خانه> مشاوره و تربيتي >62


127

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

 

بورس مقالات

پيامدهاي خودارضايي...
درمان خود ارضايي ب...
ابراز محبت دختر به...
رابطه دختر و پسر
احضار روح با نعلبك...
گناهان كبيره
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
چشم چراني، آثار و ...
تقويت اراده در انج...
نقش قرآن در زندگي ...
چگونه از ياران اما...
هولوكاست چيست؟
چه كنم گناه نكنم؟!
شوخي هاي پيامبر
اخلاق پيامبر (4) -...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
چگونه با تقوي شوم
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
اثر بيدار ماندن بي...
جايگاه و ارزش نماز...
همه شرايط وضو
اخلاق پيامبر(2)- م...
تا باشگاه هسته اي
اخلاق پيامبر - توص...
موي بلند و وضو
چرا جنگ را ادامه د...
مصحف فاطمه (س)
خاطره اي جالب از ز...
گل حجاب، عطر عفاف ...
100 خاطره از شهيد ...
كاريكاتورها و حقوق...
اخلاق پيامبر (3) -...
پروانه تو هستم برا...
امام خميني(ره) و غ...
شهيده ولايت ...
نظرات مقاله «پيامد...
حزب الله لبنان و م...

پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن بازديد: 43456

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


«استمنا» يا «خودارضايي» يكي از راه هاي انحرافي در ارضاي ميل جنسي است كه نسل جوان را در معرض آسيب هاي جدي قرار مي‏دهد. از همين رو مي‏توان آن را نوعي انحراف جنسي يا بيماري ناميد كه با جديت بايد در درمان آن كوشيد. آسيب هاي ناشي از خودارضايي به گونه هاي مختلفي تقسيم ‏پذير است كه به اختصار به برخي از آنها اشاره مي‏شود:

يك. آسيب هاي جسماني‏
يكي از روش هاي شناخت پيشرفت بيماري ها در پزشكي، مرحله‏
بندي (staging) علايم بيماري است. براين اساس، برحسب عوارض ايجاد شده در بيمار مبتلا به خودارضايي، سه مرحله (stage) بيان شده است:(masturbation.www.herballove.com /library /resource overmas/stage.asp/ Stages of excessive )

1. مرحله مشكل ساز (Problematic)
در افرادي كه مدتي است گرفتار خودارضايي شده اند، زودرس ترين عوارض ناشي‏از خودارضايي عبارت است از:
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. عدم تمركز حواس (
Lack of concentration
ج. ضعف حافظه (
Poor memory
د. استرس و اضطراب (
Stress/Anxiety).
 

2. مرحله گرفتاري شديد (Severe)
بروز علايم زير در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلاي وي يا مدت آن بيش از مرحله اول است و در نتيجه عوارض شديدتري ظاهر شده است:
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. نوسان خلق يا تغييرات سريع خلقي (
Mood swings
ج. حساسيت بيش از حد و زودرنجي (
Irritability
د. كمردرد (
Lower back pain
ه. نازك شدن موها (
Thinning hair
و. ناتواني جنسي زودرس در جواني (
Youth impotence
ز. بي‏خوابي يا بدخوابي و مشكلات مشابه (
Insomnia/Sleep problem).
 

3. مرحله گرفتاري بسيار شديد يا حالت اعتياد (Addictive)
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. ريزش شديد موها (
Severe hair loss
ج. تارشدن ديد چشم ها (
Blurred vision
د. وز وز گوش (
Buzzing in the ears
ه. انزال زودرس و غيرارادي يا خروج مني به صورت قطره قطره (
prematurelyEjaculation
و. درد كشاله ران و ناحيه تناسلي (
Groin/Testicular pain
ز. دردهاي قولنجي در ناحيه لگن و استخوان دنبالچه (
the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).
 

نحوه پيدايش عوارض‏
در دانش پزشكي، روند پيدايش علايم يك بيماري و چگونگي بروز عوارض و نشانه هاي كلينيكي، در شناخت هر چه بيشتر يك بيماري بسيار مهم است و مي‏تواند پزشك را در تشخيص و درمان بهتر بيماري و مريض را در پيشگيري كمك كند. به اين دليل مناسب است درباره نحوه پيدايش برخي از عوارض خود ارضايي كه در به آن اشاره شد بيشتر به آن توضيح داده شود تا خواننده عزيز با روند پيدايش اين عوارض، يا به اصطلاح پاتوفيزيولوژي (
Pathophysiology) آن آشنا شود.
1. خستگي و كوفتگي: انقباض شديد و يك مرتبه تمام عضلات بدن در جريان انزال (ارگاسم يا اوج لذت جنسي)، باعث مصرف سريع مواد غذايي ذخيره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گليكوژن (ماده اصلي لازم براي توليد انرژي عضلاني) مي‏شود. خستگي عضلاني تقريبا با سرعت تهي شدن عضلات از گليكوژن رابطه مستقيم دارد و هرچه اين سرعت بيشتر باشد، خستگي بيشتر است
‏فيزيولوژي گايتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجديد نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضايي، به علت انقباض هاي مكرر عضلات بدن، ذخاير گليكوژن عضلات به سرعت تمام مي‏شود و خستگي و كوفتگي هميشه از عوارض بديهي آن است.
2. ريزش مو: خودارضايي به تدريج با تغييرات هورموني و شيميايي كه در بدن ايجاد مي‏كند، باعث افزايش هورمون جنسي مردانه؛ يعني، تستوسترون به دي هيدرو تستوسترون (
DHT=Dihydrotestosterone) مي‏شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ريزش موها و تاسي و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشي از آن در پيري است. Herballove.com .
3. خود ارضايي مكرر باعث تحريك بيش از حد سيستم عصبي پاراسمپاتيك و افزايش تخليه اَسِتيل كولين (
Acetyle Choline) از انتهاي اين رشته ها در مغز مي‏گردد كه اين خود باعث پاره‏اي از عوارض جسماني و رواني، چون حواس‏پرتي (Absentmilndedness)، كمي حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سياهي رفتن چشم و در نهايت تاري ديد مي‏شود. تمام اين علامت ها ناشي از تغيير تعادل ميزان مواد شيميايي موجود در مغز است كه بين سلول هاي عصبي رد و بدل مي‏شود و انتقال پيام هاي مختلف را بر عهده دارد. 4_men.org .
برخي نيز بر اين عقيده‏اند كه علت بروز اختلالات مغزي (مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشي از ظرفيت عظيمي از انرژي بدن است كه در هر بار انزال، تخليه شده و هدر مي‏رود؛ زيرا مايع مني حاوي مقدار بسيار زيادي
DNA (هسته 400-300، اسپرمي كه در هر انزال خارج مي‏شود)، RNA آنزيم ها، پروتئين ها، مواد قندي، لسيتين (Lecithin)، كلسيم، فسفر، نمك هاي بيولوژيك، تستوسترون و... است. اين ذخاير عظيم انرژي - كه بايد در بدن براي رشد و تقويت بخش هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد - بيهوده و به طور مكرر از بدن خارج مي‏شود و هر كدام عوارضي را به دنبال مي‏آورند.
براي مثال از آنجا كه سلول هاي خوني و پلاكت ها در مغز استخوان ها توليد مي‏شود و به تكامل نهايي مي‏رسد و براي توليد آنها نيز انرژي بسيار زيادي مورد نياز است؛ در افراد گرفتار خودارضايي، تكامل مغز استخوان و در نتيجه توليد سلول هاي خوني با مشكل مواجه شده و منشأ كم خوني، ضعف و خستگي در اين افراد است. نيز دفع فسفر و ليستين بيش از حد از طريق انزال هاي مكرر، باعث كاهش ذخاير اين مواد مي‏شود كه مواد حياتي براي سلامتي سلول هاي عصبي هستند و در نتيجه اختلال عملكرد سيستم عصبي، مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و... بروز خواهد كرد.
www.anael.org .

دو. آسيب هاي روحي و رواني‏
ضعف حافظه و حواس‏پرتي، اضطراب، منزوي شدن و گوشه‏گيري، افسردگي، بي‏نشاطي و لذت نبردن از زندگي، پرخاشگري، بداخلاقي و تندخويي، كسالت دائمي و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاي رواني و روحي خودارضايي است. شرح پاره‏اي از اين موارد در مباحث گذشته روشن شد.

سه. آسيب هاي اجتماعي‏
ناسازگاري خانوادگي، بي‏ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزّت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترك‏
جهت آگاهي بيشتر نگا: قائمي، علي، خانواده و مسائل جنسي كودكان، (تهران: انتشارات انجمن اوليا و مربيان جمهوري اسلامي ايران، چاپ دهم، 1376)..

چهار. آسيب هاي معنوي و اخروي‏
هيچ يك از آسيب هاي پيش گفته، به اهميت آسيب هاي معنوي نيست؛ زيرا آسيب هاي معنوي، جان و دل و به عبارت ديگر كنه حقيقت وجود آدمي را تباه مي‏سازد. خودارضايي از نظر دين يك گناه است و به تعبير قرآن زنگار بر دل مي‏نهد:
«كَلاَّ بَلْ رانَ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل هاي آنان را زنگار زده است».مطففين (83)، آيه 14.
زنگ يا زنگار در اشياي مادي، همان چيزي است كه روي فلزات و اشياي قيمتي مي‏نشيند و معمولاً نشانه پوسيدن و از بين رفتنِ شفافيت و درخشندگي آن و در نهايت ضايع شدن و از بين رفتن آن است.
علامه طباطبايي در تفسير الميزان
مي‏فرمايد: از آيه شريفه سه نكته استفاده مي‏شود:
1. اعمال زشت، نقش و صورتي به نفس و روح انسان مي‏دهند؛
2. اين نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمي حق و حقيقت را درك كند؛
3. نفس آدمي به حسب طبع اوليه‏اش صفا و جلايي دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك مي‏كند.
طباطبايي، سيد محمد حسين، ترجمه تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوي همداني، (تلخيص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامي، بي‏چا، بي‏تا)، ج 20، ص 385.
همچنين آسيب هاي معنوي جهان گذران را در مي‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حيات جاودان آدمي را در معرض تباهي و شوربختي قرار مي‏دهد. از اين رو نصوص ديني نسبت به آن هشدارهاي لازم را داده
‏اند. پيامبر اكرم‏صلي الله عليه وآله وسلم در اين باره مي‏فرمايد: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسي كه خودارضايي كند» ري شهري، محمد، ميزان الحكمة، ج 12، ص 5654..
امام صادق‏عليه السلام نيز مي‏فرمايد: «با سه گروه خداوند در روز قيامت سخن نمي‏گويد و پاكشان نمي‏خواند و عذابي دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضايي كننده و كسي كه لواط دهد»همان، ح 19049..
در روايات ديگري امام صادق‏عليه السلام خودارضايي را گناه عظيم و مورد نهي الهي معرفي فرموده است‏
همان، ح 19050..
 

راه هاي درمان‏
1. نخستين گام براي درمان اين عادت شوم، اعتقاد و ايمان به درمان‏پذيري آن و دوري از يأس و نااميدي است. اما رسيدن به نتيجه و ايجاد هرگونه تغيير و دگرگوني نيازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحيح و به كارگيري دقيق دستورها است. البته ترك عادتِ نامطلوب، در زمانِ كوتاه بدون راهنماي كارآزموده و دلسوز، امكان ندارد. از همه اينها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كليدي و محوري را ايفا مي‏كند. درمان و چاره جويي بايد منطبق بر خواست فرد باشد؛ زيرا تا وقتي كه او نخواهد، مي‏توان با قاطعيت گفت كه درمان نخواهد شد.
بنابراين بيمار اگر بخواهد، مي‏تواند بر بيماري اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عين حقيقت است. اراده همچون نهالي است كه بايد آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفايي و ثمردهي برسد؛ به عبارت ديگر، اراده تقويت شدني و پرورش يافتني است و راه پرورش و تقويت آن اين است كه برخلاف ميل خود، اندك اندك به مقابله با اين عادت شوم برخيزد تا پس از مدتي لذت توانستن را بچشد
ق، مؤسسه پژوهشي - فرهنگي اشراق، خودارضايي يا ارضاي انحرافي جنسي، صص 29 - 30..
2. تلاش براي تقويت اراده از گام هاي مهم در امر بهبود است. نگوييد اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعيف شود؛ ولي هيچ گاه از بين نمي‏رود. نشانه اينكه هنوز اراده باقي است، اين است كه شخص اين عمل را در حضور ديگران و در هر شرايطي انجام نمي‏دهد. براي تقويت اراده، راه هاي زيادي پيشنهاد شده كه از جمله آنها تلقين به خود است‏
جهت آگاهي بيشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده (ويراست جديد)، پرسش 46..
ويكتور پوشه - روان شناسِ فرانسوي - مي‏گويد: افراد مبتلا به اين عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگويند: «من به خوبي قادرم اين عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار اين عبارت ساده، اثر عجيبي در تقويت اراده و روحيه دارد.
پل ژاگو بر آن است كه: «تلقين، قبل از خواب نيز مؤثر است»همان، ص 34..جهت آگاهي بيشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده (ويراست جديد) پرسش شماره ‏46.
3. سعي شود شكم به هنگام خواب، بيش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه كردن به مناظر، فيلم ها و تصاوير تحريك كننده، خودداري شود و شخص به محض مواجهه با اين امور، چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كند.
6. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي هاي تحريك‏كننده و فكر كردن در اين امور، دوري شود.
7. از خوردن مواد غذايي محرك، مانند خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهاي پرچرب - اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخليه شود.
9. از نوشيدن افراط گونه آب و مايعات پرهيز شود (به خصوص شب ها و قبل از خوابيدن).
10. هيچ‏گاه نبايد به بدن عريان خود نگاه كرد.
11. از دست‏ ورزي با اندام جنسي، بايد اجتناب نمود و در هيچ شرايطي، نبايد دست‏ ورزي كرد!
12. هرگز نبايد به رو خوابيد.
13. به منظور تخليه انرژي - زايد بدن، به طور منظم و زياد بايد ورزش كرد.
14. هيچ‏گاه نبايد بيكار بود؛ شخص بايد براي اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و ... پر كند.
15. هرگز در مكاني خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نبايد ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسي واقع شد، بايد بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر ديگران خارج شود و خود را به كاري سرگرم كند. در اين زمينه گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت هاي جمعي (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسيار مفيد است.
17. هفته‏اي يكي دو روز، روزه مستحبي مفيد است و اگر شخص توان آن را ندارد، ميزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش دهد و يا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. از سخن گفتن ملايمت‏آميز، شوخي و خنده با نامحرمان خودداري كرده واز نرمي و لينت در كلام بايد اجتناب ورزيد.
19. هيچ‏گاه نبايد با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقي ماند (حتي براي آموزش و ...).
20. قرآن زياد بخواند و درباره معاني آيات آن فكر كند.
21. بايد هميشه براي ذهن فكر خود محتواي مطلوب و موضوع مناسب داشت.
22. منشأ اين مشكل، عدم پاسخ صحيح و مناسب به يكي از نيازهاي واقعي انسان است كه بايد به طور طبيعي و صحيح (ازدواج) ارضا و تأمين شود. اما اگر به شكل صحيح تأمين نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد كه عواقب سوء آن نيز دامنگير او مي‏شود. بنابراين در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات، بايد براي ازدواج اقدام كرد؛ چرا كه بهترين راه حل ازدواج است.
23. از كردارهاي پيشين خود بايد توبه كرد. خداوند توبه كاران را مي‏بخشد. توبه و اطمينان از قبول توبه، بزرگ‏ترين عامل تقويت و دلگرمي براي آغاز حركتي نو است. گناه هر چه باشد، نبايد احساس بي‏ارزشي و نا اميدي به فرد دست دهد. بله! گناه ناراحتي و عذاب وجدان دارد؛ لكن به مفهوم پايان فرصت ها و انتهاي راه و نابودي نيست. كسي كه از صميم دل رجوع كند و تصميم قاطع بر جبران لغزش بگيرد، محبوب درگاه خداوند است:
«إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ»؛ بقره (2)، آيه 222..
چه عاملي از اين كارسازتر كه شخص گنه كار احساس كند در صورت توبه، خداوند او را دوست مي‏دارد و در نظر خداوند چنان است كه گويي گناهي مرتكب نشده است. امام باقرعليه السلام در اين باره مي‏فرمايد:
«التائب من الذنب كمن لاذنب له»؛اصول كافي، ج 2، ص 435.؛ «توبه كننده مانند كسي است كه اصلاً گناه نكرده است».
«توبه» يعني شروع زندگي پاك و سازنده و حركت در نور و روشنايي. اگر شخص از گناه خويش مي‏ترسد، بايد از بالاترين گناه (يأس و نوميدي) بترسد.

در پايان بار ديگر تأكيد مي كنيم كه اگر كسي بخواهد و اراده اي جدي بر ترك اين عمل داشته باشد مطمئناً موفق مي شود فقط شرط اساسي آن داشتن اراده اي محكم است كه در اين باره در نوشته بعدي به آن خواهيم پرداخت. علاوه بر اين مي توان با مطالعه تجربه هاي موفق افرادي كه مدت ها با اين معضل دست و پنجه نرم مي كردند و بخاطر عدم شناخت كافي يا جدي نگرفتن راه مقابله با آن و يا به هر دليل ديگري گرفتار اين رفتار ناپسند بوده اند، اين احساس را در خود تقويت كرد كه واقعاً خواستن توانستن است زيرا در مسير مبارزه با اين گناه، احساس ضعف و سستي كردن آفتي بزرگ است.

اكنون از تمام خوانندگان گرامي چه خوب است اين درخواست را داشته باشيم كه تجربه موفق خود را ذكر كرده تا ديگران نيز قوت قلب كافي براي مبارزه و مقابله با چنين انحراف رفتاري را پيدا كنند گر چه روشن است كه مي توان با يك برنامه ريزي مناسب و عمل به راهكار هاي ارائه شده به طور دقيق و كامل به چنين هدفي دست يافت و تجربه هاي موفقيت آميز برخي افراد گواه آشكاري بر اين مطلب است. بيان تجربه هاي موفق توسط خوانندگان براي ديگر عزيزان مي تواند بسيار مفيد باشد. بنابراين آماده شنيدن اظهار نظرها و بيان تجربه هاي موفق تمام عزيزان هستيم تا آن را در اختيار ديگران قرار دهيم.

مقاله ديگري نيز با عنوان درمان خود ارضايي با عزمي راسخ در نشريه موجود است که مي توانيد به آن مراجعه کنيد.

با همکاري دكتر حسن قدوسي زاده Ghodosi@porseman.org و حجت الاسلام  شاكرين.

 

با توجه به زياد بودن نظرات اين مقاله، تمام نظراتِ درج شده (تا نيمه اسفند 90) استخراج و به صورت جداگانه در اين صفحه گنجانده شده است.

توجه:

براي درج نظر و مشكلات خصوصي آن را با نام مستعار درج كنيد و از نوشتن ايميل يا شماره همراه خودداري نماييد
همچنين سوالهاي خود را در صفحه ويژه درج سؤال مطرح كنيد.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       حمید : از دوستان منحرف هم دوری کن

       مجتبی : سلام من حدود 1 ماه و 20 روزه كه ترک كردم تا اينجای ترکم همه چی خوب پيش رفته اما هنوز کاملا مراقبم كه يه بار اشتباه نکنم نمی خوام اين همه تلاشم به خاطر يه غفلت ساده از بين بره هنوزم ميام تو اين سايت نظرات رو می خونم خيلی روم اثر مثبت داره راستی ...‏ دوستان کسانی كه بارها تلاش کردن اما موفق نشدن نااميد نشن باورکنين نااميدی حيله ی کثيف شيطان هميشه اميدوار باشین يقين موفق ميشين‏!‏ برام دعا کنين‏!‏ براتون دعا ميكنم يا علی‏!‏ بای‏!‏
       پرسمان : ضمن تحسین همت و عزم جدیتان بر ترک کامل، و تشکر بابت ارتباطتان با این سایت و درج نظرتان، درباره نکته ای که اشاره کرده بودید (شماره مشاوره) از اعتبار آن اطلاعی نداشتیم از اینرو از متن نظرتان حذف شد. موفق باشید.

       سایه : شاید ده سال شاید بیشتر که اینکارو انجام دادم.بارها توبه کردم ولی باز ادامش دادم.ارادم واسه هرکاری خوبه ولی جلوی این کار کم اوردم دیگه.الان 21سالمه حس مرگ دارم حس میکنم هروز دارم ضعیفتر میشم همش مریضم دعا کنید منم بتونم ترکش کنم
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=62
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       علیZ : خدا کمکم کن،همرو کمکن

       مجتبی : سلام به همه دوستان من تا امروز حدود يک ماه و 12 روز هست كه خودارضایی رو ترک كردم اميدوارم كه اين روند رو به همين شكل بتونم ادامه بدم و ترک کنم‏!‏ اما خيلی مي ترسم كه بازم شكست بخورم و اون کار کثيف رو انجام بدم حس ميكنم نفرت از انجام اون گناه از دلم داره بيرون ميره!‏ اصلا دلم نمی خواد به اون روزای بد برگردم اين مدته خيلی مراقب خودم بودم هميشه حس ميكردم كه خدا داره نگام ميکنه و منتظر ببينه كه من چی کارميكنم‏ و چقدر به بخاطر رضای اون از گناه دوری ميکنم‏!‏ اما يه مدت اون اعتماد به نفس قبل رو ندارم همش نگرانم که دوباره شروع کنم‏!‏ الان پشت ميزم نشسته بودم داشتم تست زيست ميزدم اما واقعا تمركز نداشتم و خیلی نگران بودم فشار کنکور از يه طرف ترک خوداریی از يه طرف ساعت ها تو يه اطاق تنها بودن واسه خوندن درس يه طرف انتظارات خوانواده يه طرف رقابت با يه سری بچه خرخون يه طرف و... دارم له ميشم زير اين فشارا‏!‏ من تو زندگيم هميشه آدم با روحيه ای بودم ببينين چقدر تو زندگيم به من فشار اومده که الان این شكلی شدم‏!‏ ولی تمام تلاشمو ميکنم بعدش توکل به خدا‏!‏ خدا خودش کمک ميكنه‏!‏ داداشی ها و آبجی های گلم برام دعا كنين خيلی به دعاتون احتياج دارم‏!‏ برا همتون دعا ميكنم دوستان عزيزم ماها به كمک هم ترک ميكنيم من مطمنم چون خدا با ماست‏!‏‏!‏‏!‏ يا علی

       ساغر : خدایا،دلتنگتم.دستم را بگیر ک سخت راهی بی راهه ام.توکلت علی الله ،فهو حسبی،خدایا ب آیه قرآنت توسل جستم.کمکم کن.

       مهدیار : سلام ایه ای که از سوره ی مطففین نقل کردید ایه ی چهاردهم سوره است که به اشتباه بیست و چهار نوشته شده خدا ایشالا همه مونو هدایت کنه و ممنون بابت تلاشتون برای کمک به خلق الله
       پرسمان : ممنون از شما بابت مطالعه این مقاله و حسن دقتتان. متن اصلاح شد. امیدواریم خدای منان به لطف و عنایتش دعایتان را مستجاب فرماید. آمین.

       مجتبی : سلام من مجتبی هستم (همونی كه 2 روز پيش اينجا نظر دادم‏)‏ ضمن تشکر دوباره از سايت خوبتون می خواستم بگم چند تا نکته هست كه فكر می كنم عمل به اونا خيلی ميتونه به ترک اينکار كمک كنه: 1 اينكه يه راه برای تخليه روانی خودتون پيدا کنين مثلا آهنگ زدن‏(آواز خوندن) ورزش كردن صحبت و درد و دل كردن با افراد قابل اعتماد که حرف زدن باهاشون بهتون آرامش ميده‏(اين آخریه به من خيلی کمک كرد‏)‏ 2 دوری از افرادی‏(‏جنس مخالف‏)‏ که حدود خودشون رو نمی دونن همش دنبال خوش گذروندن با جنس مخالفن 3 نپوشيدن لباس زير تنگ 4 نگاه نکردن به فيلم هایی كه توش صحنه های تحريک كننده داره به خصوص فيلم های عاشقانه حداقل تا زماني كه ترک کنين راستی کسایی كه ميگن ترک كرديم اما دوباره شروع كردیم بخاطر نگاه کردن به اين فيلم های مستهجن هست بخصوص تخیل کردن درباره ی اون صحنه هايی که ديدن‏!‏ 5 ورنرفتن با اندام های بدن 6 شاد بودن و اميدوار بودن چون اغلب افراد بيشتر موقعی كه عصبی و مضطرب هستن و برای تخليه روانی خودشون اين کارو ميكنن راستی من هنوز به عهدم با شما و خدا وفادار بودم و ديگه اونکار کثيف رو انجام ندادم‏(خداروشكر‏‏!‏‏)‏ راستی من يه سوالی داشتم مي خواستم بپرسم من اگه تا پايان امسال‏(‏93‏)‏ اینکار رو نکنم حدود 2 ماه هست که اینکارو نکردم آيا اونموقع میتونم ادعا كنم كه کامل پاک شدم و اينکارو ترک کردم ( منظورم عوارضش نيستا فقط اعتيادو ميگم‏)‏ لطفا حتما جوابمو بدين آخه می خوام سال تحويل امسالو جشن پاک شدن بگيرم‏!‏ راستی ببخشيد كه خيلی حرف زدم‏!‏ بازم از مسولين این سایت بابت کمک هاشون تشکر ميکنم اجرتون با سيدالشهدا برای همه تون دعا ميكنم التماس دعا دارم يا علی

       saeed : راه های کنترل و روش های کم کردن و از بین بردن قوای شهوت و تمایلات جنسی زناشویی برای جوانان مجرد: باید دانست زمانی که خداوند شهوت و تمایلات زناشویی را برای بقای نسل در وجود انسان قرار داد و برای کنترل و ارضای آن ازدواج دائم را قرار داد و به آن سفارش بسیار نمود و هنگامی که شرایط برای ازدواج دائم فراهم نبود، برای اینکه ایمان و پاکدامنی انسان لطمه نخورد، ازدواج موقت را مقرر فرمود. البته با رعایت شرایطش که در اسلام بیان شده است. اما اگر در کل شرایط برای ازدواج فراهم نبود باید چه کار کرد؟! چگونه باید از ایمان و پاکدامنی خود مراقبت نمود؟! باید دانست اگر کسی حقیقتا و از سر اخلاص بخواهد خود را حفظ کند خداوند نیز او را یاری خواهد کرد. البته برای این کار ما دستورات عملی هم در دین داریم که در اینجا با استفاده از بعضی روایات و دستورات بزرگان دین به برخی از شیوه های کنترل شهوت اشاره می نماییم: - روزه گرفتن و در صورت عدم امکان آن، کم غذا خوردن بطوری که روزی بیشتر از دو وعده غذایی نخوردن. - نخوردن غذا های تحریک کننده مانند: پیاز، خرما، تخم مرغ،غذاهای چرب یا پروتیینی با کالری بالا و... - خوردن موادی که شهوت را کم می کنند، مانند: آبلیمو، کافور، سرکه(که مالیدن آن به بدن هم موثر است) و... - کنترل چشم و نگاه نکردن به نامحرم و ندیدن صحنه های حرام یا تحریک کننده، مانند: فیلم ، عکس و... این مورد بسیار مهم است زیرا انسان اگر ورودی های خود را یعنی چشم و گوش را کنترل کند و اجازه ندهد بدی ها و گناهان وارد وجودش شوند، آنگاه خروجی هایش یعنی اعمال ، رفتار و... هم خوب و درست می شوند. و از گناهان فرسنگ ها فاصله می گیریم. زدست دیده و دل هر دو فریاد --- که هرچه دیده بیند دل کند یاد. - از بین نبردن و نتراشیدن موهای زائد بدن چون باعث تضعیف قوای جنسی می شود. - دوری کردن از خوردن غذاها و لقمه های حرام و استفاده از غذای حلال و پاک. - در حالت جنب نبودن و داشتن وضو و با وضو بودن که باعث ایمن و دور شدن از وسوسه شیاطین می شود. - ورزش کردن و تحرک بدنی برای سوزاندن کالری های انباشته شده و اضافه بدن و دوری از تنبلی و تن پروری. - مشغول کردن فکر و اندیشه خود به کار و فعالیت و دوری از بیکاری و آزاد گذاشتن و رها کردن فکر و اندیشه به سمت افکار و تخیلات نادرست. - تنها و دمر(به شکم) نخوابیدن. - زیاد استغفار کردن.
       پرسمان : ضمن تشکر، لطفا مدرک و منابع مطالب درج شده تان را هم بفرمایید تا اتقان آن حفظ شود.

       بنده ی خدا : سلام با تشکر از سايت خوبتون می خواستم بگم اگه من از همين الان 1/11/93 تصميم به ترک اين کار گرفتم برام دعا کنين
       پرسمان : اَللّ‍هُمَّ أصْلِحْ کُلَّ ف‍اسِدٍ مِنْ اُمُورِ الْمُسْلِمین. آمینَ ی‍ا رَبَّ الع‍الَمین.

       مجتبی : سلام به همه ی دوستان!! ابتدا می خواستم از سایت خوبتون تشکر کنم و بگم منم یکی از معتاد های اینکار بودم ولی خدا رو شکر از حدود یک ماه پیش که با سایتتون اشنا شدم و به خصوص نظر دیگران رو خوندم تصمیم به ترک این کار پست گرفتم و الان حدود یک ماه است که پاکه پاکم من اینکارو از 4 ساله پیش شروع کردم و به تور کاملا اتفاقی با اینکار اشنا شدم بارها اقدام به ترکش کردم اما نشد امیدوارم ایندفه بشه و من تا اینجای پروسه درمانم خودمو مدیون این سایت میدونم چون من ادرسه این سایتو تو گوشیم سیو کردم و هر وقت احساس میکردم که دارم گول می خورم بلافاصله به این سایت میومدم و نظرات دیگران رو می خوندم که خیلیییییییییییییی تاثیر داشت و نتنها اینکارو نمیکردم بلکه حتی کلییییییییییی خودمو بخاطر این فکر سرزنش میکردم راستی چند تا کار هست که خیلی به ترک این کار کمک میکنه: 1 گفتن لااله الا الله/ الله اکبر/ استغفر الله که هر وقت احتمال میدم اشتباه کنم این ذکر ها رو میگم خیلییییییی تاثیر داره و گاها فقط با گفتن این ذکرها جوری از انجام ایتکار پشیمون مشم که میشینم گریه میکنم و دیگه طرف اینکار نمیرم 2 شدیدا مراقب خودمم و تا احساس میکنم دارم تحریک میشم میرم تو جمع و تنها نمیمونم 3 نماز اول وقت البته تا جایییییییی که بتونم اول وقت می خونم 4 امید به خیلییییییی زیاد به خودتون و خدا چون ناامیدی یه جور کفر چون هرکی حتی فقط از خودش ناامید بشه یه جور به خدا کفر ورزیده و اینکه هیچ وقت نگید من می خوام ترک کنم بلکه به خودتون بگید من ترک کردم و دیگه تموم شد برای همیشه 5 هیچ وقط شبا رو شکم نخوابید این باعث میشه صبح که از خواب پا میشین خیلی سریع و راحت تحریک بشین خیلییییییی تاثیر داره راستی باید بگم من این اواخر زیاد این کار رو میکردم و به کلی از خودم نا امید شده بودم و خیلی از عوارضشو تو خودم دیدم مثلا ریزش مو زود انزالی کمر درد ضعیف شدن چشم حواس پرتی ضعیف شدن حاظه و....... اما الان دیگه تصمیمو گرفتم که به طور کامل ترک کنم منم مثل خیلی از شماها معتقدم اگه یه اموزش درست وجود داشت الان ما این همه بدبختی نمیکشیدیم ولی خوب چی کار میشه کرد نباید دستی دستی خودمونو نابود کنیم که!!!! من امروز تو همین سایت درحالی که حدود یک ماه از شروع ترکم میگذره به همتون قول میدم که دیگه هیچ موقع تا پایان عمر دیگه هرگز این کار زشت و کثیف رو انجام میدم و از درگاه خداوند طلب استغفا میکنم و اطمینان دارم که به طور حتم خدا به من کمک میکنه و 100% من اینکارو ترک میکنم و شعار منم اینه "هرگز به خدا نگو ه مشکلات بزرگی دارم بلکه به مشکلات بگو که خدای بزرگی دارم" راستی من 4 ماه دیگه کنکور دارم امید وارم که رشته پزشکی قبول بشم برام دعا کنین دوستان!!! برای همه ی شما برادرها و خواهر های گلم دعا میکنم یا علی

       بی نام : من حالم از خودم به هم میخوره شایدهزار بار قصد کردمترک کنم نشده دیگ شکستم خرد شدم
       پرسمان : خواستن توانستن است... صدبار اگر توبه شکستی بازآ ... امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=62
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       احمد : خیلی خوب بود میخواستم برم پیش مشاور یا روانپزشک به خاطر این کار
       پرسمان : همراهی باشما درعبور از ابهامات وناملایمات زندگی را شاکر و قدردانیم. چشم براه سوالهای دیگرتان در زمینه دینی مشاوره ای و سیاسی در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx هستیم.

       frozen.love92... : سلام... یه راه حل بسیار موثر برای زمانی که وسوسه ی خودارضایی یا زنا به آدم حمله میکنه و معصومین علیه السلام پیشنهاد کردند اینکه روزی چند بار این کار رو انجام بدید: یک مشت سرکه ی سیب یا سرکه ی انگور عسکری رو از ناف تا انتهای آلت تناسلی بریزید ( خصوصا اون ناحیه ای که برای خودارضایی تحریک میشه ) و بعد از خشک شدن با آب بشورید. .. من همیشه اینکار میکنم...یه کمی سوزش داره که این سوزش باعث خاموش شدن شهوت میشه و فورا احساس آرامش به آدم دست میدهد یه آب رو آتیش. ..به شرطی که بعدش فورا به یه کاری خودتو مشغول کنی...
       پرسمان : ضمن تشکر بابت درج نظرتان، روايت مورد نظرتان را در منابع روايي نيافتيم. اگر مدرکی در دست دارید بفرمایید. در هرحال از دوستان گرامی که می خواهند به این توصیه عمل کنند، درخواست می شود ابتدا درباره آن، با پزشک متخصص مشورت کنند.

       2832 : سلام به همه دوستان الان نزدیک به دوماهه ک انجام ندادم اصلا زندگیم تغییر کرده نمیدونم برا خودم تعجب اوره چون اینقدر ارادم قوی شده ک دیگه حتی بهش فکرم نمیکنم از این بابت خیلی خوشحالم امیدوارم ک این بار با این اراده بتونم بزارمش کنار بیایید برا هم دعا کنیم منم برا بقیه ک گرفتار هستن دعا میکنم ممنون از سایت خوبتون

       pedram : سلام اينجا نوشتين بهترين راه براي ترک اين عمل ازدواجه ولي من که سنم کمه بايد چيکار کنم؟ نميتونم خودمو کنترل کنم که به فيلم و عکس هاي ...... نگاه نکنم .هميشه بعد از عمل پشيمون ميشم ولي روز بعدش دوباره... . لطفا کمکم کنيد.
       پرسمان : خواهشمندیم سوالتان را با توضیحات بیشتری از خودتان و شرایط تحصیلی و زندگیتان در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ کامل خدمتتان ارائه شود.

       علی ولی الله : سلام علیکم لازم به ذکر است که برای ترک باید به صبر و نماز متوسل بشیم واستعینوا باالصبر والصلاة به امید عاقبت به خیری هممون.....اللهم عجل لولیک الفرج

       a : در مورد اثرات جسمانی که ذکر کرده اید خب ارضا از طریق ازدواج نیز تمام این اثرات را دارد و حتی محتلم شدن در خواب، و تفاوتی بین این قضیه وجود ندارد.
       پرسمان : پرسشگر گرامي در يك ارتباط جنسي كامل ميان زن و شوهر، فرد همسرش را مي بيند، صدايش را مي شنود، بدنش را لمس مي كند و بوي بدن او را استشمام مي كند، بناراين در يك رابطه جنسي كامل تمام حواس درگير هستند و فرد به صورت كامل تحريك جنسي مي گردد، از سوي ديگر در خلال اين رابطه با او رابطه كلامي برقرار مي كند و نسبت به او واكنش هاي هيجاني و عاطفي نشان مي دهد و در مقابل تمام اين رفتارهاي ارادي و غير ارادي، از طرف او واكنش دريافت مي كند. هنگام برقراري رابطه جنسي نيز مي داند كه در حال انجام يك رابطه جنسي با يك انسان ديگر يعني همسرش است و هر لحظه با ارتباط كامل جسمي و رواني دارد و بازخورد مي گيرد و اين فرايند تا زمان ارگاسم و پس از آن ادامه د ارد و اين يك رفتار جنسي كامل است. اما در احتلام همه بخش هاي ارتباطي اين فرايند براي فرد بازسازي مي گردد و تقريبا يك ارگاسم كامل صورت مي گيرد. اما در خودارضايي در حالي كه فرد بيدار است و بايد از ذهن و حواس خود محيط را درك نمايد، در همين حال مي خواهد تمام آنچه را براي يك ارگاسم نياز است، با ذهن خود و به صورت ارادي بازسازي كند، كه چنين چيزي امكان ندارد، خصوصا كه تخيلات او زنده نيستند و نيم توانند به اندازه كافي او را تحريك كرده و نسبت به ارتباط حسي و عاطفي او بازخوردي بدهند، بنابراين يك تحريك و ارگاسم ناقص صورت مي گيرد.
پس پرسشگر گرامي؛ جنابت از راه درست كه با فطرت انساني سازگار باشد براي سلامت انسان (هم جسماً و هم روحاً) لازم است. جنابت از بيراهه (خودارضايي يا استمناء، زنا، هم جنس بازي يا لواط) باعث از بين رفتن سلامت روحي و نفساني و جسمي مي شود.
انزال مني كه پس از ازدواج و از طريق ارتباط با همسر صورت مي گيرد، داراي تفاوت هايي است كه به صورت خلاصه به آن اشاره مي شود:
1. چون ارضا از طريق طبيعي صورت مي گيرد به تدريج و پس از گذشت مدتي از ازدواج فاصله بين دفعات ارتباط بيشتر مي شود و حالت حرص و اعتيادي كه در استمنا وجود دارد اينجا ديده نمي شود. بنابراين با كاهش دفعات انزال در ازدواج عوارض جسمي در مقايسه با استمنا بسيار كمتر است.
2. در ارتباط با همسر چون ارتباط عاطفي ايجاد مي شود (از طريق ملاعبه و ...) سيستم اعصاب سمپاتيك و پاراسمپاتيك به صورت متعادل تحريك گشته و اندام هايي كه تحت تاثير اين سيستم ها هستند به صورت طبيعي فعاليتشان افزايش يا كاهش مي يابند. (تندي ضربان قلب، تندي تنفس و ...) اما در استمنا چون فرد از طريق خيالات و بدون وجود ارتباط عاطفي مستقيم خود را تحريك مي كند. تحريك اعصاب فوق به صورت متعادل صورت نمي گيرد. و بنابراين فعاليت اعضاي تحت تاثير اين اعصاب به صورت غيرطبيعي كاهش يا افزايش مي يابد و خود باعث عوارض جسمي مي گردد كه فقط در استمنا ديده مي شود. مانند لرزش اندام ها، عدم تمركز حواس، كم شدن قدرت حافظه و ...
3. در ارتباط طبيعي و به خصوص اگر انزال مني از طريق مقاربت صورت گيرد كيسه هاي منوي به طور كامل تخليه شده و ارضاء كامل صورت مي گيرد. ولي در استمنا بستگي به شدت خيالات فرد تخليه كيسه ها متفاوت است و در بعضي مواقع بزرگي بيش از حد پروستات، عدم تخليه كامل كيسه هاي مني، سوزش ادرار و ... بروز مي دهد.
4. از نظر روحي رواني نيز حالت احساس گناه، پشيماني، افسردگي، اضطراب و ... كه پس از استمنا براي فرد رخ مي دهد پس از مقاربت طبيعي براي فرد وجود ندارد بلكه بر خلاف آن حالت شادي و آرامش روحي ايجاد مي شود.
5. از نظر معنوي نيز بحث ارتكاب گناه و دوري از درگاه حضرت حق مطرح است كه در استمنا وجود دارد ولي در ارتباط با مقاربت انسان حلال الهي را انجام داده است و باعث نزديكي و قرب به درگاه خداست.
6. استمنا در واقع آميزش با خود است لذا تحريك كننده و تحريك پذير يك نفر است. همينطور ايجاد كننده شرائط اوج و لذت (گرم شدن، تصور لذت و...) توسط خود ارضا شونده فراهم مي شود. در اين جا تمام وجود فرد (در عين وحدت و يكپارچگي) بايد دو پاره شود يكي ارضا شونده و ديگري تحريك كننده و ارضا كننده، هم گرم كننده و هم گرم شونده و هم نعوظ آور و هم نعوظ پذير و اين دو پاره شدن، بزرگترين آسيب را در سيستم بينايي و ذهني (عدم تمركز و...) و درنهايت به بخش رواني شخصيت ايجاد مي كند.
7. زماني كه بدن خود انسان تامين كننده نياز جنسي خود قرار مي گيرد در اين صورت، اين بدن هميشه در همراهي با او است. كم كم او را در يك حالت تحريك جنسي دائم قرار مي دهد چون خودش از خودش لذت مي برد و اين نزديكي فاصله و بدون واسطه وي را به سمت حالت تحريك دايم از خود قرار مي دهد و تحريك پذيري سريع زود و دايم جداي از اثرات مخرب اجتماعي و اخلاقي فرد، موجب خرد شدن پيكر آدمي و پيري زودرس و شكستگي چهره مي شود.
8. در ازدواج چون انسان هميشه همسر خود را در اختيار دارد مي تواند نيازهاي جنسي خود را به موقع و از طريقي كه دستگاه خلقت برايش فراهم كرده است، پاسخ گويد. عمل جنسي كه در ازدواج صورت مي گيرد صرفا قرار گرفتن دو جسم مادي در كنار همديگر نيست بلكه اين عمل ظاهري؛ محبت به يكديگر، ايثار و از خودگذشتگي در حق همديگر و بسياري از فوايد روحي و رواني را در پي دارد كه در اين مجال طرح آن ممكن نيست ولي خود ارضايي يك انحراف جنسي است كه عواقب بسيار وخيمي براي فرد به همراه دارد مانند اعتياد و احساس گناه و افسردگي پس از هر بار خودارضايي، كاهش اعتماد به نفس، عدم تمركز حواس، كاهش آستانه تحريك جنسي و زودانزالي و عدم لذت از زندگي زناشويي آينده و...
چنين عوارضي كه به صورت مختصر به آنها اشاره كرديم در هيچ كدام از زن و شوهر كه ازدواج كرده اند رخ نمي دهد.
در زمينه حرمت و گناه خودارضايي گفتني است، اين عمل يكى از راه‏هاى انحرافى در ارضاى ميل جنسى است كه نسل جوان را در معرض آسيب‏هاى جدى قرار مى‏دهد. اين كار عادت بسيار زشت و زيان آوري است كه مي تواند استعداد و توانايي هاي فراوان يك جوان را به نابودي بكشاند و حال و آينده او را تباه كند.
استمنا و يا به عبارتي خود ارضايي، از نظر شرعي واخلاقي، حرام و گناه محسوب مي شود. اين عادت ناپسند به لحاظ اخلاقي، بعد معنوي انسان را به سختي مي آزارد، روح او را تاريك مي نمايد، آزادي معنوي انسان را سلب مي كند و در مسير خود سازي و كمال، آدمي را با چالش جدي مواجه مي كند. مطابق تحقيقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضايي نوعي اعتياد و بيماري زشتي است كه آثار و ضررهاي فراواني بر جسم و روان آدمي باقي مي گذارد.
كساني كه گرفتار اين عمل شنيع شده اند، آن را گريزگاهي فرعي و عاجل براي خارج شدن از فشار جنسي و پاسخي براي لذت طلبي خود تصور مي كنند، در صورتي كه اگرتوجه نمايند، بدين وسيله گرفتار آثار و تبعات زيان آوري مي شوند كه گاها قابل جبران نيست.
شهوت يكي از اموري است كه با طبيعت انسان در آميخته و در جاي خود از نعمت هاي خداوند است، ولي اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممكن است سرمايه هاي عظيم انساني را به خاكستر تبديل كند. اين نيرو به طور قطع نياز به ارضاء دارد، ولي با روشي كه با نظام طبيعت و شريعت سازگار باشد.
خداي متعال كه به حكمت بالغه اش اين غريزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقي بماند، از روي رحمت و هدايت خود راه هاي آسان و معقول كنترل و ارضاء آن را پيش پاي او قرار داده است و نسبت به بيراهه ها و انحراف از مسير درست نيز، هشدارهاي لازم را به انسان داده است ،راههايي كه بايد با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خويش را پاس بداريم و از خطر و پي آمد كارهايي همچون خود ارضايي و مانند آن برهانيم.
حرمت خودارضايي در آيات و روايات:
خداوند در سوره مؤمنون مي فرمايد يكي از ويژگي هاي انسان هاي مؤمن اين است كه در مسائل جنسي خودشان را از آلوده شدن به گناه حفظ مي كنند و صرفا از طريق ازدواج غريزه جنسي خود را ارضا مي كند سپس مي فرمايد هر كس از غير مسير ازدواج غريزه جنسي خودش را ارضا كند از تجاوز كاران است «الذين هم لفروجهم حافظون . الا علي ازواجهم او ما ملكت ايمانهم فانهم غير ملومين . فمن ابتغاء وراء ذلك فاولئك هم العادون » و عمل استمنا مشمول آيه 7 سوره مؤمنون مي شود كه مي فرمايد هر كسي غير از اين طريق را (جهت بهره گيري جنسي) طلب كند تجاوزگر است».
علاوه بر اين در سخنان گهربار معصومين(ع) نيز از عمل استمنا به زشتي ياد شده و مورد نهي قرار گرفته است كه در اينجا به احاديثي از پيامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره مي كنيم:
1. امام صادق(ع): روز قيامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى‏كند و از چشم خدا مى‏افتد. (ميزان الحكمة، ح 18749)
2. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائكه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. (همان، ح 18748)
3. رسول خدا(ص): كسى كه خودارضايى مى‏كند، ملعون است. (همان، ح 18751)
4. امام صادق(ع): خودارضايى گناه بزرگى است كه خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است. (همان، ح 18750)
5. امام صادق(ع): براى كسى كه خودارضايى كند در قيامت عذاب دردناكى در نظر گرفته شده است. (همان، ح 18749) گفتنى است؛ كه حرمت استمنا تنها به خاطر آثار و زيان جسمانى آن نيست، بلكه حكمت‏هاى ديگرى نيز دارد كه بر ما مخفى است. پاره‏اى از زيان‏هاى جسمانى، روانى و اجتماعى استمنا عبارتند از: 1. خستگى و كوفتگى، 2. عدم تمركز حواس، 3. ضعف حافظه، 4. استرس و اضطراب. 5. حساسيت بيش از حد و زودرنجى، 6. كمردرد، 7. ريزش موها، 8. ناتوانى جنسى زودرس در جوانى، 9. بى‏خوابى يا بدخوابى و مشكلات مشابه. 10. انزال زودرس و غيرارادى يا خروج منى به صورت قطره قطره، 11. بى‏ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگى مشترك. ر.ك: پرسش‏ها و پاسخ‏ها، شماره 7، ص 285.
منظتر دیگر سوال هایتان در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx هستیم. موفق باشید.


       تنها راه نجات : manam 10 sale inkaro mikonam rizeshe mooe shadid gereftam,tu zendegi harkario ke khastam bezaram kenar darja gozashtam ,mese baziae interneti ke etiad dare,inam mikham az hamin alan bezaram kenar,che 1000 rah vase tark bashe che 1 rah, bedunin age bekhain mitunin yek dafe harkario bezarin kenar,,faghat khoda, faghate faghat khoda,ammin
(منم 10 ساله اينکارو مي کنم. ريزش مو شديد گرفتم، تو زندگی هرکاريو که خواستم بذارم کنار درجا گذاشتم، مثل بازی اينترنتی که اعتياد داره، اينم ميخوام از همين الان بذارم کنار، چه 1000 راه واسه ترک باشه چه 1 راه، بدونين اگه بخواين مي تونين يک دفعه هرکاريو بذارين کنار، فقط خدا، فقط فقط خدا، آمين)


       روسیاه : دوستان . من اول توکلم به خدا و بعد به اهل بیت (ع). بعدش به دعای شما دوستان منم یکی مثل شما دوست دارم خدا ازم راضی باشه النماس دعا

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


بازديدها

کاربران برخط:  3740

صفحه اول:  0

مقالات:  0


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها