خانه > قرآن و حديث >121


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326هنر و عرفان در قرآن بازديد: 7579

1. روش هنري

يكي از معجزات قرآن، فصاحت و بلاغت آن است. فصاحت و بلاغت كه بخشي از هنر گفتاري و نوشتاري است، تمام آيات قرآن را د ربر مي‌گيرد. علاوه بر اين هنر كه در همه آيات به كار رفته، حدود 1500 آيه نيز به قصه‌هاي قرآني اختصاص يافته است. اين آيات كه در قالب 70 داستان آمده، عمدتاً شامل مسايل اعتقادي و جهان بيني است كه به صورت داستان، پردازش شده است. از مقايسه تعداد فراوان اين آيات با آيات انگشت شماري كه به روش عقلي و فلسفي به بيان مسايل عقيدتي پرداخته‌اند مي‌توان نتيجه گرفت كه قرآن روش هنري را بر روش عقلي ترجيح مي‌دهد.

امروزه ده‌ها انديشمند و فيلسوف  غربي به اين شيوه روي آورده‌اند؛ آثار: (راسل)، (سارتر)، و (بكت)، (كوندرا)، (كوئولو)، و ده‌ها نويسنده مشهور ديگر، مؤيد اين مدعاست.

افزون بر استفاده از <رمان> در بيان مسايل عقيدتي، امروزه از قالب‌هاي مانند: فيلم‌هاي سينمايي، هنرهاي تجسمي، كارتون و ... براي ترويج اين افكار استفاده شاياني مي‌شود.

كارتون‌هايي نظير <دو قلوهاي افسانه‌اي>، <پينوكيو>، <بابا لنگ دراز>، <اي كيوسان>، <نانوك> و ده‌ها كارتون ديگر كه از سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش مي شود هر كدام بيان كننده تفكر، فرهنگ، عقايد، مذاهب و مكتب هاي خاصي است.

كارتون دوقلوهاي افسانه اي، در واقع چكيده اي از حرف يوگاست؛ او مي گويد: اتحاد دو ناهمجنس و تمركز آنان، قدرت مي آورد. كارتون پيناكيو، بيان كننده يك دوره سير و سلوك و عرفان مسيحي است و كارتون اي كيوسان، تداعي كننده عرفان يوگاست.

البته روش هاي هنري بسيار متنوع اند. قرآن مي فرمايد: وقتي حضرت موسي مأمور شد به قصر فرعون برود و پيام الهي را به او برساند، گفت: <خداوندا! برادرم هارون را با من بفرست؛ زيرا كه او از من فصيح تر است>. به فرموده آيت الله جوادي آملي: اين آيه، اهميت هنر را در تبليغ دين مي رساند و هنر منحصر در فصاحت نيست.(نقل به مضمون)

وقتي وجود 500 آيه فقهي در قرآن، الهام بخش روش هاي اجتهاد مي شود، آيا نبايد وجود 1500 آيه داستاني، ما را به توجه بيشتر نسبت به اين روش سوق دهد؛ البته تعدادي افراد كج سليقه ممكن است اين روش را دون شأن خود بدانند؛ ولي به هر حال خداوند اين روش را برگزيد و بي شك انتخاب او انتخابي اَحسن است.

 

2. روش عرفاني

از روش هاي به كار رفته در قرآن كريم، روش عرفاني است. آياتي كه به صورت خاص دلالت بر مسائل عرفاني دارد و حدود 300 آيه است. آيه ﴿واعلموا ان الله يحول بين المرء و قلبه﴾ از اين آيات است.

البته ادعيه اهل بيت مانند: مناجات شعبانيه، دعاي عرفه، مناجات خمس عشر، دعاهاي صحيفه سجاديه و ... همه منابعي هستند كه عرفان ناب با زيباترين بيان در آنها موج مي زند؛ ولي متأسفانه با وجود ده ها شرح و حاشيه بر <عروه> كه به صورت سنت در آمده است براي بعضي از اين دعاها حتي ترجمه روان و مناسبي هم وجود ندارد تا چه رسد به شرح و تفسير!

مسائل عرفاني به خاطر زيبايي هاي معنوي، از جذابيت منحصر به فردي برخودارند، اگر كتاب مثنوي معنوي مولانا در كشوري مانند آمريكا پرفروش ترين كتاب سال مي شود بخاطر علاقه اي است كه در نهاد بشر نسبت به زيبايي هاي معنوي به وديعت نهاده شده است؛ با اين وجود متأسفانه جاي اين مباحث شورانگيز و انسان ساز خالي است و اين بخش از آيات قرآن از مهجورترين آيات قرآني است.

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها