خانه > تاريخ و سيره >1036


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326تقويم تاريخ بازديد: 2282


اول فرورين 1365 شمسي
محكوميت كاربرد سلاح هاي شيميايي توسط عراق در شوراي امنيت سازمان ملل
با شروع عمليات والفجر 8 در منطقة فاو در 20 بهمن 1364 و پيشروي اعجاب برانگيز رزمندگان اسلام و عقب نشيني مزدوران بعثي، رژيم عراق بار ديگر به سلاح هاي شيميايي متوسل شد و آن را در سطحي وسيع، به كار گرفت. جمهوري اسلامي ايران با اعلام موضوع به دبيركل سازمان ملل متحد، درخواست اعزام هيئت كارشناسي به منطقه را مطرح كرد. با گسيل شدن هيئت كارشناسي به ايران و بازديد از مصدومين حادثه، گزارشي تهيه شد و شوراي امنيت پس از شنيدن گزارش هيئت كارشناسي اعزامي به منطقه، طي بيانية 21 مارس 1986 برابر با اول فروردين 1365، از استفادة گسترده عراق از سلاح هاي شيميايي، اظهار نگراني عميق كرد و اين عمل را قويّا محكوم كرد.

نهم فروردين 1291 شمسي
به توپ بستن گنبد مطهر حَرم امام رضا عليه السلام توسط سربازان روسيه
پس از تشكيل ژاندارمري مخصوص خزانه داري كل ايران توسط مورگان شوستر آمريكايي، دولت روسيه كه اين اقدام را مخالفت مطامع خود در ايران مي دانست، طي اولتيماتومي به دولت ايران، خواستار اخراج شوستر از ايران و نيز استخدام اتباع خارجي با اجازه دولت هاي روس و انگليس شد. در پي ردّ اين اولتيماتوم دخالت آميز توسط مجلس شوراي ملي، قواي روسي مستقر در تبريز، وارد قزوين شدند و در همين زمان يكي از دست نشاندگان دولت روس در مشهد، يوسف هراتي، به تحريك روس ها، شورشي مصنوعي در مشهد بر پا كرد. قواي روس نيز به بهانة اين كه جانِ اتباع آنها در خطر است به شهر مقدس مشهد وارد شدند و براي تهديد دولت ايران و نيز بي احترامي به عقايد و احساسات مذهبي مردم، حرم مطهر امام رضا عليه السلام را در روز نهم فروردين 1291ش، به توپ بستند و جنايتي ديگر آفريدند. بر اثر شليك توپخانه، به سَردَرها و گلدسته هاي حرم رضوي، خسارات فراواني وارد آمد. همچنين خزانه حرم را به بانك روس منتقل كردند و اشياي قيمتي حرم را به غارت بُردند و پس از آن، مقداري از اموال را برگرداندند؛ ولي متولي حرم را وادار كردند كه تصديق كند تمام خزانه را تحويل گرفته است. در اين تهاجم وحشيانه، بسياري از مردم مشهد نيز كشته و مجروح شدند.

دهم فروردين 1340 شمسي
رحلت آيت اللّه «سيدحسين طباطبايي بروجردي»
حضرت آيت اللّه العظمي سيدحسين طباطبايي بروجردي در حدود سال 1254 ش. برابر با 1292 قمري در بروجرد به دنيا آمد و پس از فراگيري مقدمات در زادگاه خود، راهي نجف اشرف شد. وي در نجف از استادان نامدار عصر خود، مانند مرحوم آخوند خراساني، شيخ الشريعه اصفهاني و سيدمحمدكاظم يزدي استفاده برد و به مدارج والاي علمي و فقهي دست يافت. آيت اللّه بروجردي پس از اخذ اجازات متعدد اجتهاد، در بروجرد، سكني گزيد و به امور علمي و مذهبي پرداخت؛ اما پس از مدتي، به اصرار فضلاي حوزة علمية قم، در سال 1324 ش. راهي آن حوزه مبارك شد و رهبري آن حوزه را بر عهده گرفت. حضور وي بر مسند زعامت حوزة علميه، مانع اجراي نقشه هاي خائنانه رژيم پهلوي بود و شاه تا زمان حيات معظم له، از اجراي برنامه هاي ضد ديني خود به صورت آشكار، پرهيز مي كرد. آيت اللّه بروجردي سال هاي متمادي بر مسند تدريس تكيه زد و شاگردان فراواني را تربيت كرد. مراجع، عالمان و بزرگاني چون شهيد مرتضي مطهري، شهيد سيد محمد حسيني بهشتي، آيت الله جعفر سبحاني، آيت الله علي پناه اشتهاردي، آيت الله حسين نوري همداني، آيت الله ناصر مكارم شيرازي، مجتبي محمدي عراقي، سيد مصطفي صفايي خوانساري و ده ها عالم فاضل ديگر از شاگردان وي بوده اند. همچنين آثار متعددي از اين فقيه فرزانه، به يادگار مانده اند كه برخي از آنها بدين قرارند: جامع احاديث شيعه، طبقات رجال و حاشيه بركفايه. سرانجام اين عالم رباني و مرجع عظيم در دهم فروردين سال 1340 شمسي برابر با 13 شوال 1380 قمري در 86 سالگي درگذشت و پس از تشييعي باشكوه، در كنار مسجد اعظم قم كه از آثار ماندگار اوست، به خاك سپرده شد.

دوازدهم فروردين 1358 شمسي
روز جمهوري اسلامي
همه پرسي نظام حكومتي ايران، پس از پيروزي انقلاب اسلامي با رأي مثبت اكثريت قاطع ملت (2/98%) به نظام جمهوري اسلامي، بزرگ ترين تحول كشور ايران پس از انقلاب افتخارآفرين 22 بهمن بود. اگرچه مردم مسلمان ايران در جريان انقلاب اسلامي نيز بارها خواستار برقراري جمهوري اسلامي در كشورشان شده بودند، اما حضرت امام، پس از پيروزي انقلاب، بر برگزاري يك همه پرسي از مردم، در مورد نوع نظام آيندة ايران، تأكيد كرد و نتيجه اين نظرخواهي، نه تنها معدود مخالفان حكومت اسلامي را منزوي كرد، بلكه به همة جهانيان نشان داد كه مردم ايران خواهان نظامي مردمي، بر اساس تعاليم و قوانين دين مبين اسلام هستند. تشكيل جمهوري اسلامي، نه تنها ارادة ملت ايران بر تعيين سرنوشت خود را تثبيت كرد و براي آنان استقلال و آزادي به ارمغان آورد، بلكه اين بارقة اميد در دل محرومان و مستضعفان جهان زنده کرد كه بعد از قرن ها رنج و درد، جلوه اي از وعدة خداوند تبارك و تعالي را شاهد باشند. بنيان گذار جمهوري اسلامي، حضرت امام خميني رحمه الله در پيامي به مناسبت يوم اللّه 12 فروردين فرمود: صبحگاه دوازدهم فروردين كه روز حكومت اللّه است، از بزرگ ترين اعياد ملي و مذهبي ماست و ملت ما بايد اين روز بزرگ را عيد بگيرند و زنده نگه دارند؛ روزي كه پايه هاي 2500 ساله حكومت طاغوتي در ايران فرو ريخت و سلطة شيطاني براي هميشه رخت بربَست و حكومت ديني مبتني بر خواست و ارادة مردم، جانشين آن گرديد.

هجدهم فروردين 1358 شمسي
اخراج هزاران ايراني مقيم عراق توسط رژيم بعث اين كشور
صدام، از همان ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي ايران، بغض و كينة خود را نسبت به ايران اسلامي، آشكار ساخت و به طور آشكار و پنهان، در صدد تعرّض به انقلاب اسلامي برآمد. وي ابتدا ستون پنجم خود را براي اقدامات تخريبي، به شهرهاي مختلف ايران، به ويژه نقاط مرزي، مانند خرمشهر، آبادان و اهواز اعزام كرد؛ سپس از اوايل سال 1358، هزاران ايراني تبعة عراق را از جوار اماكن متبركة نجف، سامرا، كربلا و كاظمين، به طرز رقّت انگيزي، اخراج و اموالشان را مصادره کرد. در همين راستا، عدة بي شماري از ايرانيان مقيم اين كشور را به وسيلة كاميون تا مرز آورده، آنها را به همان وضع رها کرد. در اين حال، مقامات محلي ايران، از رانده شدگان به عنوان ميهمانان جمهوري اسلامي، استقبال كردند و امكانات رفاهي براي آنان فراهم کردند. در همين حال، وزير امور خارجه عراق، طي نامه اي به دبير كل سازمان ملل متحد با استناد به روحية توسعه طلبي دولت ايران، خواستار خروج ايران از سه جزيرة عربي ابوموسي و تنب كوچك و بزرگ شد و در روزها و ماه هاي بعد نيز تعرضات رژيم بعث با حمايت بيگانگان رو به افزايش نهاد؛ تا اين كه در 31 شهريور 1359، جنگ هشت ساله اي را به ايران اسلامي تحميل نمود.

بيستم فروردين ماه 1386شمسي
روز ملي فناوري هسته اي
در روز بيستم فروردين سال 1385، خبر دست يابي ايران به فناوري غني‌سازي اورانيوم و راه اندازي يک زنجيرة کامل غني سازي توسط سانتريفيوژهاي ساخت ايران، اعلام شد. در پي اين موفقيت دانشمندان و متخصصان کشورمان در دست يابي به نسل جديدي از سانتريفيو‌ژها در ايران و اعلام آن به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، کشورمان در زمرة کشورهاي صاحب فناوري در غني‌سازي اورانيوم قرار گرفت و پس از آن با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و به پاس قدرداني از تلاش‌هاي افتخار آفرين دانشمندان جوان ايراني در دست يابي کشور به فناوري صلح آميز هسته اي، 20 فروردين در تقويم رسمي ايرانيان، «روز ملي فناوري هسته اي» نام گرفت و هر ساله، مراسم جشني در اين روز، برگزار مي‌شود و از دستاورهاي هسته‌اي جديد، رونمايي مي‌شود.

بيست و يکم فروردين 1372 شمسي
شهادت سيد شهيدان اهل قلم، سيد مرتضي آويني و روز هنر انقلاب اسلامي
روز 21 فروردين سال 1372، يادآور عروج هنرمند فرزانه، راوي باصفاي روايت فتح، سردبير مجلة ادبي و هنري سوره و مسئول واحد تلويزيوني حوزة هنري، سيد مرتضي آويني است. از اين رو، بيست و يکم فروردين، روز شهادت اين هنرمند متعهد انقلاب اسلامي و دل سوختة جبهه هاي حق برضد باطل و بيان گر حقايق و رشادت ها و شجاعت هاي رزمندگان اسلام، بنا به پيشنهاد شاعران، نويسندگان و هنرمندان حوزة هنري سازمان تبليغات اسلامي به مقام معظم رهبري، روز هنر انقلاب اسلامي، نام گذاري شد.

بيست و يکم فروردين 1378 شمسي
شهادت امير سپهبد، بسيجي مخلص و دلاور علي صياد شيرازي
شهيد سپهبد علي صياد شيرازي در مهرماه 1364 با درجه ستوان دومي در رستة توپخانه از دانشکده افسري ارتش فارغ التحصيل شد. سپس دورة رنجر و چتربازي را با رتبة عالي گذراند. پس از آغاز خدمت در ارتش، براي تکيل دورة توپخانه به آمريکا اعزام شد و با احراز رتبة اول از ميان 20 افسر ايراني و آمريکايي، به ايران بازگشت.
تلاش هاي وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سامان دهي ارتش و ساختار نيروهاي مسلح تجلي شد و از مهم ترين اقدامات او مي توان به تهيه طرح هاي عملياتي که منجر به شکستن حصر شهرهاي سنندج و پادگان مريوان، بانه و سنقر شد، اشاره کرد. اين شهيد والامقام، در آخرين ماه هاي رياست جمهوري بني صدر به دليل برخورداري از روحية انقلابي و مقابله با خيانت هاي او از سمت مذکور، عزل شد و پس از آن تا عزل بني صدر و فرار مفتضحانه او به فرانسه، به دعوت شهيد کلاهدوز در ستاد مرکزي سپاه پاسداران به خدمت پرداخت.
وي در مهرماه سال 1360، از سوي امام خميني به فرماندهي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي منصوب شد. اين شهيد بزرگوار در شهريور 1372، با حکم مقام معظم رهبري، به سمت جانشين رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح منصوب شد و در 16 فروردين ماه 1378، به درجه سرلشکري ارتقا يافت. سرانجام در 21 فروردين 1378، به آرزوي ديرين خويش نائل آمد و مورد سوء قصد يکي از اعضاي گروهک منافقين، قرار گرفت و به شهادت رسيد.

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها