احساس تنهايي مي كنم و فكر مي كنم بايد ازدواج كنم. از يك طرف با پسري دوست بودم كه خودش همه چيز را رها كرد من قلبا اون رو دوست دارم اكنون نمي دونم چي كار كنم از طرفي روحا خسته و افسرده ام لطفا مرا راهنمايي كنيد.
خواهر گرامي، لازم است درباره مشكلي كه برايتان پيش آمده كمي توضيح دهيم تا شما بتوانيد با ديد بازتري به آن نگاه كنيد و راه حل آن را آسانتر بيابيد. نيازهاى عاطفى و غرايز در ايام جوانى، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزيدن» سوق مى دهد كه البته اين يك امر طبيعى و غريزى است و كمتر مى توان راهى براى گريز از آن پيدا كرد.
آنچه در اين مقوله اهميت دارد، كنترل عقلايى بر احساسات و پرهيز از مخاطراتى است كه ممكن است فرد را به گرفتارى هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد.
شما خوب مى دانيد جاذبه بين دو جنس مخالف (زن و مرد) بسيار شديد است؛ مخصوصا در سنين جوانى، كه اين جاذبه و حساسيت در اوج خود مى باشد، در نتيجه هر چند جوان بخواهد رعايت مسايل شرعى و عرفى را در دوستى با جنس مخالف بنمايد، اما تمايلات نفسى و وسوسه هاى شيطانى قوى تر از آنند كه انسان گرفتار خطرهاى بزرگ نشود. به همين جهت عقل اقتضا مى كند انسان خود را در معرض خطرى كه بسيارى از خوش باوران را گرفتار كرده قرار ندهيد. البته منظور ما اين نيست كه هيچ گونه ارتباطى نباشد، بلكه در حد عرف و شرع و سلام و احوال پرسى همكلاسي ها, همكاران و فاميل ها و همسايگان اشكال ندارد؛ گرچه در همين موارد هر چه رعايت اختصار و احتياط گردد، براى سلامت روحيه طرفين مناسب تر است.
نياز به ازدواج و برقرار كردن روابط عاشقانه با جنس مخالف با رسيدن به سن بلوغ و جواني به طور طبيعي در آدمي به وجود مي آيد. هدف از اين احساس پاك و مقدس كه خداوند در انسان قرار داده، تشكيل زندگي سالم و تربيت فرزندان صالح و بقاي نسل بشر و رسيدن به آرامش و تكميل انسان است. بسياري از جوانان، خصوصا دختران، به دليل نداشتن اطلاع كافي از اين احساس انساني، هنگامي كه به اين مرحله از زندگي مي رسند، دچار سردرگمي مي شوند و نمي توانند احساساتشان را كنترل كنند. البته شرايط نامناسب جامعه هم اين مشكل را تشديد مي كند.
جوان در اين مرحله از زندگي معمولا دچار تضاد مي شود، زيرا از يك طرف فرهنگ جامعه و خانواده و اعتقادات دروني اش او را از ابراز و آشكار كردن اين احساسات منع مي كند و از طرف ديگر نياز به ازدواج و تشكيل زندگي او را به كشيده شدن به طرف جنس مخالف سوق مي دهد.
اسلام به عنوان يك دين كامل كه منطبق با فطرت انسان است با اين مسأله طوري برخورد كرده است كه فرد دچار افراط و تفريط نشود و بلكه راه وسط را انتخاب كرده كه هم نيازهاي دروني فرد ارضا شود و هم اخلاق و ايمان و عزت نفس او خدشه دار نشود. اسلام به پيروانش دستور مي دهد اگر امكان ازدواج با فرد مورد علاقه شان را داشتند فورا ازدواج كنند و اگر ندارند به هيچ وجه با او ارتباط برقرار نكنند و حتي در خيال خود هم به او فكر نكنند. ما اگر بخواهيم راهي غير از آنچه اسلام گفته در پيش بگيريم و به جاي كنترل احساسات دروني، جلوي آن را باز بگذاريم، دچار مشكلات روحي و رواني زيادي مي شويم.
