لطفا در مورد علم ريكي توضيح دهيد و آيا مورد قبول است يا نه؟ آيا صحت دارد يا نه؟
ريكي يك كلمه ژاپني به معناي انرژي حياتي ماورا جهان ستي ميباشد . (كيهاني = Rei انرژي حياتي = Ki ))
به گفته مربيان ريكي ، ريكي تكنيك يا يك روش يا يك عمل نيست بلكه ريكي فقط وجود دارد ، معلم ريكي به دانشجو قدرتي ميدهد ، كه انرژي بتواند در طي چهار مرحله تشرف ، از بدن او جريان يابد. در اين مراحل مراكز داخلي خاصي در بدن دانشجو باز ميگردد تا اينكه انرژي بتواند به طور صحيح منتقل شود .
معلمان ريكي بعد از مراسم معارفه دستورالعمل استفاده از اين انرژي را به شاگردان خود ميدهند .
متوليان ريكي، فوايدي براي اين عمل ذكر مي كنند از جمله خاصيت فيزيكي ، ذهني ، احساسي و روحي .
به گفته انان دور تا دور جسم هرفرد را تعدادي از اجسام نوراني در بر گرفته است كه به آن هاله بشري گفته مي شود ، كه عبارتند از : اجرام رنگارنگ و الكتريكي و داراي نيروي الكترو مغناطيسي كه بر روي جسم فيزيكي ما تاثير مي گذارد و از آن نيز تاثير مي پذيرد و همچنين توسط حالات نفساني و فكري شخص تغيير پذير نيز مي باشد .
هاله هر انسان از دو بخش تشكيل مي شود :
1 - هاله دروني : كه تا حدود 3 الي 4 اينچ كالبد فيزيكي شخص امتداد پيدا مي كند .
2 - هاله بيروني : كه تا حدود يك متري كالبد فيزيكي فرد امتداد مي يابد .
و در كل از نظر جسماني شعاع هاله هر فرد متفاوت است ( افراد كهنسال هاله بيروني كمتري دارند و بر عكس خرد سالان داراي هاله بيروني با شعاع زياد تري ( گاها تا 2 الي 2.5 متر مي رسد ) هستند .
هاله با شعاع كم هاله با شعاع زياد
هاله افراد بر ديگران به صورت دادن يا گرفتن انرژي ، قابليت تاثير گذاري دارد اگر روزنه هاي هاله انسان كاملا بسته نشده باشد . انسان داراي هاله اي به نام هاله سلامتي نيز مي باشد . مي شود گفت كه تا حد زيادي انسان از محيط اطرافش تاثير پذير است .
همسويي در ريكي ( تعادل ): آن عبارتست از عمليات بالا بردن توان جسمي كسي است كه ريكي را مي آموزد .كه به آن عمليات باز كردن چاكراها و كانالها نيز مي گويند .
چاكراها و كانالهاي اشخاص در بيشتر اوقات بسته مي باشند . اساتيد ريكي در زمان همسو كردن فرد كارآموز با ايجاد توازن با باز كردن اين كانالها و چاكراها و تحريك آنها و به جريان انداختن انرژي در آنها باعث آرامش در كارآموز مي شود كه تا قبل از آن هيچوقت آنرا احساس وتجربه نكرده است . و باعث اين آرامش همانا همسويي ايجاد شده ( توسط استاد ريكي ) با انرژي كيهاني ( ريكي ) است . كه اين توازن و تعادل و همسويي بين جسم و عقل و روح فرد مي باشد.
به اعتقاد طرفداران ريكي براي اينكه كارآموز استفاده بيشتري از عمليات همسويي ببرد بهتر است كه آن فرد در 2 الي 3 روز قبل از همسويي ملزم به رعايت نكات زير شود :
عدم خوردن گوشت و غذاهايي كه از گوشت منتج مي شوند ، عدم خوردن چاي و قهوه اگر بتوانند ، نپوشيدن لباسهايي كه در آن از مواد كاني ( سنگهاي تزييني ) استفاده شده است .
به گفته انان هر كسي مي تواند ريكي را بياموزد زيرا همه به گونه اي ناقل انرژي مي باشند ولي به علت استفاده نكردن از اين حس كانال هاي انتقال بسته مي شود ، و بعد از اينكه بوسيله استاد ريكي مراسم تشرف انجام شود اين كانالها باز مي شوند و هرگز بسته نخواهند شد .
انها تصريح كرده اند هرگز ريكي جايگزين معالجات پزشكي نميشود ولي مي تواند آن را تكميل نمايد.در مواردي، ريكي با استفاده از تعادل انرژي در بدن باعث درمان مي شود.
البته نبايد اين نكته را فراموش كرد كه ريكي دهنده يك درمانگر نيست او فقط كانال انرژي است .
كاناليزه شدن روندي است كه ظرفيت چاكراها را براي انتقال انرژي افزايش مي دهد و در اصطلاح مي گويند چاكراها باز مي كند ولي در حقيقت هرگز چاكرايي بسته نمي شود، بلكه ظرفيت آن چاكرا كم مي شود. با كاناليزه شدن، انرژي فرد افزايش مي يابد و اين انرژي مي تواند به ديگران منتقل كند و موجب سلامت جسم و روح مي گردد.
به طور خاص مسائلي ازقبيل ريكي وتشعشع دفاعي و كسب انرژي نه به صورت كامل قابل اثبات است و نه ميشود گفت كاملا غير واقعي است .انچه مسلم است وجود مدعيان دروغين فراواني است كه دراين عرصه مشغول فعاليت و جذب مشتري اند و انچه تاسف بار است اينكه اين مدعيان به نام عرفان و كشف و شهود به اغفال ديگران مشغولند.
ذكر اين نكته لازم است كه انچه به عنوان اثر و نتيجه ريكي و يا تشعشع دفاعي مطرح ميشود منحصر به ريكي و نظاير ان نيست بلكه از نظر تجربي ثابت شده اعمال عبادي از جمله نماز و ... منجر به اين نتايج مي شوند به عبارت ديگر ان دسته از اثار جسمي كه با تشعشع دفاعي و روشهايي شبيه ان حاصل ميشود از علم بي نهايت خالق انسان پنهان نبوده و انچه باعث تكامل و سلامتي روح و روان ميشود در قالب اداب ديني و شرعي از جانب خداوند و از زبان پيامبران به بندگانش ابلاغ شده است .
از طرف ديگر اين نتايج و اثرات اولا به طبابت و درمان جسم شبيه ترند تا عرفان ، دوما اين اثار- بر خلاف ادعاهاي پيروان ان ـ انچنان قابل توجه و حياتي محسوب نميشوند ،سوما هر نوع اثر درماني و رواني كمال محسوب نميشود و افتادن در دام اين گروه ها با هدف رسيدن به خدا و به نام عرفان ، اشتباهي است بس بزرگ و چه بسا در پاره اي از موارد غير قابل جبران .
نكته اخر اينكه تمامي اين كارها و افعال بايد در چهار چوب مسائل شرعي و اسلامي انجام شود و هر چه با شريعت و حلال و حرامهاي خداوند در تعارض باشد اگر هم در ظاهر داري اثر موقت باشد و نوعي تسكين براي انسان در پي داشته باشد، اثر نهايي و اخروي ان جز دوري از خداوند نخواهد بود .
جهت اشنايي بيشتر كتاب افتاب و سايه ها نوشته دكتر محمد تقي فعالي ملاحظه شود .


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن