در خصوص عقايد و افكار منصور حلاج و ميزان بر حق بودن او و نيز مرتد شناخته شدن او از ناحيه مقدسه توضيحاتي ارائه فرماييد. نظر حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري را درباره او بيان فرماييد.
اگر از سوي حضرت امام عصر عجل الله فرجه الشريف دربارة حلاج،  لعن و نفريني ثابت مي شد، شهيد قاضي نور اله شوشتري دربارة او اين عبارت را به كار نمي برد: «البحرالمواج، حسين بن منصور الحلاج، سرور اهل اطلاق و سرمست جام اذواق، حلاج اسرار و كشاف استار» (مجالس المؤمنين، ج 2، ص 36، چاپ اسلاميه).
شهيد قاضي نوراله شوشتري، كسي نيست كه درباره اش بتوانيم بگوييم: «بدون تحقيق در روايات، سخن گفته است» بلكه او به حقيقت محقق و نويسنده توانا و انسان مؤمن و پاكدل است. پس نمي توان تمجيد او از حسين بن منصور را مبالغه دانست. لوئي ماسينيون مي گويد: قاضي نوراله ستايشگر حلاج است. (مصائب حلاج، نوشتة لوئي ماسينيون، ترجمة دكتر سيد ضياء الدين دهشيري، ص 361، چاپ اول).
اگر از سوي امام زمان دربارة حلاج لعن و نفريني مي رسيد، صدر المتألهين شيرازي از او تمجيد نمي كرد در حالي كه در آثار مكتوب ايشان بارها از او سخن به ميان آورده و به نيكي از او ياد كرده و مطالبي را از او نقل كرده است و صدرالمتألهين علاوه بر اين كه حكيم و عارف است، مفسر و محدث هم هست و اگر حديثي دربارة لعن حلاج از سوي امام زمان وارد مي شد، از حلاج بيزاري مي جست و صدرالمتألهين كسي نيست كه بر خلاف نظر امام زمان(عج) گام بردارد. لوئي ماسينيون در كتاب خود اورده است كه خواجه نصير طوسي و صدرالمتألهين حلاج را تأييد كردند. (مصائب الحلاج، ص 356).
عده اي از بزرگان، حلاج را از «اولياء الله» مي دانند و او را تا اين حد تمجيد مي كنند. (ريحانه الادب، ج 2، ص 61). به طور يقين اگر از جانب حضرت صاحب الزمان(عج) نسبت به حلاج، لعن و نفرين اظهار مي شد، اين بزرگان او را «اولياء الله» نمي شمردند.
در اين ترديدي نيست كه خلفاي عباسي درد دين نداشتند و چنين نبود كه حسين بن منصور را به خاطر خدا و براي تقويت دين بكشند چون اگر آنان براي تقويت دين حلاج را مي كشتند، مي بايستي بر اساس احكام دين او را اعدام بكنند در حالي كه چنين نكردند و او را بر اساس كينه و عداوت باطني به شكل غير انساني كشتند. ابتدا دستور دادند دو هزار تازيانه بزنند، اگر مرد كه مرد و اگر نمرد سرش را از بدن جدا بكنند. حلاج را به پل بغداد بردند، يك هزار تازيانه بر او زدند،  حسين بن منصور در برابر آن همه شلاق آهي هم نكشيد و همواره «احد احد» مي گفت. دست او را بريدند، پس از آن پاي او را بريدند، پس از آن سر او را بريدند، پس از آن او را سوزاندند. (مجالس المؤمنين، ج 2، ص 36).
اگر حسين بن منصور منفور امام زمان بود، خلفاي عباسي با او چنين رفتار نمي كردند؛ بلكه آنان به خاطر اين كه حسين حلاج از شيفتگان اهل بيت است و خطري براي خلفاي عباسي است، با او چنين رفتار وحشيانه اي كردند.
حسين بن منصور حلاج مخالفان و دشمنان زيادي داشت و بر ضد او فعاليت مي كردند. برخي از مخالفان تلاش كرده اند تا دربارة او لعن و نفريني از امامان معصوم پيدا كنند و لكن از امامان معصوم دربارة او لعني صادر نشده است. برخي از نويسندگان فكر كرده اند كه در كتاب «الاحتجاج» نوشتة ابومنصور احمد بن علي بن ابي طالب طبرسي از علماي قرن ششم دربارة حلاج لعني آمده است و لكن چنين نيست. در متن توقيعي كه از ناحية امام زمان صادر شده، نام حسين بن منصور نيامده است بلكه افراد ديگري آمده است. از كلمات طبرسي چنين بر مي ايد كه از سوي امام زمان لعن صادر شده است ولي در نسخة توقيع، نام حلاج نيست. پس نمي توان گفت كه حلاج از سوي امام زمان نفرين شده است. اگر فرض كنيم كه طبرسي در روايتي كه آورده، نام حسين حلاج را هم مي آورد باز هم نمي توانستيم حسين حلاج را ملعون بدانيم چون روايت طبرسي سند ندارد و معتبر نيست. (در الاحتجاج، ج 2، ص 553، چاپ اول، انتشارات اسوه، نسخة توقيع آمده است و همين حديث را در بحارالانوار ج 1، ص 380، حديث دوم آورده است و در هيچ كدام از نسخه هاي توقيع، نام حلاج نيست).
و كساني كه در كتاب هاي خود قاطعانه حسين حلاج را ملعون شمرده اند و سندشان توقيعي است كه در احتجاج طبرسي آمده است، كم توجهي كرده اند چون هم نام حلاج در آن نيست و هم روايت، صحيح نيست.
البته در برخي كتاب ها و گفته ها آمده است كه حلاج ادعاي نيابت امام زمان(عج) داشته است و از اين جهت مورد لعن قرار گرفته است.
براي آگاهي بيشتر ر.ك: غيبه، شيخ طوسي، ص 401، احتجاج، ج 2، ص 290، بحار، ج 51، ص 380.


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن