خانه> اجتماعي و فرهنگي >113


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
گناهان كبيره
علامت قبولي توبه
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
تقويت اراده در انج...
احكام نماز و روزه ...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
شوخي هاي پيامبر
لیست کتب اداره مشا...
جلسه خواستگاري
...

چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
دوستي با نامحرم در...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
شيوه هاي کنترل نفس...
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
خاطره اي جالب از ز...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2216

بازدید مقالات:
8106051

بازدید سوالات:
2644815هدف قيام امام حسين عليه السلام بازديد: 16661

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


آيا يکي از دلايل قيام امام حسين (ع) تشکيل حکومت بود يعني ايشان مي خواست حکومت کند؟ و اگر صلح مي کرد و جنگ نمي کرد آيا وضع بهتر نبود؟

همچنان که ابتداي سؤال مطرح شده، يکي از دلايل قيام امام حسين (ع) تشکيل حکومت بود. حضرت امام خميني (ره) در اين باره فرمودند: «سيد الشهداء آمده بود حکومت هم مي خواست بگيرد، اصلا براي اين معنا آمده بود و اين يک فخري است و آنهايي که خيال مي کنند حضرت سيد الشهداء براي حکومت نيامده بود خير، اين ها براي حکومت آمدند براي اين که بايد حکومت دست مثل سيد الشهداء باشد، مثل کساني که شيعه سيد الشهداء هستند باشد».

اما بايد توجه کرد که هدف امام حسين (ع) درهمين يک خواسته خلاصه نمي شد. يعني بدون در نظر گرفتن اين هدف نيز قيام حضرت (ع) بسيار موفق بود و فوائد آن بسيار بيشتر از خسارت هاي ظاهري آن بود. اگر آن روز امام حسين (ع) با تمام وجود قيام نمي کرد، امروز از اسلام جز نامي باقي نمي ماند. ما در اين جا از ابعاد ديگر نهضت صرف نظر مي کنيم  و تنها از بعد سياسي به چند مورد از آثار آن اشاره مي کنيم و تحقيق بيشتر را به عهده خود شما وا مي گذاريم.

1. تأثير نهضت امام حسين (ع) در سقوط امويان

براي زوال و سقوط يک دولت، يک سري عوامل نزديک وجود دارد و يک سري عوامل دور که هر دو در جاي خود اهميت دارد. عوامل دور ممکن است از نظر زماني با زمان سقوط فاصله داشته باشد اما بي ترديد و به دلايل تاريخي، نقش مهمي در زوال يک دولت دارد. امام حسين (ع) با زير سؤال بردن اسلاميت دولت يزيد و طبعا دولت اموي، ماهيت حکومت مستبدانه وي را که داعيه خلافت پيامبر (ص) را داشت رسوا کرد. حضرت (ع) در ابتداي نهضت، روي سگ بازي و مشروب خواري يزيد انگشت مي گذارد و از تغيير احکام و رواج بدعت ها سخن مي گويد. بعد از شهات نيز، شعار «يالثارات الحسين» در تمام مدت شصت ساله بعدي حکومت بني اميه، همواره دستگاه اموي را به لرزه مي انداخت تا اين که بني عباس با استفاده از اين حربه، ضربه نهايي را به بني اميه وارد کرد.

2. قيام امام حسين (ع) يک اسوه جاودانه

نهضت امام حسين (ع) به صورت قيامي در آمد که حالت فرا زماني پيدا کرد.دليلش هم اين بود که ارزش هايي که در آن مطرح شد، واقعا ارزش هاي زماني نبود، يعني درست  است که عليه يزيد بود، اما به قدري اين ارزش ها کلي و فراگير بود و هست که مربوط به هيچ زماني نبوده و نيست. به عنوان نمونه امام حسين (ع) در مدينه به مروان حکم فرمودند: «علي الاسلام السلام اذ قد بليت الامه براع مثل يزيد؛ در صورتي که شخصي مثل يزيد حاکم اسلام باشد، بايد فاتحه اسلام را خواند» (حماسه حسيني، استاد شهيد مطهري، ج 1 ، ص 88).

نکته ظريفي که اينجاست اين است که حضرت فرمودند «مثل يزيد»، اين بيان دقيق حاکي از اين است که نه تنها آن روز بلکه در هيچ زماني نبايد اجازه داد، افرادي مانند يزدي حاکم احکومت اسلامي شوند يا در بيان ديگر مي فرمايد: «الا ترون ان الحق لا يعمل به و ان الباطل لا يتناهي عنه، ليرغب المؤمن؛ آيا نمي بينيد به حق عمل نمي شود و از باطل نهي نمي شود [در چنين شرايطي] مؤمن بايد بپا خيزد» (حماسه حسيني، استاد شهيد مطهري، ج 3، ص 85).

در اين بيان هم بعد از دليل قيام، حضرت (ع) به صورت يک قاعده و قانون، قيام در چنين شرايطي را وظيفه هر مؤمني مي داند. نهضت فرا زماني و فرا مکاني حضرت سيد الشهدا (ع) در طول تاريخ باعث ايجاد انقلاب هاي بسياري بر عليه استبداد شد که ازجمله آنها مي توان به قيام توابين، قيام علويون زيدي و در عصر حاضر به قيام امام خميني (ره) در ايران اشاره کرد.

اگر امروز مي بينيم که حزب الله لبنان با تعداد بسياري اندک و با عمليات استشهادي در مقابل، به لحاظ تجهيزات نظامي، چهارمين ارتش قدرتمند جهان يعني ارتش رژيم صهيونيستي پيروز شد، کاري که کشورهاي عربي چندين دهه از انجام آن عاجز بودند، اين تأثير آن موجي است که سالار شهيدان (ع) به وجود آورد و همه آزاد مردان جهان را دعوت به تأسي کرد.

حال فرض کنيم که حضرت (ع) راه قيام مسلحانه را انتخاب نمي کرد در اين صورت دو راه بيشتر نداشت:

الف. بيعت و تسليم که اعوان و انصار امويها، مثل مروان چنين پيشنهاد مي کردند.

ب. نه بيعت کند و نه مبارزه کند، بلکه به دره يا کوه پناهنده شود. که اين پيشنهاد افرادي مانند محمد بن حنفيه و ابن عباس بود.

به کارگيري روش اول توسط عبدالله بن عمر انجام گرفت که با مروان بن حکم به نمايندگي از يزيد بيعت کرد و سرانجام جز ذلت و خواري نداشت.

و به کارگيري روش دوم توسط عبدالله بن زبير انجام گرفت که در نهايت مجبور شد به کعبه پناهنده شود و به جاي اين که حافظ کعبه باشد کعبه را سپر بلاي خود کرد و کار به جايي رسيد که به بهانه حمله به عبدالله بن زبير کعبه به منجنيق بستند و ايشان هم سرانجامي جز خواري و ذلت نداشت.

از اين دو پديده تاريخي به روشني استفاده مي شود که شيوه انتخابي امام حسين(ع) عزت دنيا و آخرت و ذلت دشمن در دنيا و آخرت را به دنبال داشت.

در پايان گفتني است که شرايط يزيد با معاويه متفاوت بود لذا روش امام حسين(عليه السلام) نسبت به صلح در برابر يزيد جواب نمي داد.

براي مطالعه بيشتر ر.ک:

- تأملي در نهضت عاشورا، استاد رسول جعفريان، انتشارات انصاريان.

- بر ساحل عاشورا، هادي قطبي، انتشارات احمديه.

- حماسه حسيني، استاد شهيد مرتضي مطهري،  انتشارات صدرا.

- آذرخشي ديگر در آسمان کربلا، آيت الله مصباح يزدي، انتشارات مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره).نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       سحر : ادرس سایت کجاست

       مهدی سیاه سر : عالی بوود استاد

        : افرين

       مریم -م : خوب بود .................همین .

       گلاریس امینی : عالی بود ممنون

       sg : باسلام.طبیعتا" مقایسه شرایط امام حسن و ظاهرسازی های معاویه، ایجاد شرایط شک و دودلی توسط معاویه در آن زمان با خصوصیات و ویژگی های یزید و شرایط امام حسین قابل مقایسه نیست.من مقاله استاد گرامی را چندبار مطالعه کردم و خوستم در ضمن جوابی به خواهر خوبم خانم منتظر بگم، قطعا" یکی از دلایل قیام امام حسین (ع) ایجاد حکومت بوده چون همانطوری امام خمینی گفتند حکومت اسلامی باید به دست اهل آن باشد و چه کسی بهتر از خاندان پیامبر.صحبت شما هم درست، دو هدفی که مطرح کردید بسیار به جا و زیبا بود.هدف دور امام قطعا" اعلام این بود که حکومتی که خواستار رسیدن به ولایت امام عصر باشد باید توسط اهل آن رهبری شود. با تشکر.گل-مشهد

       ناشناس : bad nabod

       ناشناس : سلام استاد خسته نباشيد من مقاله شما رو با تمام دقت و تامل خواندم به عنوان شاكرد شما به جند مطلب اشاره مي كنم! كه بسياري از نكات در اين مقاله مثبت و اندكي از انها منفي به نظر مي ايد -البته به نظر بنده- نكات مثبت: 1.داراي محتواي بسيارغني 2.مطالبي كه ذكر شد مطالبي به جا و مؤثر بود 3.دقت در تشخيص نياز ذهنهاي جوان امروز 4.قضاوت عالمانه تاريخي در اين مقاله ملموس بود 5.و بسياري از نكات مثبت ديكر كه ذهن بنده قاصر از تشخيص ان است.... اما نكات منفي: 1.اين مقاله در عين حال كه حاوي مطالب خوبي بود ولي من به شخصه مطلب جديدي در ان نيافتم 2.باسخي كه به سؤال ابتدايي مقاله داده شده بود باسخي نبود كه مخاطب توقع داشت .... ايا ميتوان اين طور باسخ داد كه امام حسين (ع) داراي 2هدف در اين قيام بود: يك هدف اصلي اما با تحقق در زمان نزديك و يك هدف فرعي با تحقق در زمان دور ! هدف اصلي عبارت بود از انجام تكليف كه همان امر به معروف و نهي از منكر بود كه همه انبياء به وسيله اين هدف رسالت خدا را در كره زمين بياده كردند! و اما هدف فرعي كه يكي از نتايج هدف اصلي بود:تشكيل حكومت بود! بر اين اساس استراتزي بيامبران كرامي و خاتم انها و ائمه معصومين عليهم السلام با روشي كه امام حسين اتخاذ كردند مطابقت داشت و از همين دريا امام خميني نيز سرمشق كرفتند و اين راهكار شاخص و الكويي براي تمام كروههاي ازاده و انقلابي حتي غير مسلمان در سراسر جهان كرديد و بر جهان صادر واز ان حمايت شد. از فرصت اظهار نظري كه به بنده داديد سباسكزارم و منتظر راهنمايي هاي شما هستم!!! فاطمه منتظر -دانشكاه مفيد

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها