خانه > کتاب >1133


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326راه و بي‌راهه (7) ـ قانون جذب بازديد: 7755

 

 

 

 

راه و بي راهه (7) ـ قانون جذب
تنظيم و نظارت: نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها
معاونت مطالعات راهبردى ـ اداره مشاوره و پاسخ
مؤلف: حمزه شريفي دوست
ناشر: دفتر نشر معارف
نوبت چاپ: اول، زمستان 1390
تيراژ: 000/5 جلد
قيمت: 1000 تومان
شابك: 9-379-531-964-978
«همه حقوق براى ناشر محفوظ است»
مراكز پخش:
1. مديريت پخش دفتر نشر معارف: قم، خيابان شهدا، كوچه 32، پلاک 3، تلفن و نمابر: 7744616
2. فروشگاه شماره 1: قم، خيابان شهدا، روبه روى دفتر مقام معظم رهبرى، تلفن 7735451
3. فروشگاه شماره 2: تهران، خ انقلاب، چهار راه كالج، جنب بانك ملت،
پلاک 715، تلفن 88911212
نشانى اينترنت: www.Ketabroom.ir - www.porseman.ir
پست الكترونيك: info@Ketabroom.ir - info@porseman.org
 

 


فهرست مطالب
قانون جذب 9
ادّعاي اصلي در جذب 14
راه هاي نفوذ و گسترش تئوري جذب 15
دلايل اثبات قانون جذب 23
1. قانون تشابه در جادوگري 23
2. توده بحراني 24
جاذبه هاي فرضيه جذب 29
ايرادات فرضيه جذب 33
نبود پشتوانه علمي 33
اخلاق ستيزي 34
رفاه محوري 36
سنجش گريزي 40
توجيه ظلم پذيري 42
مخدوش بودن عموميت جذب 44
جمع بندي 55
 


مقدمه
«پرسش گرى» از آغاز آفرينش انسان، رخ نمايى كرده؛ بر بال سبز خود، فرشتگان را فرانشانده؛ بر برگ زرد خود شيطان را فرونشانده و در اين ميان، مقام آدميت را نشان داده است. آفتاب كوفه چه زيبا فرموده است: «مَن اَحسَنَ السّؤال عَلِمَ و من عَلِمَ اَحسَنَ السّؤال».
هم سؤال از علم خيزد هم جواب
همچنان كه خار و گُل از خاك و آب
آرى! هر كه سؤال هايش آسمانى است، دانش و بينش پاسخش خواهد بود. پويايى و پايايى «جامعه» و «فرهنگ»، در گرو پرسش هاى حقيقت طلبانه و پاسخ هاى خِردورزانه است.
از افتخارات ايران اسلامى، آن است كه از سويى، سرشار از جوانانى پاك دل، كمال خواه و پرسش گر مى باشد و از ديگر سوى، از مكتبى غنى برخوردار است كه معارف بلند آن، گواراى دل هاى عطشناك پرسش گر و دانش جو است.
اداره مشاوره و پاسخ معاونت مطالعات راهبردى نهاد، محفل انسى فراهم آورده است، تا «ابر رحمت» پرسش ها را بر «زمين اجابت» پذيرا باشد و نهال سبز دانش را بارور سازد. ما اگر بتوانيم سنگ صبور جوانان انديشمند و بالنده ايران پرگهرمان باشيم، به خود خواهيم باليد.
برکسي پوشيده نيست که امروزه خستگي از شلوغي زندگي ماشيني و فشار سلطه و تبعيض استکبار جهاني، رفته رفته جامعه انساني را بحران زده مي کند. از اين رو گرايش به معنويت به ويژه در مجامع علمي و در ميان دانشجويان رو به فزوني است، اما در اين ميان گاهي «راه و بيراهه» به هم آميخته مي شود و رهزن هاي خود را «صراط مستقيم» جلوه مي دهند.
آنچه پيش رو داريد، گامي است هر چند مختصر در راستاي آشنايي با عرفان هاي نوظهور که توسط فرهيخته حوزه و دانشگاه حجت الاسلام حمزه شريفي دوست (زيد عزّه) تهيه و تدوين شده است.
بر آنيم با توفيق خداوند، به تدريج ادامه اين مجموعه را تقديم شما خوبان كنيم. پيشنهادها و انتقادهاى سازنده شما، راهنماى ما در ارائه شايسته و پربارِ مجموعه هايى از اين دست خواهد بود.
در پايان از تلاش هاى مخلصانه همكاران اداره مشاوره و پاسخ، به خصوص حجت الاسلام والمسلمين صالح قنادى(زيدعزّه) كه در بازخوانى و آماده سازى اين اثر تلاش كرده اند، تشكّر و قدردانى مى شود. دوام توفيقات اين عزيزان را در جهت خدمت بيشتر به مكتب اهل بيت(عليهم السلام) و ارتقاء فرهنگ دينى جامعه - به ويژه دانشگاهيان -
از خداوند متعال مسئلت داريم.
اللّه  ولى التوفيق
معاونت مطالعات راهبردى نهاد
 


قانون جذب

 


 


قانون جذب را مي توان در اين عبارت خلاصه کرد:
افکار تبديل مي شوند به اجسام
قانون جذب به جملات کاري ندارد به تصوّرات کار دارد. مهم نيست که بگويي اين را مي خواهم يا نمي خواهم، وقتي به «اين» مي انديشي در زندگي ات جذب مي شود، اگرچه به صورت منفي بگويي. پس تنها آنچه را که مي خواهي تصور کن.
«بر هر چه که تمرکز کنيد همان اتفاق مي افتد. مهم اين است که بتوانيم ذهنمان را بر مطلوب هاي خود متمرکز کنيم».
«تنها کافي است به گوشه ذهنتان بچسبيد و به تصاوير ذهني تان تمرکز دهيد و آن قدر به آن انرژي مثبت بدهيد تا در دنياي برون به صورت واقعيتي عيني جلوه گر شود».1
«اين قانون همان قانون جاذبة عمومي است امّا در حيطة افکار. قانون جاذبة نيوتن ميگويد: «کرة زمين همة اجسام را به سمت خود ميکشد، امّا قانون جذب مي گويد: تمام چيزهايي را که ما تصوّر ميکنيم به سوي ما جذب مي شوند».2
«قدم اوّل در فعال سازي قدرت ذهن، تغيير تصاوير ذهني است. رويدادهاي زندگي همه پرداخته تجسّمات انسان است بنابراين بايد نيروي تجسم و تصوّر ذهن را باور داشت و به تغيير نگرش نسبت به خود، محيط پيرامون، ديگران و زندگي همّت گماشت تا موجبات تغيير در واقعيت اين امور فراهم شود. آينده انسان ها از راه شيوة تفكّري كه برمي گزينند رقم مي خورد و در حقيقت آنها به آنچه تفكّر مي كنند تبديل مي شوند.3 پديدههايي كه در زندگي انسان ها اتّفاق مي افتد زاييده تفكر آنهاست نه مستقل از فكر.»4
«هر چيزي که ميخواهيد در زندگي شما اتّفاق بيفتد در ذهن خود تصوّر کنيد. از درون بر آن تمرکز کنيد و از بيرون به آن علاقه نشان دهيد و به تصوّر ذهني عشق بورزيد. حالا انرژي دروني شما تصادفاتي را جذب خواهد کرد که با آرزوهاي شما جور درخواهند آمد5 و ذهن بر هرچه تمرکز پيدا کند همان توسعه پيدا ميکند و بزرگ ميشود.6 اين قدرت ذهن، از زبان و بيان متأثر ميشود، بيان کلمات و عبارات باعث ميشود بدن فيزيکال به همان راهي برود که اظهار شده است».7
«تو همه چيز را به طرف خودت جذب مي کني. مردم، شغل، شرايط زندگي، وضع سلامتي، ثروت، قرض، شادي، ماشيني که سوار مي شوي و اجتماعي که در آن زندگي مي کني. مثل آهن ربا همه اينها را به طرف خودت جذب مي کني. به هرچه فکر کني همان اتّفاق مي افتد. کلّ زندگي تو تجلّي افکاري است که در ذهنت جريان دارند».8
«با تصوّر شما و افکار شما تمام دنيا يک کاتالوگ ميشود در دست شما. انگار شما داريد به جهان سفارش ميدهيد».9
شما در سه گام به آرزوهاي خود دست مي يابيد:
نخست؛ خواستن: «به دنيا فرمان بده».
دوم؛ باور: «باور داشته باش که به خواسته ات رسيده اي».
سوم؛ تجسم: «احساس کن که به خواسته ات رسيده اي»10.
«افکار ما تبديل ميشوند به اجسام. هر چيزي در فکرت بگذرد به زودي آن را در مشت خواهي گرفت».11 

ادّعاي اصلي در جذب
آنچه که در قانون «راز» روي آن تکيه ميشود «قدرت خداگونة ذهن» است که از آن به عنوان «تجسّم» ياد مي شود. تئوري «راز» در مورد ظرفيت ديگر استعدادهاي بشري ساکت است و بلکه عادي بودن آنها را پذيرفته است و در مورد قدرت بينايي و شنوايي و بويايي و... فرضية جذب ادّعايي ندارد. ادّعاي اصلي در قانون جذب در مورد قوه ذهن است. اين ادعا چنين است:
ذهن انسان قادر است بر پديده هاي خارجي اثر گذارد و امور بيرون از وجود انسان را به سود انسان تغيير دهد. به عبارت ديگر با استفاده از نيروي خلاق ذهن مي توان بر امور بيرون از جسم انسان، تصرّف کرد.
ادّعاي دوّم اين است که تأثيرگذاري ذهن بر پديده ها از نوع تأثيرات عادي نيست؛ بلکه از نوع تأثيرِ علّت بر معلول است. مناديان جذب، تنها از تأثيرگذاري و تأثيرپذيري ميان ذهن و حوادث و پديده ها، سخن نمي گويند بلکه از خالقيت ذهن مي گويند و «خلق و آفرينش» را به ذهن نسبت مي دهند که ذهن انسان هرچه را تجسّم نمايد، به صورت يقيني و قطعي به وقوع مي پيوندد. بنا براين نبايد تصوّر شود که منظور از تئوري جذب تنها مثبت انديشي، تلقين و اموري از اين قبيل است.

راه هاي نفوذ و گسترش تئوري جذب
چندسالي است که قانون جذب در رسانه ها و فضاي مجازي در حال ترويج و گسترش است. اوّلين بار در سال 2006 يك كارگردان استراليايي به نام راندابرن در پي رسانه اي کردن اين ايده برآمد و به توليد «فيلم راز»12 اقدام کرد و حتي اين فيلم چندبار از سيماي جمهوري اسلامي پخش شد!! به گفته مدافعين فرضيه جذب، اين فرضيه نه فقط مورد قبول بزرگان تاريخ بوده است که مورد استفاده ايشان بوده است و اساساً راه موفقيت علماء و دانشمندان و حکمرانان کشف همين راز بوده است و البتّه پا را فراتر گذاشته ادعا ميکنند که بزرگان بشريّت «اين راز» را کتمان ميکردند. فيلم راز، اصرار دارد پذيرش اين فرضيه را به برخي از دانشمندان و مخترعين نسبت دهد.
در کشور ما نيز برخي به دنبال بوميسازي اين فرضيه هستند و در موارد متعدّدي از آيات و روايات نيز جهت تطبيق اين فرضيه با اسلام کمک مي گيرند!!
اين افراد به ويژه در سخنراني ها و کارگاه هايي که با عنوان موفقيت و خلاقيت و خانواده برگزار مي شود، اين موضوع را مورد توجّه و تبليغ جدّي قرار داده اند و کتاب هاي فراواني با عنوان هاي تکنولوژي فکر، راز، جذب، قدرت تفکّر، جادوي فکر و... منتشر کرده اند.

 

در تئوري جذب ادعا شده که تمامي موجودات گوش به فرمان انسان اند. هرچند در متون اسلامي از «قدرت تسخير انسان و تصرّف در پديده ها» سخن به ميان آمده است13، امّا بايد توجّه داشت که هر موجودي و هر پديدهاي در چارچوب مشخصي و در حدود معيني در خدمت انسان ها قرار گرفتهاند. برخلاف آن چه در تئوري جذب ادعا شده که انسان، خداي روي زمين معرفي مي شود و ذهن انسان قادر به خلق تمامي خواسته هاست.
در معارف اسلامي، انسان به عنوان مخلوقي که بايد همت خويش را جهت تعالي معنوي فرد به کار گيرد و به امکانات مادي به قدر ضرورت اکتفا کند مورد توجه قرار گرفته است. هم چنان که در متون روان شناختي نيز به نقش مثبت انديشي و تلقين توجّه شده است، امّا هيچ كدام به صورت نامحدود و به عنوان عامل مستقل «نقش آفريني ذهن» را نپذيرفته اند.
آنچه در روان شناسي جهت درمان افسردگي تحت عنوان «روش شناخت درماني» مطرح است مبتني بر اين نظريه است که به جاي حوادث بيروني، افکار و طرز تلقي انسانهاست که روحيه آنها را شکل ميدهد14.
در اين روش با کاستن از فشارهاي عصبي، ايجاد اميدواري به آينده در فرد تقويت ميشود. در اين روش، از يک طرف احساسات فرد شناسايي ميشوند و از طرف ديگر افکار معادلِ آن احساس، مشخص ميگردد. مثلاً معلوم ميگردد احساس تنهايي، نتيجة فکر «عدم توجّه به ديگران» است يا احساس درماندگي در اثر فکر عدم بهبود وضعيت ايجاد ميگردد يا باور در خطر بودن موجب ترس و بيمناکي ميشود.15 بنابراين مقابل هر فکر منفي يک حال منفي و احساس منفي وجود دارد.
برخلاف مدّعيان قانون جذب که تفکّر و تجسّم را شاه کليد ميدانند و براي رسيدن به آرامش و خواسته هاي خود آن را به تنهايي کافي ميدانند، دکتر ديويد برنز شناخت درماني را از عموميت می اندازد و اعلام ميکند «شناخت درماني به تنهايي براي درمان اختلالات رواني ـ مناسب نيست و براي روان پريشي و بيشتر بيماري هاي ديگر به دارو و درمان نياز است».16
از سوي ديگر تئوري جذب با مفهوم «خود تلقيني» نيز متفاوت است. هرچند به گفته روان شناسان «هر انگيزش مغزي يک حرکت خود انگيخته مؤثّر را به کار می اندازد»17 و مجموعه احساسات و اطلاعات و افکار در نيمة هوشياري ما رسوخ ميکند و بر اجزاي مبهم و آشناي شخصيت مان اثر ميگذارد؛ امّا در اين روش نيز تئوري راز به طور مطلق تأييد نميشود، بلکه «نقش ذهن» به عنوان يکي از عوامل تأثيرگذار مطرح است. از اين رو در خود تلقيني «آفرينندگي ذهن» مطرح نيست بلکه با سامان دادن افکار ميتوان احساسات را سامان داد که در نتيجه عوامل فعاليت و اقدام (دقّت شود!) در وجود انسان به کار افتد و با اراده و کار و تلاش، وصول به مطلوب محقق شود.
يکي از بزرگ ترين ادعاها در مورد قدرت ذهن مربوط به دکتر راين است. دکتر راين و همسرش بعد از 25 سال مطالعات آزمايشگاهي به اين نتيجه رسيدند که ذهن داراي نيرويي است که ميتواند مستقيماً روي مادّة فيزيکي اثر گذارد. وي اين نظريه را حرکت فيزيکي ناشي از نيروي ذهن (پسيکو کينه سيس) ناميد18.
با کمي دقت معلوم مي شود حتي ادعاي دکتر راين نيز تأييدي بر قانون جذب محسوب نمي شود، چرا که وي اولاً اين قدرت را فقط در بعضي افراد قابل اثبات دانست و از سوي ديگر به کارگيري و اعمال آن را هم محدود نمود به گونهاي که احتمال داد که اين عمل در بازي طاس فقط قابل انجام باشد.
هري لورين نيز مي گويد: «اگر انديشة شما حالت رويا و خيال داشته باشد بدانيد که به جايي نميرسيد. حرف مرا به اشتباه نگيريد. اگر رؤياها و خيالها سازنده باشند و اگر منتهي به عمل و اقدام شوند مولّد و مفيد هستند. امّا اگر رؤيا و خيال جاي اقدام و عمل را بگيرد، وضع خراب است. روزي از «ريچارد هيم بر» (شعبده باز معروف) خواستم موفقيت را در يک جمله تعريف کند. گفت: «کار زياد که به درستي انجام شود و انديشيدن به شکلي سازمان يافته باشد به موفقيت منتهي ميشود». نمي توان منکر درستي اين حرف شد. سخت کوشي و کار زياد يک دارايي و سرمايه است. بنابراين آن چه در کتاب ها و مکتب ها روان شناسي بر صحّت آن تأکيد شده است همان تأثير تدبير و برنامه ريزي و عمل است نه عاملي انحصاري به نام ذهن.19
 


دلايل اثبات قانون جذب
1. قانون تشابه در جادوگري
قانون تشابه مي گويد: «شبيه، شبيه خود را مي آفريند.»20 در قانون تشابه افکار و باورها و قدرت تجسم نقش اصلي را دارند. به همين علّت جادوگران معتقد بودند که براي باروري و حاصل خيزي مزارع بايد در کشت زارها اعمال جنسي و باروري انجام داد.21
در طول تاريخ افرادي که حاضر مي شدند به تمرينات جادوگري بپردازند، تصور مي کردند که مي توانند با تمرکز روي برخي از امور و نيز استفاده از ابزار و وسايل خاص، صورتي مجسّم و موهوم از فکر مورد نظر را براي خود و ديگران خلق کنند. چنان که قرآن کريم در داستان رويارويي ساحران با حضرت موسي مي فرمايد:
«يُخَيَّلُ إِلَيْهِ مِنْ سِحْرِهِمْ أَنَّها تَسْعى »22؛ «از سحرشان براي او تخيل ايجاد کردند که آن ريسمان ها مي جنبد».
تئوري جذب براساس قانون تشابه، نقش آفريني قدرت ذهن را اثبات مي کند در حالي که قانون تشابه بيشتر در فضاي جادوگري و مشابه سازي خيال با واقعيت، خودنمايي مي کند و از حقيقت و واقعيت به دور است. به همين جهت در طول تاريخ جادو، رقيب دين و جادوگر، رقيب رسولان الهي بوده اند.

2. توده بحراني
اين ايده که در بعضي از کتب روان شناسي هم نقل شده است به عنوان يکي از قراين و شواهد در اثبات فرضيه جذب مطرح است. طبق اين ايده ادّعا مي شود اگر شمار قابل توجّهي (عدد کافي) از انسانها ـ حتّي ديگر موجودات ـ از رفتار خاص و الگوي خاصي تبعيت کنند همان رفتار در تمام آن «گونه» تظاهر خواهد يافت. کمترين نصاب در «گونه» که موجب سرايت رفتار به تمام آن صنف خواهد شد «عدد بحراني» يا «تودة بحراني گونه» نام دارد.23
دربارة اين ايده، گفته مي شود؛ ميموني در کشور ژاپن به طور ابتکاري سيب زميني را در آب شور دريا شست و آن را خورد. متعاقباً بعضي از همنوعانش از او تقليد کردند. تعداد زيادي از ميمونهاي حاضر اين عمل را انجام دادند. با تعجب مشاهد شد ميمونهايي که در چند فرسخي زندگي ميکردند و هيچ تماسي با ميمونهاي ساحل نداشتند اين رفتار را از خود بروز دادند.
کن کيس24 در کتابش معتقد است که اگر تعدادي از افراد نوع بشر از بحران جنگ هستهاي آگاهي يابند و اين حس را به اکثريت انتقال دهند و اکثريت اين رفتار را در خود تظاهر دهند، جنگ هستهاي اجتناب ناپذير است.
فيزيکدانان از اين نصاب به «انتقال مرحلهاي» نيز تعبير ميکند و آن هنگامي است که اتمهاي تشکيل دهنده يک ملکول به ترتيب خاصي قرار گيرند و تعداد آنها به نصاب نزديک شود و در اين هنگام است که بقيه اتمها خود به خود در همان مسير قرار ميگيرند. حرکتي عجيب از يک ميکروب در يک نقطه از زمين باعث بروز حرکت ديگر ميکروب ها ـ بدون هيچ تماسي ـ در کره زمين ميشود. اين مطلب در مورد رفتار تودهها در جوامع بشري قابل توجه است به طوري که رفتار کلّي انسانها و مواضع جمعي آنها متأثر از حس مشترک آنها است که تبييني ديگر از همان «وحدت وجود» است!!25

 


 

همچنين در کشفيات نوين فيزيک کوانتوم گفته شده است؛ ذرّات کوچکتر از اتم به طور مداوم اتخاذ تصميم ميکنند و عجيبتر اين که تصميمات اتخاذ شده بر اساس تصميماتي است که در جاي ديگر اتخاذ ميشود. ريز ذرات اتم به فوريت ميدانند که در جاي ديگر چه تصميمي اتخاذ شده است. مبناي استدلال فلسفه کوانتوم اين است که همه چيزهايي که در جهان به ظاهر منفرد و مستقل به نظر ميرسند در واقع اجزايي از يک کليت مستقل به شمار ميروند. دنياي علم به سختي ميکوشد به آن چه رهبران روحاني بشريت گفتهاند دست يابد. در علم مکانيک کوانتوم در اين مسئله ـ ذي حيات بودن ذرات عالم و دستورگيري از حقيقت ديگر ـ تمايزي بين جاندار و بيجان وجود ندارد. تمامي اجزاء عالم ضمن اينکه در کار انفرادي خود عاري از نقص و خطا ميباشند در همان زمان با ذرّات ديگر و با کل کائنات هماهنگ و هم نوايند و به فواصل زماني احتياجي ندارند.26
طرفداران قانون جذب از اين گونه شواهد براي اثبات فرضية خود استفاده مي کنند، در حالي که اين چند نمونه حداكثر مي تواند «قانون جذب را به عنوان فرضيه» مطرح نمايد که لازم است با تکرار و آزمون به مرحلة «قانون تجربي» برسد. علاوه بر اين كه قراين بالا چندان ارتباطي با تئوري راز ندارند بلكه حداکثر شواهد «وحدت وجود» و «يگانگي هستي» است و علامت نوعي هماهنگي و همسويي در فعل و انفعالات پديده ها است. اين نكتة ظريف را وين داير دريافته است و در آثارش از اين گونه شواهد به عنوان «دلايل وحدت وجود» استفاده كرده است.

جاذبه هاي فرضيه جذب
آن چه در جلسات جذب اتفاق مي افتد بخشي از آن داراي جاذبه هاي شيرين براي شرکت کنندگان است. مانند توجّه به مفهوم کليدي «اميد» که به «نشاط، طراوت و بالندگي روحي» ختم ميشود و از اين حيث ارزشمند و مهم است. هرچند اين دستاورد منحصر به تئوري راز نيست، اما اين ويژگي، به صورت پررنگي در کارگاه هاي راز برجسته ميشود و به عنوان يک «مزيّت اخلاقي» از آن ياد ميشود.
در اين تئوري بر «شعورمندي» موجودات تأکيد شده و اين حقيقت پذيرفته شده است.
لازم به ذکر است در متون اسلامي ـ قرآن و روايات و متون فلسفي اسلامي ـ نه فقط «شعورمندي کائنات» بلکه مراتب بالاتر يعني «عبادت و تسبيح و تهليل»، «علم و معرفت به مبدأ آفرينش»، «رشد و تکامل» و «هدفمندي مجموع هستي» نيز مورد توجه قرار گرفته است. خداوند مي فرمايد:
«إِنْ مِنْ شَيْ ءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ»27؛ «هيچ چيزي نيست مگر آن حمد و تسبيح خدا ميگويد».
در جايي ديگر قرآن ميفرمايد:
«أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يُسَبِّحُ لَهُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الطَّيْرُ صَافَّاتٍ كُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلاتَهُ وَ تَسْبِيحَهُ»28.
«تسبيح» را براي موجودات بديهي ميشمارد و «علم و آگاهي» را براي تمامي موجودات اثبات مي كند.
دربارة آيات شريفة «واليه ترجعون» و «کلّ يجري لاجل مسمّي» علامه طباطبايي(ره) فرمودهاند: حکم جريان و سير و رشد و تکامل، عمومي است که همه اجسام مشمول آن هستند.29
تئوري راز، با تکيه بر ظرفيتها و استعدادهاي شگرف وجود آدمي در ميان مخاطبان جاذبه زيادي ايجاد نموده است. توجّه به استعدادهاي روحاني و توانمندي هاي معنوي نفس انساني باعث خلق جنبش هاي فراواني در دنياي امروز شده است. اين جريان ها که همگان را به نوعي به سمت و سوي گرايش هاي معنوي مي کشاند، تلاش مي کنند در ايجاد حس معنوي و آرامش، هواداران خود را به تجربة لذّت نزديک نمايند. رهبران جذب، هم اکنون با ابزارهايي هم چون دعوت به اميد و شادماني و نشاط، قبول شعورمندي کائنات و تکيه بر استعدادهاي معنوي انسان در جذابيت بخشي به اين ايده توفيق يافته اند.
 


ايرادات فرضيه جذب
نبود پشتوانه علمي
براي اثبات هر ايده يا فرضيه اي بايد سراغ يکي از سه گزينه رفت:
1. تجربه قطعي. 2. عقل بديهي. 3. نقل مسلم.
در قانون جذب نه تجربه قطعي قابل قبول وجود دارد و نه از دليل فلسفي و برهان قانع کننده بر اين ايده خبري هست و صدالبته استدلال به برخي از آيات متشابه و روايات غيرمرتبط، نمي تواند پشتوانه وحياني و ديني درست نمايد. بايد توجه داشت که آن چه دربارة ارزش تفکّر در روايات آمده است، مربوط به تصويرپردازي ذهن نيست، بلکه مربوط به حوزه نگرش هاست که جهت خودسازي به کارگيري مي شود. اين خودسازي در دوعرصة آيات انفسي و آفاقي اتفاق مي افتد. در قانون جذب، تصويرِ مطلوب در ذهن است که ارزش پيدا مي کند، در حالي که در تفکّر، مطلوب واقعي کشف حقيقت و کسب رضايت خداوند و تعالي روح است، به علاوه در تفکر، يک فرايند کيفي مطرح است که تعقّل و پرورش قوّة عاقله و ادراک هاي عالي انساني مدّ نظر است.

اخلاق ستيزي
به راستي خوبي و بدي انسان ها در «راز» چه اندازه مورد توجّه است و پرداختن به «خوب شدن» چه ميزان مهم معرفي مي شود؟ متأسّفانه بايد گفت که در «راز» توجّهي به لزوم خوب بودن و اجتناب از بدي نمي شود. بلکه ادعا مي شود «مهم مطلوبِ خوب است نه مطالبه گر خوب». گفته مي شود: «مهم نيست تو خوب و يا بد باشي و مهم نيست چيزي بخواهي که در ذات خود خوب باشد يا خوب نباشد بلکه مهم خواست و طلب توست...».
اين گونه «محوريت دادن به خواست ها» و هواهاي آدمي که در بين سردمداران جذب ديده مي شود، محصول رويش بذر سکولاريسم در زمين اومانيسم است!! بنابراين طبيعي است که در اين تئوري حرفي از خوبي و بدي مطلوب ها نيست و نظام ارزشي فراتر از ميل و طلب انسان تصوير نمي شود و ملاکي براي سنجش مطلوب ها معرفي نمي شود. به همين جهت است که «اريک فروم» مدعي است «بايد محبت به انسان و عدالت را جانشين خدا نمود و سخن از خدا را بايد کنار گذاشت».30
در تئوري راز عبارت «فرمانبردارم سرورم» به عنوان زبان حال کائنات و جهان هستي، بارها تکرار مي شود و به عنوان «قوي ترين قانون نظام هستي» از آن ياد مي شود. نتيجة ايدة جذب آن است که خوشي ها و لذت هاي انسان تعيين کننده مطلوب هاي اوست و رفاه به جاي قرب الهي و کمال معنوي او مي نشيند و غايت و افق زندگي انسان به جاي تعالي معنوي، به رفاه اين جهاني تغيير مي کند.


 


 

رفاه محوري
بررسي هاي ميداني نشان مي هد که با انتشار کتاب هاي «راز»، «تکنولوژي فکر»، «قدرت ذهن» و «معجزه فکر» فعاليت شرکت گلدکوئيست و ديگر شرکت هاي هرمي اوج گرفت و وسوسة ميليارد شدن و ثروت هاي نجومي عدّه اي را از فضاي کار و کسب به عرصة تخيّل و تجسّم کشاند و باعث بيچارگي و بي خانماني افراد زيادي گرديد تا جايي که فقط در تهران تعداد 4000 خانوار دارايي خود را از کف دادند.
ترديدي وجود ندارد که انسان نياز هاي مختلف مادّي از جمله مسکن، پوشاک، سلامت، روحيه شاداب دارد. از سوي ديگر شکّي نيست که پرداختن به نيازهاي معيشتي و رفع نيازمندي هاي اساسي زندگي غير از «رفاه مداري» و «لذّت محوري» است. از اشكالات جدّي اين فرضيه «تأکيدي» است که بر «مطلوب هاي حسّي و مادّي» و به عبارت دقيق تر «چرب و شيرين هاي سرگرم کننده و زودگذر» ميشود.
«هميشه به ثروت هاي بيكراني كه در آينده به دست خواهيد آورد بينديشيد... همواره بگوييد من ثروتمندم... كاري كنيد كه واقعاً كودك درون شما يعني ضمير ناخودآگاه شما ثروت را احساس كند و همان شرايط را براي شما قراهم كند... احساس كنيد ثروت خود را و احساس كنيد رفاه خود را... به نمادهايي از ثروت مثل اسكناس، چك، و تصاوير شمش هاي طلا خيره شويد و با آن معاشقه كنيد...»31.

 


 

در کارگاه هاي جذب، رفاه و لذت چنان برجسته مي شوند که گرايشهاي متعالي روح انسان و رشد معنوي و تکامل روحي وي در ميان اين همه مطالبات سطحي گم ميشود و هدفمندي خلقت فراموش مي گردد و هدف زندگي در عيش و عشرت و کاميابي حداکثري خلاصه مي شود و بدين سان به ابتذال کشيده مي شود. آنچه به عنوان خواست و مطالبه انسان در اين گونه کتاب ها و به ويژه در فيلم راز مثال زده ميشود اسکناس هاي سبز، خانه، ماشين، پست و مقام، تجهيزات زندگي، پول، امکانات خانه بيشتر... چندين و چندبار تکرار ميشوند.

 


 

به راستي مگر غير از اين است که تجسّم مداوم اين خواستهها، باعث مي شود که اين مطالبه در عميقترين لايه هاي وجودي انسان نفوذ کند و روح و روان انسان با مطلوب هاي حسي انس بگيرد؟ نتيجه اين است که بعد از آن که اين گونه مطلوب ها با نهاد و ضمير انسان پيوند خورد، روح انسان به جاي تکامل معنوي، چرب و شيرين هاي زندگي دنيوي را به عنوان مقصد نهايي تعقيب مي کند و سرمايه عمر انسان اين چنين بر باد مي رود.

سنجش گريزي
در فيلم راز به صراحت عنوان مي شود كه «هيچ قانون ثابت و مستندي وجود ندارد كه رسيدن به مطلوب چقدر طول مي كشد». به راستي چرا هيچ راهي براي اثبات قطعي و دائمي اين فرضيه وجود ندارد؟
«در فرضية راز، از آن رو که زماني براي تحقّق رؤياها مشخص نشده، هيچ گاه نمي توان اين فرضية را ابطال کرد، زيرا تا آخرين لحظة عمر، يک نفر بايد منتظر باشد شايد روز بعد، روز رسيدن به آرزويش باشد. بنابراين هنگامي مي توان اين فرضيه را ابطال کرد که يک نفر با انديشه و احساس مثبت نسبت به آرزويش، ناکام بميرد. به اين ترتيب براي هيچ کس در اين دنيا امکان سعي و خطا و تجربه کردن قانون جذب وجود ندارد، زيرا با سعي اول تا پايان عمر بايد برود و با مرگش خطاي آن کشف مي شود. بنابراين قانون جذب در طول زندگي خطاپذير نيست. البتّه شايد بتوان گفت که حتّي با مرگ يک انسان آرزومند ناکام نيز قانون جذب ابطال نمي شود، چون شايد علّت ناکامي او نادرستي قانون جذب نبوده بلکه او به اندازة کافي قدرت تجسم و يا احساس مثبت به خرج نداده است. زيرا در قانون جذب شاخص و معياري براي حد نصاب احساسات مثبت و تجسم خلاق وجود ندارد».32

توجيه ظلم پذيري
در تئوري راز به صراحت از «عدم مخالفت با امور منفي» صحبت مي شود و به عنوان يک نگاه جديد و لازم به مخاطب توصيه مي شود. با اين نگاه «حمايت از صلح نه مخالفت با جنگ» به بهانة اتلاف انرژي تبديل به يک راهبرد اساسي مي شود.
در قانون جذب گفته مي شود: زندگي بايد با تفكّرات مثبت اداره شود نه تفكّرات منفي؛ به همين جهت توصيه مي كنند «به جاي اينكه عليه تروريسم و جنگ اعلام انزجار كنيد طرفداران صلح باشيد... اگر شما عليه چيزي باشيد و با آن دشمني نماييد نفاق و اختلاف در ضمير شما نقش خواهد بست... عليه هرچه بايستيد همان چيز عليه شما خواهد ايستاد. در عوض ابراز انزجار نسبت به مواد مخدر و مبارزه عليه آن، كودكان را در انتخاب راه صحيح زندگي ياري دهيد.»33
شعار فوق خواسته يا ناخواسته در خدمت آمال و نقشه هاي متجاوزان و جنگ طلبان و نظام سلطه جهاني است و بيش از همه ايشان از آن سود خواهند برد و به خوبي انسان هاي معنويت گرا را ظلم پذير و بستر ساز تداوم بي عدالتي موجود خواهد نمود.
روشن است ثمرة معنويّت فردگرا و نگرش تک بُعدي به پاره اي از ابعاد روح، اين فرضيه را به سمت، تهي شدن از رسالت اجتماعي خواهد برد. اين ايده كه «بر ضد هيچ چيز جبهه گيري نكنيد»34 دست تبهكاران را در چپاول و ظلم بازتر خواهد كرد و زمينه نظام سلطه جهاني موسوم به «دهكده جهاني» را فراهم خواهد كرد.

مخدوش بودن عموميت جذب

 


 

ادّعاي پيروان جذب عموميت و استثناناپذيري آن است. اما بايد ديد که اين ادّعا چه ميزان در بستر واقعيت هاي عيني قابل اثبات است. افراد بسياري بوده اند که مطلوبي را مدنظر داشته اند و به شدت در فضاي ذهن به آن تصويرپردازي ذهني داده اند و به گونه اي تمرکز ذهني داشته اند که حتّي سلامت دروني و رواني آنها از ناحيه اين مشغوليت ذهني صدمه ديده است امّا به مراد خويش دست نيافتهاند. آيا غير از اين است که قانون جذب در موارد اين چنيني که مساعدترين بستر را براي تحقق داشته است، تحقق نيافته است؟ ناکامي اين افرادي آيا با ادعاي عموم که مبلغين جذب ادعا مي کنند در تضاد نيست؟ حتّي اگر بپذيريم که اين تئوري در مواردي هم جواب داده است بايد نسبت موارد تصديق شده با مواردي که مطالبه گر در وصول به مطلوب ناکام مانده است سنجيده شود تا سستي اين ادّعا بيشتر روشن گردد.
بايد يادآوري کنيم که منظور ما مواردي است که در شرايط عادّي و با استفاده از امکانات موجود احتمال وصول به آنها پايين است و در آن موارد اسباب و علل ظاهري و طبيعي چندان در دسترس انسانها نيستند و تجسّم کننده اقدام عملي ديگري غير از «تجسم هدف» نداشته است مانند کارگري که در شرايط عادي 300هزار تومان درآمد دارد و با ابزار تجسم مي خواهد اين درآمد به 3ميليون در ماه برسد. بايد پرسيد در اين موارد تئوري جذب چنددرصد قابليت عرض اندام دارد؟ آيا کسي که با زبان انگليسي ناآشناست ميتواند با نشستن در کُنج خانه و تصوّر اين که دارد کلمات و اصطلاحات انگليسي را ياد مي گيرد به اين زبان مسلّط شود؟!

 


 

يکي از ابهام هايي که در اين فرضيه جواب قانع کننده اي به آن داده نشده است اين است که گفته شده؛ بزرگان بشريت اين قانون را فهميده بودند ولي آن را فاش نکردند تا بتوانند همچنان بزرگي را براي خود نگهدارند و در تاريخ بشريت ياد و نام ايشان ماندگار بماند و همه از موفقيت ايشان ياد کنند!! امّا سؤال اين است که چرا بسياري از بزرگان نيز گرفتار ناکامي ها و شکست ها شدند؟! چرا اين ابزار را فقط در يک جنبه به کار گرفتند؟ چرا حکما فقط حکيم ماندند و از حکومت بي بهره بودند؟ و چرا حکمرانان چندان بهره اي از حکمت و علم نبردند؟ ايشان که از اين راز بزرگ باخبر شدند چرا نتوانستند همه جانبه از آن استفاده کنند؟ يقيناً اين جواب که «آنها نخواستند»، جواب قانع کننده اي نيست. تاريخ از افراد زيادي نام مي برد که براي رسيدن به حکومت شب و روز نداشتند و به عشق خواسته خود شب را به صبح مي رساندند و اميدوارانه به پيش مي تاختند امّا کاري از پيش نبردند و با ناکامي سر به بالين خاک گذاشتند. اگر احساس و طلب و تجسم ذهني، به صورت معجزه آسا باعث جذب مطلوب ها مي شود، چرا اين افراد به اهدافي که روح و روان ايشان را به تسخير درآورده بود نايل نشدند؟!!
اساسيترين ابهام در فرضيه جذب «ميزان اثرگذاري قدرت تجسم» و به عبارت دقيقتر «برد قدرت ذهن» است. مثلاً آيا با قدرت تفکّر ميشود قوّة بينايي يک فرد نابينا را طي يک هفته برگرداند؟ يا ديگري ميتواند يک عقب ماندة ذهني را با «تجسم بهبودي وي» درمان کند؟ يا اصلاً ميتوان تصوّر کرد با استفاده از تئوري جذب يک موجود جديد ايجاد نمود؟ اين ها مواردي است که به قطع از شمول تئوري جذب فراتر است و اين گونه معجزهگري ها در تئوري جذب، راهي براي طرح و قبول ندارد.
آن چه که به عنوان يافته هاي فيزيک کوانتوم ادّعا مي شود؛ فقط در حدّ «پذيرش تأثير متقابل ميان پديده ها» ست نه رابطة علّي و معلولي. به عبارت ديگر حداکثر در حدّ «علّت ناقصه» اين رابطه وجود دارد نه «علت تامه».
در قانون جذب ادعا مي شود که هرچه را شما تصوّر کنيد چه مثبت و چه منفي؛ همان دقيقاً اتّفاق مي افتد. حال سؤال اين است که آيا واقعاً هر مشکلي که در زندگي انسان پيش بيايد حتماً قبلاً انسان به آن مشکل تصويرسازي ذهني داده بود؟ آيا اگر کسي همسرش را در يک تصادف از دست دهد، از قبل حتماً اين اتّفاق را بارها تجسّم کرده بود؟ آيا مريضي ها هم در اثر تجسّم حالت مرض، اتفاق افتاده است؟ اگر زلزله اي يا سيل اتفاق افتد و تعدادي جان خود را از دست دهند؛ آيا همگي قبلاً مرگ خود را در حالت زلزله يا سيل تجسّم کرده بودند؟ آيا بستگان آنها اين گونه مرگ را در مورد زلزله زده ها تصوّر کرده بودند؟
اين ابهام در مورد فيلم راز در مجامع علمي مطرح شده است که چرا اين افراد همگي در يک مرکز فرهنگي مشغول به کارند و يک تيم هماهنگ به حساب مي آيند؛ امّا در فيلم راز اسمي از مرکز فوق به ميان نيامده است؟ در حالي که تلاش کارگردان و تهيه کننده «راز» بر اين است که اثبات کنند که اين ايده در جاي جاي جهان و در تک تک رشته هاي علمي طرفدار دارد. مأموريت گروهي که در Evolutionary Leaders همکار محسوب مي شوند همين ايده است.
لازم است اشاره شود که فرضية جذب در بين مدّعيان و مبلغان داخلي يک «پيوست» دارد که اين پيوست در نسخههاي خارجي وجود ندارد.
در بين مروّجان خارجي مثل آنتوني رابينز، وين داير ولوئير هي و... آنچه معيار و ميزان است «طلب» انسان است. يعني فقط تصوّر يک مطلوب کافي است که آن مطلوب به خدمت انسان درآيد، امّا مدعيّان داخلي بنا بر اقتضاي ارزشهاي ديني و فرهنگ بومي مردم «توجّه به خدا» را هم به اين قانون ضميمه کردهاند.
به عبارت واضحتر مي گويند: «تو مطلوب خود را تصوّر کن و بر اين تصوّر ممارست کن. ذهن ـ که خالقش خداستـ آن را به تو مي دهد». يعني وجه مشترک رهبران جذب در داخل و خارج کشور اين است که هر دو گروه اعطا کننده را ذهن انسان مي دانند ولي مروّجين جذب در داخل کشور بر اين نکته تأکيد دارند که خالق ذهن خداست. البته هر دو طيف مي پذيرند که خداوند قوه آفريندگي و خلق را به ذهن تفويض نموده است و خود در گوشه اي نشسته و فرمانروايي ذهن بر کائنات و خود خدايي انسان را نظاره مي کند.
به راستي نقش خالق هستي در فرآيند نقش آفريني ذهن چيست؟ عمل ذهن و عکس العمل کائنات چه نسبتي با مبدأ آفرينش دارد؟ آيا خالق ذهن، ذهن را در فرآيند تصرف به حال خود رها کرده يا اين که لحظه به لحظه ذهن اين توانايي را از مبدأ آن دريافت مي کند؟ خالق ذهن چه هدفي از تعبية اين قوه در انسان داشته است؟ جواب به اين سوال هرچه باشد خود يک تبيين خاص از هستي (نوعي جهان بيني) است و در بردارندة يک نگرش خاص به هستي خواهد بود.
ابهام ديگر در اين فرضيه اين است که آيا منظور از «قدرت ذهن» همان قدرت روح است؟ که البتّه اين معنا خلاف ظاهر کلمات گويندگان است. هرچند بسياري از مدافعان اين تئوري وجود روح را قبول دارند به ويژه طرفداران داخلي، روح را يک مخلوق خدايي ميدانند؛ ولي اين مطلب باز ناگفته مانده است که آيا اين قدرت ذهن از روح نشأت ميگيرد و اصولاً نسبت بين اين قدرت ذهني و روح انسان چگونه تبيين ميشود؟
بايد پرسيد چرا از نسبت دادن اين قدرت به روح خودداري ميشود و در همة موارد اين قدرت مستقيماً به ذهن نسبت داده ميشود و اصلاً از روح انساني صحبتي به ميان نميآيد؟ به راستي آيا عالمانه تر نيست که گفته شود اين قدرت - به فرض وجود آن ـ از قدرتهاي روح است امّا با ابزار ذهن محقق ميشود؟
البتّه ما درصدد كشف انگيزه ها و اغراض نيستيم و هيچ كدام از اين مروجين اسلام گراي جذب را به سوء نيت و غرض ورزي متهم نمي كنيم ولي از ايشان بايد پرسيد كه اگر براي رسيدن به مطلوب ها ابزار ذهن اين قدر معجزه آسا عمل مي كند آيا جا نداشت خداوند حكيم هم چنان كه ابزارهاي معنوي مانند دعا، صدقه، زيارت، توسل و... توسّل را به عنوان وسيلة کسب مطلوب ها و البته وسيله قُرب معرفي كرد، تمركز و تجسم را هم به عنوان يك راه ذكر مي كرد؟ وسيله به اين مهمّي چرا در متون ديني به آن تصريح نشده است؟ پاره اي از اين عزيزان براي اثبات اين فرضيه به آية «فَتَبارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِينَ»35 تمسك نموده اند و بعضي ديگر به حديث پيامبر كه فرمود: «الفقر سواد الوجه في دارين»؛ «فقر باعث بيچارگي در دو دنياست» استدلال مي كنند!
کدام مفسّر از صدر اسلام تاکنون از آية بالا قدرت ذهن را فهميده است. البتّه ما قدرتهاي ذهن را انکار نميکنيم، امّا آيا استعدادهاي انساني و قواي معنوي منحصر به ذهن است؟
نسبت قانون جذب با عمل انسان چه نسبتي است؟ دانش آموزي را فرض کنيد که جهت قبولي تلاش مي کند و هيچ تجسّمي و تصوّري و تفکّري از قبولي خود (به عنوان يک برنامه) ندارد و بعد از تلاش و جديت موفق ميشود چرا مدّعيان قانون جذب، اين گونه موارد را در قانون جذب به بررسي نميگذارند.

جمع بندي
قانون جذب امروزه به عنوان يک ابزار بي بديل که ذهن تنها نقش را در اين فرآيند به عهده دارد مطرح مي شود. اين ابزار هم يک ابزار ذهني محض است که «تصور مطلوب» نام دارد. اين تصور مطلوب با فکر و انديشه و اعتقاد و ايمان و باور تفاوت ماهوي دارد، در تصور ذهني نيازي به هيچ باوري نيست. تنها باوري که لازم است پذيرش حقانيت فرضيه جذب است و بس.
نبايد فراموش کرد که در تبليغات و کارگاه هاي جذب در کشور ما، نقش ديگر عوامل نه از روي غفلت که حساب شده مطرح نمي شود. علت هم يک چيز بيشتر نيست و آن اين است که رهبران جذب در ايران به ديگران وعده رفاه و امکانات زندگي را مي دهند؛ آن هم با دو قيد «سرعت» و «سهولت». بنابراين اگر از مخاطبين خود بخواهند که تلاش و زحمت لازم است، ديگران خواهند گفت که اگر قرار باشد با همان راه هاي متعارف و توأم با سختي و زحمت پولدار شويم؛ در آن صورت، جذب تحفة جديدي نخواهد بود. در صورتي که همه مي دانيم برنامه ريزى و مديريت مقوله اى است كه انسان در عرصة زندگى از آن براى رسيدن به اهداف خود استفاده مى كند، هركس در طول زندگى خود با مسائل و مشكلاتى روبه روست. مثلاً يك دانشجو با مسائلى از اين قبيل مواجه است: چگونه درس بخوانم؟ چگونه زندگى زناشوئى را تشكيل دهم؟ در زندگى با چه كسانى معاشرت داشته باشم؟ چه مطالعات و تحقيقاتى داشته باشم تا به موفقيت تحصيلى برسم؟ اوقات فراغت را چگونه سپرى كنم؟
برنامه ريزى و مديريت، اهداف را روشن تر و قابل دسترس تر مى سازد، به طورى كه هيچ كس برحسب تصادف به هدف خود نمى رسد بلكه با برنامه ريزى به سمت تحوّل و دگرگوني مثبت و مفيد پيش مى رود، و انتخاب هايش را عاقلانه تر مى كند تا سرانجام به مقصد برسد. برنامه ريزى و مديريت يك روند فعّال و پويا در جهت هدفيابى و كامروايى است. كسب روزى، تحصيل، كار و فعاليت اجتماعى، ازدواج و زناشويى، روابط اجتماعى، صلة رحم، انجام وظايف اجتماعى و مسئوليت هاى فردى و گروهى و جملگى امورى هستند كه هر كس موظف است دربارة آن ها اطلاعات لازم را كسب نموده و با يك برنامه ريزى دقيق براى موفقيت در آنها به تلاش و مجاهده بپردازد.
امام على(عليه السلام) فرمود: «عمل خود را رفيقت قرار ده و آرزويت را دشمنت... آرزوهايتان را دروغگو بدانيد و عمرتان را براى پرداختن به بهترين كارهايتان، غنيمت بشماريد و چونان صاحبان تشخيص و خِرد
[به عملْ] مبادرت كنيد».
در فرضية جذب آن چه «شاه کليد» محسوب مي شود تمرکز و تجسّم مطلوب است نه اقدام عملي و برنامه ريزي و مشورت. فکر گرايي و خيال پردازي جايگزين ارتباط منطقي با دنياي خارج مي شود و عملياتي کردن طرح ها و ايده ها جاي خود را به «نگريستن آمال» مي دهد.
امروزه هرچند آن دسته از افرادي که شهرت و بازار خود را از قانون جذب دارند، سعي مي کنند که از جذب به عنوان يک قانون ياد کنند، تا ديگران هم چنان بر اعتماد خود باقي بمانند؛ امّا واقعيت اين است که بسيارند افرادي که جذب را امتحان کرده اند و نه فقط به جواب نرسيده اند بلکه مختصر دارايي خود را هم از دست داده اند (مانند بسياري از مال باخته هاي شرکت هاي هرمي که پيش شرط ورودشان به شاخه، مطالعه کتاب راز يا تکنولوژي فکر بود). اين افراد ناکارآمدي اين ايده را در ميدان عمل تجربه نموده اند و ديگر حاضر نيستند بابت شرکت در سمينار هاي راز و تکنولوژي فکر هزينه کنند.
البتّه هستند افراد محدودي که با مديريت، تلاش، پشتکار و مشورت با ديگران به اهداف خود دست يافته اند و توجّه به اين عوامل ندارند و به خاطر تبليغات گستردة مدعيّان جذب حاضر نيستند قبول کنند که توفيق ايشان ارتباطي با قوّة ذهن و تمرکز ندارد.
امروزه حتّي در دائرة المعارف ها -حتّي در ويکي پديا که طرفداران در تهيه مطالب آن دستي دارند- از قانون جذب به عنوان يک ايده علمي نام نمي برند.
اين متن را ببينيد: «قانون جذب يك قانون انتزاعي است و به طور خلاصه بيان مي کند که هر آنچه در ذهن انسان تصوّر شود اعمّ از خوب يا بد، زشت يا زيبا و... در دنياي واقعي نمود خواهد يافت. بنا به تعبير يكي از افراد حاضر شده در اين فيلم قانون جذب مختصراً در اين جمله تعريف مي شود: «افكار، تبديل مي شوند به، اجسام!».36
خوشبختانه مخالفت به موقع بسياري از متخصّصين فيزيک با ايدة جذب باعث شد که بسياري از افرادي که اين ايده را برآمده از فيزيک کوانتوم مي دانستند، به اين ايده به عنوان يک يافتة تجربي نگاه نکنند. امروزه در محافل علمي کسي ادّعا نمي کند که فرضية جذب مورد تأييد فيزيک کوانتوم است. کار به جايي رسيده که بعضي از مناديان جذب در کشور، صريحاً گفته اند که از اوّل نبايد جذب در فضاي فيزيک مطرح مي شد، چرا که اين ايده به راحتي در فيزيک قابل اثبات نيست و اساساً جذب يک ايدة متافيزيکي است که فيزيک نمي تواند آن را به محک تجربه ببرد.
وي مي گويد: «به نظر مي رسد مدافعان قانون جذب اصلاً نبايد به سراغ قوانين علمي براي اثبات درستي کارکرد اين قانون مي رفتند. چون دانشمندان مقابل آنها قد علم مي کنند و آنها هم چون قصد دارند با ابزارهاي علمي و فيزيکي، به توصيف يک پديدة متافيزيکي و غيرمادي بروند طبيعتاً شکست مي خورند و نمي توانند به خوبي از خود دفاع کنند.
اين همان خطايي بود که در فيلم راز يا Secret صورت گرفت و بلافاصله در جلسات پرسش و پاسخ بين تماشاچيان اين فيلم و سازندگان اين مجموعه روي علمي نبودن ادعاهاي کوانتومي انتقاد مطرح شد.»37
از سوي ديگر در ميان روان شناسان مشهور و برجسته کسي يافت نمي شود که ايدة جذب را به صورتي که در فيلم راز ادعا شده تأييد نمايد. البتّه روان شناسي تأثير انديشه بر روان و درون را تأييد مي کند و بعضي از مکاتب روان شناسي با همين نگاه شکل گرفته اند. بايد توجّه داشت اثرگذاري فکر بر احساسات و روان، مورد اذعان متون ديني هم هست؛ امّا مي دانيم که در تئوري جذب ادّعاي آفرينندگي ذهن و تأثير تامّ ذهن در جذب خواسته ها، مطرح است بدون اين که به عامل ديگري نياز باشد.
به طور نمونه در کتاب راز مردي معرفي مي شود که تصوير خانة دلخواه خود را روي تختة آرزوهايش نصب کرده و هر روز به آن مي نگريسته و خود را در آن تجسم مي کرده است. اما بعد از سال ها وقتي که فرزندش پس از اسباب کشي يک جعبة قديمي را باز مي کند و عکس هاي آرزوي پدر را مي بيند و مي پرسد اينها چيست؟ پدرش متوجّه مي شود که اکنون در همان خانة آرزوها زندگي مي کند! به نظر شما کسي که مدّت ها عکس خانة آرزوهاي خود را در برابر چشم قرار داده و به آن نگريسته و با احساسات مثبت آن را تجسّم کرده، وقتي در واقعيت آن خانه را مي بيند، آرزو و تصوراتش را به ياد نمي آورد؟ و بايد فرزندش عکس هاي چند سال پيش را به او نشان دهد تا متوجّه شود خانه اي که در آن زندگي مي کند همان خانه اي است که مدّت ها در فکر خود تجسم مي کرده است؟ اين در حالي است که حافظة انسان وقتي با احساسات همراه مي شود بسيار قدرت مند عمل مي کند و خاطرات کوچک و ناچيز با کوچکترين اشاره و نشانه اي به ياد مي آيد.
نبايد فراموش کرد که ايدة جذب از نگاه امانيستي (انسان محوري) حاکم بر غرب سرچشمه گرفته و با اين نگرش، اهداف متعالي و معنوي انسان به حاشيه مي رود و به جاي آن اهداف دنيوي، پديدار مي شود و انسان به فراموشي عاقبت و آخرت تشويق مي شود.
«انسان هرچه را مي خواهد در اختيار دارد. فقط بايد اين نکته را بداند چه مي خواهد و هدف و مقصودش چيست. براي رسيدن به مقصود بايد دو ايدة مشخّص را به ذهن تان وارد کنيد و آن دو ايده ثروت و موفقيت هستند... بايد هر شب پيش از خواب رفتن، دو کلمة ثروت و موفقييت را آن قدر تکرار کنيد تا خوابتان ببرد. چون هر چه را قبل از خوابيدن و در حالت خلسه پيش از خواب با خودتان نجوا کنيد بر ضمير ناخوداگاهتان نقش مي بندد.»38
طبق متون ديني اين ميل اگر در وجود انسان فعال گردد يکي از ارزشمندترين قواي انساني را که همان نيروي عقل است، از کار مي اندازد و آن را زمين مي زند.
حضرت علي(عليه السلام) مي فرمايد: «اکثر مّصارع العقول تحت بروق المطامع»؛ «بيشترين زمين خوردن هاي عقل مربوط به جاهايي است که برق طمع جستن مي کند».39
مطلب آخر اين که ايده جذب يک راهکار جديد براي وصول به مطلوب ها نيست؛ بلکه يک استراتژي جديد براي به ميان آوردن سبک زندگي جديد آمريکايي است. بنابراين جذب يک راهبرد است نه يک راهکار.
 

 

پی نوشت :
1 . وين داير، اعجار واقعي، ص 260.
2. فيلم راز، قسمت اول.
3. وين داير، معنويت، ص 46 ؛ عرفان، ص 71 – 188 – 214 – 112 – 121 – 186 ؛ خود حقيقي، ص 37.
4. وين داير، عرفان ص 74 ؛ معنويت، ص 110.
5. وين داير، خود حقيقي، ص 37.
6. خود حقيقي، ص 44.
7. خود حقيقي، ص 110.
8. راز، ص32.
9. آزمنديان، CD مقدماتي کلاس تکنولوژي فکر.
10. راز، صص 57- 62.
11. فيلم راز، قسمت اول.
12 .the secret.
13. «سخر لکم مافي الارض جميعاً»، جاثيه، آيه 13.
14. ديويد برنز، شناخت درماني، ترجمة مهدي قراچه داغي، نشر پيکان، ص16.
15. همان، ص 25.
16. شناخت درماني، ص 42.
17. پل ژاگو، قدرت خود تلقيني، ص 8.
18. همان، ص 140.
19. هري لورين، قدرت ذهن، ترجمه: مهدي قراچه داغي، ص 16.
20. تاريخ جادوگري، ص68.
21 . تاريخ تمدن، ج1، ص79.
22 . طه، آيه 66.
23. وين داير، عرفان، ص 141.
24 .kenkees.
25. همان، ص 143.
26. عرفان، ص 360.
27. اسرا، آيه 44.
28. نور، آيه 41.
29. ترجمه الميزان، ج 11، ذيل آيه.
30. عبدالله نصري، فلسفه آفرينش، ص358.
31. تكنولوژي فكر، آزمنديان، عليرضا، ص 238.
32. مظاهري سيف، مطالعات معنوي، ص99.
33. عرفان، ص 228.
34. عرفان، ص 233.
35. مومنون، آيه 14.
36. قانون جذب، ويکي پديا، دانشنامة آزاد.
37 . سخنراني فرامرز کوثري ( سايت وي)
38 . وين داير، راز قانون جذب، ص 140.
39 . نهج البلاغه، حکمت 219.
 

نويسنده :
info@porseman.orgويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها