آميزش جنسي در دوران نامزدي بايد چگونه باشد؟


*منظور ما ا ز دورا ن نامزدي ،زماني مي باشد كه پسر و دختر خطبه ي عقد را خوانده اند و رسما و قانونا محرم يكديگر شده اند و يا اگر عقد دايمي (قانوني)صورت نگرفته ،عقد موقت را خوانده اند.

اما در خصوص جواب سوالتان بايد گفت كه از دو جنبه الف –فقه و احكام شرعي و ب-روان شناختي مي توان به آن پرداخت .
الف -حكم آميزش در دوران نامزدي از نظر شرعي
زن و مرد در صورتى مى‏توانند با هم شرعا ارتباط برقرار كنند كه بعد از مراسم عرفى خواستگارى، صيغه عقد ازدواج (دائم يا موقت) بين آنها جارى شده باشد ؛ وگرنه مثل دو فرد بيگانه هستندكه نمى‏توانند با هم ارتباط داشته باشند. در اين صورت ،حتي نگاه كردن آنها به يكديگر نيز اگر از روى لذت و شهوت باشد حرام است. در حالت بدون لذت و شهوت هم مرد فقط مى‏تواند به دست‏ها و صورت زن نگاه كند و زن هم تنها مى‏تواند به جاهايى كه عرفا مردها نمى‏پوشانند (مثل سر ، صورت و دست‏ها) نگاه كند. بنابراين شرط مهم در دوران نامزدى از نظر اسلام همين است و شرايط يا راهى ديگر براى ارتباط وجود ندارد و به صِرف خواستگارى و قول و قرار عرفى، زن و مرد به يكديگر حلال نمى‏شوند.
وقتي عقد ازدواج خوانده شد،زن و شوهربرهم حلال شده و هرگونه استفاده و لذتي را مي تواند از هم ببرند. علي القاعده در اين مدت نيز زن و شوهر حقوقي برابر با دوران پس از زفاف دارند مگر آن كه از قبل شروط خاصي را قيد كرده و يا عرفا روال معيني معمول باشد به گونه اي كه حالت شرط ضمن العقد را پيدا كند.
در خصوص مورد شما نيز بايد گفت از نظر شرعى آميزش در دوران نامزدى هيچ اشكالي ندارد.البته توجه داشته باشيد كه گرچه مرد در اين زمان حق هر گونه تمتع مشروع را از همسرش دارد،ليكن رسم چنين است كه ((تمتع مخصوص زناشويي))را تا شب زفاف به تاخير مي اندازند؛كه در ادامه به آن اشاره خواهيم كرد.
ب- اما از ديد روان شناختي (كه از تماستان با ما اين طور به نظر مي رسد كه شما نيز به دنبال آن هستيد).
*به اين نكته توجه داشته باشيد كه هيچ تنافى بين شرع و آموزه هاي روان شناختي وجود ندارد؛ ولى در مراجعه به مشاور،عمل به قواعد مشاوره مطلوب به نظر مي رسد.
گرچه نزديكي با همسر در دوران عقد از نظر شرعي و قانوني اشكالي ندارد ولى از نظر روانشناختى شايسته نبوده و تأثيرات فرهنگى و روحى منفى فراواني بدنبال دارد.
لذا بهتر است چنانچه ضرورتي در اين امر احساس نمي شود اين عمل را به زمان عروسي و شب زفاف موكول كرده و آداب عرفي رعايت گردد .مساله مهم ديگر اين است كه عدم رعايت اين آداب و نزديكي جنسي ممكن است احتمال آبستني را فراهم آورد كه در اين صورت كم شدن فاصله بين عروسي و تولد فرزند خود موجب مشكلات ديگري خواهد شد.
* توصيه ها
1- تلاش كنيد فاصله دوران نامزدى و عقد موقت شما زياد طولانى نباشد.
2-سعي كنيد از انعقاد نطفه و بچه دار شدن تا زمان مقتضى ممانعت به عمل آوريد.

*نكته آخر اين است كه گرچه حتي از نظرآموزه هاي ديني ، همبستر شدن زن و شوهر و ارضاي غريزه جنسي از اين راه عبادت محسوب مي شود و حتي در روايتي آمده است اگر كسي عمل نزديكي با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد به يكي از سنت هاي پيامبران(ص) عمل كرده است ولي از ديدگاه عرفي و فرهنگ عمومي بهتر است آميزش جنسي تا زمان ازدواج وشروع زندگي مشترك به تاخير افتد. تجربه نيز نشان داده كه اين كار باعث تشديد علاقه زوجين نسبت به هم شده واز سوي ديگرانگيزه زوجين را در برداشتن موانع ازدواج وشروع زندگي مستقل تقويت مي كند.
گاه برخي جانواده ها به اين علت مخالف اين موضوع هستند كه شاهد شكست بعضي از ازدواج ها در دوران عقد بوده اند لذا مي خواهند در اين صورت آسيبهاي وارد شده به دختر كاهش يابد. البته باز تاكيد مي كنيم كه شما مي توانيد هر گونه لذت جنسي را از همديگر داشته باشيد ولي توصيه مي كينم به عقايد ورسم ورسوم خانواده هاي خود كه بي شك خالي از حكمت نيست احترام بگذاريدواين موضوع را تا زندگي مشترك به تاخير اندازيد.
با آرزوي زندگي شاد و سر افراز براي شما و همسر گراميتان

در مورد سوالات احکام، جهت اطلاع از آخرين استفتائات با دفتر مرجع تقليد خود در تماس باشيد