هرچه سريع تر اشغالگران از اين كشور مطرح مي گرديد.

از اين رو در روزهاي اخير ، «زلماي خليل‌زاد» سفير آمريكا در عراق به انحاي مختلف، فشارهايي را بر گروه‌هاي پيروز شيعه عراقي وارد آورده تا گزينه‌هايي كه در انتخابات اخير، فقدان مشروعيت آنان از نگاه مردم به اثبات رسيده را براي حضور در دولت عراق و تصدي چند وزارتخانه بسيار حساس تحميل كند که با پاسخ منفي و قاطع نماينگان مردم عراق روبرو شد.

 

سوم . بيداري و اتحاد جهاني مسلمانان در قضيه كاريكاتورها

انتشار پي‌درپي و گسترده تصاوير اهانت‌آميز نسبت به ساحت مقدس پيامبر گرامي اسلام (ص) در روزنامه‌ها و تلويزيون‌هاي غربي و اظهارات کينه‌توزانه برخي از رهبران اروپايي و آمريكايي، با هدف به چالش کشاندن جامعه بزرگ مسلمانان در جهان توسط صهيونيسم بين الملل بود ؛ اقدام مذکور به صورت برنامه ريزي شده و به منظور تخريب وجهه پاك اسلام و بدنام کردن مسلمانان در جهان غرب و تست حساسيت مسلمانان جهان و جلوگيري از پيشرفت سريع اسلام در مغرب زمين صورت گرفت. اما به لطف الهي اين ماجرا با راهپيمايي هاي گسترده و با شکوه ملت ها و دولت هاي اسلامي با شكست مواجه گرديده و به اتحاد بي سابقه جهان اسلام و نفرت از استكبار جهاني و صهيونيسم بين الملل حتي در داخل کشورهاي اروپايي و آمريکايي تبديل شد. و بيداري روز افزون افکار عمومي جهان اسلام را به دنبال داشت.

در چنين شرايطي اشغالگران عراق دست به تهيه توطئه اي زدند تا بتوانند علاوه بر مقابله با چالشهاي مذکور ، تعقيب هرچه سريعتر اهداف شوم خود را در قبال عراق و جهان اسلام تعقيب نمايند . اين برنامه بايد از يک سو وحدت و بسيج روز افزون جهان اسلام را  خصوصا در قضيه کاريکاتورهاي موهن را دچار تفرقه و اخلال نموده و از سوي ديگر از تشکيل و شروع به کار دولت جديد مردمي عراق جلوگيري نموده و از جهت سوم دلايل لازم از قبيل وجود ناامني ، اغتشاش و درگيري داخلي را براي باقي ماندن اشغالگران در عراق فراهم نمايد.

 

انفجار سامرا

شهر سامرا از يک سو در بردارنده دو حرم شريف حرم مطهر امام‌هادي (ع) و امام حسن عسگري (ع) که جهان تشيع اهميت فوق العاده اي براي آن قائل است و از سوي ديگر در ميان شهرهاي عراق، از محدود شهرهايي باشد كه ورودي و خروجي آن را سربازان آمريكايي به عهده گرفته و ورود و خروج مردم را كنترل دقيق مي‌كنند. اين دو ويژگي در کنار وجود گروهها و جريانهاي سلفي گري، وهابيت ،  القاعده و زرقاوي ، بقاياي ضد بعث که در عراق به ايجاد نا امني و خدمت به اهداف اشغالگران مشغولند و دشمني عميقي نسبت با شيعيان دارند، سبب گرديد تا اشغالگران با طرح سناريوي شوم انفجار دو حرم مطهر سامرا و عملي نمودن اين جنايت به دست گروههاي فوق گامي ديگر در تداوم توطئه هاي شوم خود بر عليه جهان اسلام و مردم عراق بردارند.

 

اهداف اشغالگران

براساس پيش بيني و محاسبه اشغالگران اين توطئه و برخي اقدامات جانبي در اطراف آن نظير شليک چند خمپاره به طرف حرم مطهر امام کاظم (ع) و يا آتش کشيدن مساجد اهل سنت و... ، موجب  تحريک احساسات شيعيان و اهل سنت شده و زمينه را براي درگيريهاي مذهبي و نا امني عراق فراهم خواهد آورد. و بر اين اساس اشغالگران با ادعاي ناکارآمدي عملکرد دولت مردمي عراق و فراهم نبودن فضاي مناسب براي تشکيل دولت جديد و لزوم باقي ماندن نيروهاي نظامي بيگانه براي کنترل نظم و امنيت در عراق باقي مانده و منافع و اهداف خود را تعقيب خواهند نمود . و در بعد بين المللي نيز موج عظيم بيداري و اتحاد جهاني مسلمانان بر عليه غرب در قضيه کاريکاتورها  تحت الشعاع در گيريهاي مذهبي مسلمانان قرار مي گيرد.

 

پيامد ها

علي رغم جنايت سامرا و تخريب دو حرم مطهر امام معصوم (ع) -كه فاجعه اي عظيم براي جهان اسلام و تشيع بود- و يك سلسله اقدامات كه در راستاي تكميل و به نتيجه رساندن اين نقشه شوم از سوي اشالگران انجام شد ؛ اما باز هم به لطف الهي و هدايت رهبران جهان تشيع و تسنن اين توطئه نيز نه تنها با موفقيت روبرو نشد بلکه بر بيداري و وحدت هرچه بيشتر جهان اسلام و لزوم هوشياري فوق العاده مسلمانان در قبال توطئه هاي دشمنان افزود. و ثابت نمود که اين قبيل اعمال تروريستي نمي‌تواند خلل در اراده مستحکم ملت مسلمان عراق، حفظ وحدت ملي و همچنين همبستگي و يکپارچگي امت اسلامي به وجود آورد.

بديهي است ناكامي كامل اين نقشه شوم اشغالگران مستلزم حفظ و تداوم بيداري و حضور در صحنه جهان اسلام و روشنگري بيش از پيش افكار عمومي مسلمانان درباره توطئه‌هاي دشمنان مي باشد . چنانكه مقام معظم رهبري تاكيد مي نمايند : « امروز دولت عراق مظهر شكست سياست‌هاي آمريكا در خاورميانه است؛ زيرا آمريكا درصدد روي كار آمدن يك دولت طرفدار خود بود، اما اكنون دولتي اسلام‌گرا و پيرو نظر مرجعيت تشكيل شده است؛ به همين دليل آمريكايي‌ها تلاش مي كنند در كار اين دولت اخلال ايجاد كنند؛ اما با هوشياري مردم و مسؤولان عراق، توطئه آنها ناكام خواهد ماند.»

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها