مي خواستم بدونم اين كوتاهي سن مربوط به اساتيد موسيقي ايراني مثل استاد بنان، و .... ساير خوانندگان و نوازندگان موسيقي هم ميتونه باشه؟

آنچه در مقاله كوتاهي عمر موسيقي دانان بزرگ! مطرح شده است مبتني بر چند امر است:
1. گفته زيست شناسان كه مي گويند تحريكات و هيجانات روحي بر سلامتي جسم و روان انسان آثار سوء دارد در نتيجه باعث بيماري جسم و روان و كوتاهي عمر خواهد شد.
2. هيجانات روحي عوامل متعددي دارد كه يك نمونه آن را در مربيان ورزشي خصوصا فوتبال مشاده مي كنيم، نمونه ديگر موسيقي و ترانه هاي مبتذل است كه در اين مقاله اين قيد آمده است «موسيقي و ترانه هاي مبتذل است كه بر اثر هيجان هاي روحي و آسيب رساندن به مغز و ايجاد حزنهاي غيرمعمولي عمر انسان را به زير شصت سال تقليل مي دهد.» پس آنچه بيشتر مورد نظر بوده ترانه هاي مبتذل بوده نه آهنگ هاي مشكوك و غيرحرام.
3. آنچه بيان شده است نمونه هاي غالبي است نه صد درصدي يعني در اين مقاله ادعا اين است كه غالب موسيقي دانان به يك چنين گرفتاري مبتلا شده اند، خوب است در اين زمينه جواناني امثال شما درباره موسيقي دانان ايراني آماري تهيه كنند كه عمر آنان چگونه بوده است؟
با توجه به نكات پيش گفته بايد گفت كه بحث ما، بحث غالبي است نه صد در صدي لذا ممكن است موسيقي داني بر اثر داشتن زندگي بهتر و يا خدمت به پدر و مادر و يا خدمت به ديگران و ... عمر بيشتري داشته باشد.
اما در مورد افرادي كه پرسش شده است بايد گفت آقاي شجريان هنوز زنده است و استاد بنان در سال 1290 در تهران به دنيا آمد و در سال 1364 در تهران از دنيا رفت مجموع عمرش 74 سال بوده است. اگرچه به طور معمول چنين طول زندگاني قابل قبول است اما چه بسا اگر آرامش بيشتري داشت و از موسيقي به دور بود عمر طولاني تري مي داشت علاوه بر اينكه آنچه درباره منافع و ضررها گفته مي شود به طور غالبي است و در هر چيز استثنا وجود دارد به طور مثال گفته مي شود با دندانها چيزهاي سخت مانند پوست بادام نشكنيد اما چه بسا صدا و سيما كسي را نشان مي دهد كه آهن را بجود و پيچ و مهره هم بخورد به صورت ظاهر آسيب نبيند.
آنچه مي توان گفت يقينا موسيقي بر عمر انسان حتي انسانها كه فقط گوش مي دهند و خواننده نيستند، اثر منفي دارد لذا امام صادق(ع) فرمود: « خانه اي كه در آن غنا( و موسيقي) باشد از بلادي ناگهاني(همچون سكته و ...) در امان نيست.(كافي، كليني، ج6، باب الغناء) اين نشان مي دهد كه موسيقي خصوصا مبتذل آن سخت بر انسان تأثيرات منفي دارد. 

در مورد سوالات احکام، جهت اطلاع از آخرين استفتائات با دفتر مرجع تقليد خود در تماس باشيد