به نظر ما اشتباه شما در اين قضيه از آنجايي شروع شد كه بدون اين كه شرايط ازدواج با آن پسر را بررسي كنيد, محبت به او را در قلب خود جاي داديد و چشم و دل خود را در اختيار احساساتتان قرار داديد. البته بي اطلاعي شما از اين حالات دروني نقش زيادي در ايجاد اين مشكل داشته است، زيرا ما اگر بدانيم داراي روح و روان بسيار حساسي هستيم كه در مقابل كشش جنس مخالف تاب مقاومت ندارد، بسيار مواظب خود هستيم كه در موقعيت هايي كه امكان گرفتار شدن است قرار نگيريم.
ارتباط با جنس مخالف مانند هم صحبت شدن، شوخي و خنده، نگاه كردن، حتي اگر به بهانه هاي درسي و كاري باشد، مناسبترين موقعيت براي افتادن در دام شيطان است. حتي دختري مانند شما كه از خانواده مذهبي است و در گذشته هيچگونه رابطه اي با جنس مخالف نداشته، وقتي به سن بلوغ مي رسد كه از يك طرف از درون احساسات خاصي پيدا مي كند و از طرف ديگر در محيطي مثل دانشگاه هم موقعيت هاي مناسب رشد اين احساسات دروني برايش ايجاد مي شود، تعجبي ندارد كه گرفتار عشقي ناخواسته شود كه تمام فكر و درس و زندگي او را مختل كند و حتي براي ايمان و اعتقادات مذهبي اش هم مشكل ايجاد كند.
اما اگر انسان از اول خود را بشناسد و بداند كه در درونش چنين احساساتي نهفته است، آسانتر مي تواند خود را كنترل كند كه نه تسليم احساساتش شود و نه اين كه آنها را ناديده بگيرد و سركوب كند بلكه همان راه وسطي كه اسلام گفته يعني در صورت امكان ازدواج كند و در صورت عدم تمكن، عفت پيشه كند و از كار و موقعيت هايي كه اين احساسات را تشديد مي كند دوري كند تا خداوند به فضل و كرمش براي او موقعيت مناسبي براي ازدواج فراهم آورد.
حال با توجه به مطالب فوق لازم است چند نكته را خدمتتان عرض كنيم؛
1. ازدواج و انتخاب شريك براي زندگي مسأله اي نيست كه با افكار و رفتارهاي ناشي از احساسات زودگذر پايه ريزي شود. بايد براي آن برنامه ريزي دقيق و حساب شده اي داشت و بدون محاسبه و دورانديشي اقدام كردن جز پشيماني و حسرت چيز ديگري به دنبال ندارد.
2. انتخاب همسر بايد براساس ملاك ها و معيارهاي صحيح و عقل پسند باشد. كسي كه مي خواهد ازدواج كند ابتدا بايد ببيند آمادگي و موقعيت آن را دارد يا نه، سپس در مورد ويژگي هاي همسر آينده اش فكر كند و معيارهاي اصلي را كشف كند؛ در مرحله سوم بايد بكوشد تا افرادي را در نظر بگيرد كه بهترين و بيشترين معيار همسر خوب را دارا هستند. اين سه مرحله از اصول اساسي ازدواج است و بايد رعايت شود. اگر مي بينيم هر روز آمار طلاق در بين زوج هاي جوان بالاتر مي رود به خاطر اين است كه اصول فوق رعايت نمي شودو بلكه ازدواج بر پايه احساسات زودگذر جواني بنا مي شود. معلوم است كه اگر چنين چيزي پايه زندگي شد با سرد شدن آن زندگي نيز سرد مي شود. آيا اكثر كساني كه در زندگي به بن بست مي رسند و به ناچار از يكديگر جدا مي شوند از ابتدا با هم سرد بودند؟ اگر درباره زندگي آنها مطالعه كنيد خواهيد ديد كه زندگي را با چه عشق سوزاني شروع كردند ولي چون زندگي شان غير از عشق، پايه و هدف ديگري نداشت، سرد و خاموش شد. زيرا عشق و دوستي اگر قبل از شناخت متقابل بيايد چشم انديشه را كور مي كند و جلوي تصميم صحيح را مي گيرد.
3. در ازدواج هميشه پسران طالبند و دختران مطلوب، اين عادت براساس فطرت انساني آنهاست. به همين جهت پسران به خواستگاري مي روند نه دختران، حتي در روايتي كه مربوط به ازدواج آدم و حواست، آدم با اين كه خليفه خدا و مسجود ملائكه شد ولي مأمور شد كه از حوا خواستگاري كند و خداوند اجازه نداد حوا از آدم خواستگاري كند. حال اگر عكس اين عادت فطري اتفاق افتد، نتيجه مطلوبي نخواهد داد و بلكه گاهي سبب تحقير و شكست روحي دختر مي شود.
اگر با بررسى هاى به عمل آمده ايشان را مناسب تشخيص نداديد احساسات خود را كنترل و از ابراز محبت خوددارى كنيد؛ زيرا علاقه يك سويه راه به جايى نمى برد.
خوش آن بى مهربانى هر دو سر بى        كه يك سر مهربانى درد سر بى
بنابراين، با تفحص و پرس و جوى مختصرى كه فرد واسطه انجام مى دهد، مسأله روشن مى شود و از اين دغدغه خاطر و اشتغال فكرى رهايى مى يابيد.
لازم به تأكيد است فرد واسطه اي كه داراي صفاتي چون دلسوزي، مورد اعتماد و سر نگهداري، عاقل و داراي تجربه است و مي خواهد از نظر و ديدگاه وي درباره شما مطلع شود، بايد به گونه اي اقدام كند كه گويي مي خواهد دختري را براي ازدواج به وي معرفي كند و از اظهار تمايل و علاقه شما به وي (حداقل در مرحله اول) او را مطلع نسازد.
مطمئنا اگر دختر و پسر از تناسب كافي برخوردار باشند و پسر نيز به اين دختر تمايل داشته باشد اقدام خواهد كرد وگرنه به دنبال فرد مورد نظر ديگري خواهد رفت. به نظر مي رسد اگر ابتدا دختر اظهار تمايل كند و با پاسخ منفي پسر روبرو شود به خاطر روحيه ظريف و حساس دختران، معمولا دچار نوعي شكسته گي روحي مي شوند و احساس شكست خواهند كرد به عبارت ديگر دختران نمي توانند با پاسخ منفي پسران كنار بيايند و تحمل نه شنيدن پسران را معمولا ندارند و برايشان سنگين است. بنابراين راه حل ارائه شده ما به گونه اي است كه هم دختر بتواند (در صورت تمايل پسر) به آرزوي خود برسد و هم (در صورت پاسخ منفي پسر) دچار شكستگي روحي نشود.
4. در مورد مسأله اي كه براي شما پيش آمده، اگر با بررسي و تحقيق و مشورت هاي لازم ايشان را فردى صالح و مناسب تشخيص داديد، بهترين راه آن است كه از طريق واسطه اى مورد اعتماد نظر طرف مقابل را درباره خويش جويا شويد. در صورتى كه او نيز واقعا به ازدواج با شما تمايل دارد، به طور رسمى و از طريق خانواده محترمشان از شما خواستگارى كند تا ان شاء اللّه هر چه زودتر با توافق شما و وى و خانواده هاى محترمتان مقدمات ازدواج فراهم شود. از هرگونه ارتباط مستقيم و دور از نظارت بزرگ ترها جدا بپرهيزيد؛ (حتى ارتباط تلفنى يا مكاتبه اى). در مسير احراز شرايط سخت دقت نماييد كه بعد از ازدواج ديگر جاي بازگشت نيست و بايد يك عمر نهنجاري را تحمل نماييد
بيان ديگر دوستي را با چه انگيزه دنبال مي كنيد ازدواج و يا صرف ارتباط اگر صرف ارتباط و دوستي است بدون ترديد خطر در كمين شما است و هر چه زودتر او را رها نماييد و اگر هدفتان ازدواج است دوستي قبل از ازواج راه شناخت نامزد و خواستگارو همسر آينده نيست . ديدن و مشاهده طرف مقابل و شناخت همديگر براي ازدواج لازم است اما نبايد از ابتدا به سراغ آخرين راه رفت ابتدا تحقيق و تفحص و بررسي از طريق خانواده وهمسايگان و دوستان و .... ودر آخرين مرحله ديدن و مشاهده و گفتگوي مستقيم . مهمترانكه هر صفتي را از راه خاص خود مي توان شناخت مثلا عدم ابتلا به بيماريهاي ژنتيكي و وراثتي همانند هموفيلي را با گفتكو مي توان فهميد ؟!!! و يا اخلاق را از طريق مشاهده مي توان بدست آورد ؟!!! پس كمي دقت و آنگاه عشق ورزي و عاشق شدن . نكته ديگر انكه بعد از ملاقات و گفتگو چشم عقل انچنان كور و كر مي شود كه حتي صفات ظاهري را نمي تواند بيبيند و چه بسا يك ادم زشت را انتخاب نماييد افزون براين كه اين نوع ارتباطهاي دوستانه قبل از عقد معمولا با گناه همراه است وكمينگاهي است كه تا كنون خيلي افراد در آن غلطيده و هستي خود را باخته اند يعني نه تنها زندگي مشترك آنها با شكست مواجه مي شود بلكه آبرو و حيثيت و هستي خود را مي بازند . كه خودتان به يك چشمه ي آن اشاره نموديد كه غيرتتان را به جوش آورد . شما چقدر خانواده او را مي شناسيد ؟ چه ضماتني داريد همان گونه كه با شما طرح دوستي دارد با ديگري نخواهد داشت ؟ توجه داريد كه نمي خواهم كسي را متهم نمايم مي خواهم دقت شما را در مورد شريك زندگي و محرم راز دلتان بالا ببرم .لذا توصيه مي كنيم:
قبل از همه چيز ارتباطتان را با او قطع و اقدامات زير را انجام دهيد
1- ابتدا فرد مورد نظر را شناسايي نماييد
2- صفاتي كه همسر ايده ال و مورد نظرتان بايد واجد انها باشد را ليست نماييد
3- صفات مورد نظر را در او احراز نماييد توجه داريد كه هر صفتي را از راه مناسب با خودش احراز مي شود اگر بگويم در همين امسال افراد كه بعد از دوستيهاي متمادي متوجه شدند همسرشان ( يكي از طرفين ) به برخي بيماريهاي نا علاج مبتلا بوده چند نفرتنها با ما مشاوره داشتند؟! پس شوخي نگيريد
4- اگر فرد مورد نظر صفات اساسي را واجد بودبه او بگوييد اقدام به خواستگاري و.... نمايد والا از نخ او خارج شويد و با خودتان كلنجار نرويد و تمام سطوح ارتباط را با او قطع نماييد
5- عشق ورزي و دلدادگي و همچون دو نيلوفر دور هم لوليدن بعد از بعد از احراز شرايط است و الا اين نوع عشق ورزيها عاقبت خوشي نداشته در حالي كه شما دون احراز شرايط با ارتباطي همانند دو همسر را داريد و همديگر را در آغوش !! مي گيريد كه بعد از اين دل بريدن هم مشكل ميشود براي رسيدن به عشق پايدار همان گونه كه بيان شد عمل نماييد هر چند مشكل باشد چون ارزش دارد كه با احتياط عمل نماييد.


کانال تلگرامی پرسمان: @porseman

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن