خانه> مشاوره و تربيتي >62

پنج شنبه 10/7/93
124

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو







 

 

بورس مقالات

پيامدهاي خودارضايي...
درمان خود ارضايي ب...
ابراز محبت دختر به...
رابطه دختر و پسر
احضار روح با نعلبك...
گناهان كبيره
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
چشم چراني، آثار و ...
تقويت اراده در انج...
نقش قرآن در زندگي ...
چگونه از ياران اما...
چه كنم گناه نكنم؟!
هولوكاست چيست؟
شوخي هاي پيامبر
اخلاق پيامبر (4) -...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
چگونه با تقوي شوم
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
اثر بيدار ماندن بي...
جايگاه و ارزش نماز...
همه شرايط وضو
اخلاق پيامبر(2)- م...
تا باشگاه هسته اي
اخلاق پيامبر - توص...
موي بلند و وضو
مصحف فاطمه (س)
چرا جنگ را ادامه د...
خاطره اي جالب از ز...
گل حجاب، عطر عفاف ...
100 خاطره از شهيد ...
كاريكاتورها و حقوق...
اخلاق پيامبر (3) -...
پروانه تو هستم برا...
امام خميني(ره) و غ...
شهيده ولايت ...
حزب الله لبنان و م...
آخرين دولت

پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن بازديد: 42639

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


«استمنا» يا «خودارضايي» يكي از راه هاي انحرافي در ارضاي ميل جنسي است كه نسل جوان را در معرض آسيب هاي جدي قرار مي‏دهد. از همين رو مي‏توان آن را نوعي انحراف جنسي يا بيماري ناميد كه با جديت بايد در درمان آن كوشيد. آسيب هاي ناشي از خودارضايي به گونه هاي مختلفي تقسيم ‏پذير است كه به اختصار به برخي از آنها اشاره مي‏شود:

يك. آسيب هاي جسماني‏
يكي از روش هاي شناخت پيشرفت بيماري ها در پزشكي، مرحله‏
بندي (staging) علايم بيماري است. براين اساس، برحسب عوارض ايجاد شده در بيمار مبتلا به خودارضايي، سه مرحله (stage) بيان شده است:(masturbation.www.herballove.com /library /resource overmas/stage.asp/ Stages of excessive )

1. مرحله مشكل ساز (Problematic)
در افرادي كه مدتي است گرفتار خودارضايي شده اند، زودرس ترين عوارض ناشي‏از خودارضايي عبارت است از:
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. عدم تمركز حواس (
Lack of concentration
ج. ضعف حافظه (
Poor memory
د. استرس و اضطراب (
Stress/Anxiety).
 

2. مرحله گرفتاري شديد (Severe)
بروز علايم زير در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلاي وي يا مدت آن بيش از مرحله اول است و در نتيجه عوارض شديدتري ظاهر شده است:
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. نوسان خلق يا تغييرات سريع خلقي (
Mood swings
ج. حساسيت بيش از حد و زودرنجي (
Irritability
د. كمردرد (
Lower back pain
ه. نازك شدن موها (
Thinning hair
و. ناتواني جنسي زودرس در جواني (
Youth impotence
ز. بي‏خوابي يا بدخوابي و مشكلات مشابه (
Insomnia/Sleep problem).
 

3. مرحله گرفتاري بسيار شديد يا حالت اعتياد (Addictive)
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. ريزش شديد موها (
Severe hair loss
ج. تارشدن ديد چشم ها (
Blurred vision
د. وز وز گوش (
Buzzing in the ears
ه. انزال زودرس و غيرارادي يا خروج مني به صورت قطره قطره (
prematurelyEjaculation
و. درد كشاله ران و ناحيه تناسلي (
Groin/Testicular pain
ز. دردهاي قولنجي در ناحيه لگن و استخوان دنبالچه (
the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).
 

نحوه پيدايش عوارض‏
در دانش پزشكي، روند پيدايش علايم يك بيماري و چگونگي بروز عوارض و نشانه هاي كلينيكي، در شناخت هر چه بيشتر يك بيماري بسيار مهم است و مي‏تواند پزشك را در تشخيص و درمان بهتر بيماري و مريض را در پيشگيري كمك كند. به اين دليل مناسب است درباره نحوه پيدايش برخي از عوارض خود ارضايي كه در به آن اشاره شد بيشتر به آن توضيح داده شود تا خواننده عزيز با روند پيدايش اين عوارض، يا به اصطلاح پاتوفيزيولوژي (
Pathophysiology) آن آشنا شود.
1. خستگي و كوفتگي: انقباض شديد و يك مرتبه تمام عضلات بدن در جريان انزال (ارگاسم يا اوج لذت جنسي)، باعث مصرف سريع مواد غذايي ذخيره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گليكوژن (ماده اصلي لازم براي توليد انرژي عضلاني) مي‏شود. خستگي عضلاني تقريبا با سرعت تهي شدن عضلات از گليكوژن رابطه مستقيم دارد و هرچه اين سرعت بيشتر باشد، خستگي بيشتر است
‏فيزيولوژي گايتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجديد نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضايي، به علت انقباض هاي مكرر عضلات بدن، ذخاير گليكوژن عضلات به سرعت تمام مي‏شود و خستگي و كوفتگي هميشه از عوارض بديهي آن است.
2. ريزش مو: خودارضايي به تدريج با تغييرات هورموني و شيميايي كه در بدن ايجاد مي‏كند، باعث افزايش هورمون جنسي مردانه؛ يعني، تستوسترون به دي هيدرو تستوسترون (
DHT=Dihydrotestosterone) مي‏شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ريزش موها و تاسي و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشي از آن در پيري است. Herballove.com .
3. خود ارضايي مكرر باعث تحريك بيش از حد سيستم عصبي پاراسمپاتيك و افزايش تخليه اَسِتيل كولين (
Acetyle Choline) از انتهاي اين رشته ها در مغز مي‏گردد كه اين خود باعث پاره‏اي از عوارض جسماني و رواني، چون حواس‏پرتي (Absentmilndedness)، كمي حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سياهي رفتن چشم و در نهايت تاري ديد مي‏شود. تمام اين علامت ها ناشي از تغيير تعادل ميزان مواد شيميايي موجود در مغز است كه بين سلول هاي عصبي رد و بدل مي‏شود و انتقال پيام هاي مختلف را بر عهده دارد. 4_men.org .
برخي نيز بر اين عقيده‏اند كه علت بروز اختلالات مغزي (مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشي از ظرفيت عظيمي از انرژي بدن است كه در هر بار انزال، تخليه شده و هدر مي‏رود؛ زيرا مايع مني حاوي مقدار بسيار زيادي
DNA (هسته 400-300، اسپرمي كه در هر انزال خارج مي‏شود)، RNA آنزيم ها، پروتئين ها، مواد قندي، لسيتين (Lecithin)، كلسيم، فسفر، نمك هاي بيولوژيك، تستوسترون و... است. اين ذخاير عظيم انرژي - كه بايد در بدن براي رشد و تقويت بخش هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد - بيهوده و به طور مكرر از بدن خارج مي‏شود و هر كدام عوارضي را به دنبال مي‏آورند.
براي مثال از آنجا كه سلول هاي خوني و پلاكت ها در مغز استخوان ها توليد مي‏شود و به تكامل نهايي مي‏رسد و براي توليد آنها نيز انرژي بسيار زيادي مورد نياز است؛ در افراد گرفتار خودارضايي، تكامل مغز استخوان و در نتيجه توليد سلول هاي خوني با مشكل مواجه شده و منشأ كم خوني، ضعف و خستگي در اين افراد است. نيز دفع فسفر و ليستين بيش از حد از طريق انزال هاي مكرر، باعث كاهش ذخاير اين مواد مي‏شود كه مواد حياتي براي سلامتي سلول هاي عصبي هستند و در نتيجه اختلال عملكرد سيستم عصبي، مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و... بروز خواهد كرد.
www.anael.org .

دو. آسيب هاي روحي و رواني‏
ضعف حافظه و حواس‏پرتي، اضطراب، منزوي شدن و گوشه‏گيري، افسردگي، بي‏نشاطي و لذت نبردن از زندگي، پرخاشگري، بداخلاقي و تندخويي، كسالت دائمي و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاي رواني و روحي خودارضايي است. شرح پاره‏اي از اين موارد در مباحث گذشته روشن شد.

سه. آسيب هاي اجتماعي‏
ناسازگاري خانوادگي، بي‏ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزّت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترك‏
جهت آگاهي بيشتر نگا: قائمي، علي، خانواده و مسائل جنسي كودكان، (تهران: انتشارات انجمن اوليا و مربيان جمهوري اسلامي ايران، چاپ دهم، 1376)..

چهار. آسيب هاي معنوي و اخروي‏
هيچ يك از آسيب هاي پيش گفته، به اهميت آسيب هاي معنوي نيست؛ زيرا آسيب هاي معنوي، جان و دل و به عبارت ديگر كنه حقيقت وجود آدمي را تباه مي‏سازد. خودارضايي از نظر دين يك گناه است و به تعبير قرآن زنگار بر دل مي‏نهد:
«كَلاَّ بَلْ رانَ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل هاي آنان را زنگار زده است».مطففين (83)، آيه 24.
زنگ يا زنگار در اشياي مادي، همان چيزي است كه روي فلزات و اشياي قيمتي مي‏نشيند و معمولاً نشانه پوسيدن و از بين رفتنِ شفافيت و درخشندگي آن و در نهايت ضايع شدن و از بين رفتن آن است.
علامه طباطبايي در تفسير الميزان
مي‏فرمايد: از آيه شريفه سه نكته استفاده مي‏شود:
1. اعمال زشت، نقش و صورتي به نفس و روح انسان مي‏دهند؛
2. اين نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمي حق و حقيقت را درك كند؛
3. نفس آدمي به حسب طبع اوليه‏اش صفا و جلايي دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك مي‏كند.
طباطبايي، سيد محمد حسين، ترجمه تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوي همداني، (تلخيص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامي، بي‏چا، بي‏تا)، ج 20، ص 385.
همچنين آسيب هاي معنوي جهان گذران را در مي‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حيات جاودان آدمي را در معرض تباهي و شوربختي قرار مي‏دهد. از اين رو نصوص ديني نسبت به آن هشدارهاي لازم را داده
‏اند. پيامبر اكرم‏صلي الله عليه وآله وسلم در اين باره مي‏فرمايد: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسي كه خودارضايي كند» ري شهري، محمد، ميزان الحكمة، ج 12، ص 5654..
امام صادق‏عليه السلام نيز مي‏فرمايد: «با سه گروه خداوند در روز قيامت سخن نمي‏گويد و پاكشان نمي‏خواند و عذابي دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضايي كننده و كسي كه لواط دهد»همان، ح 19049..
در روايات ديگري امام صادق‏عليه السلام خودارضايي را گناه عظيم و مورد نهي الهي معرفي فرموده است‏
همان، ح 19050..
 

راه هاي درمان‏
1. نخستين گام براي درمان اين عادت شوم، اعتقاد و ايمان به درمان‏پذيري آن و دوري از يأس و نااميدي است. اما رسيدن به نتيجه و ايجاد هرگونه تغيير و دگرگوني نيازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحيح و به كارگيري دقيق دستورها است. البته ترك عادتِ نامطلوب، در زمانِ كوتاه بدون راهنماي كارآزموده و دلسوز، امكان ندارد. از همه اينها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كليدي و محوري را ايفا مي‏كند. درمان و چاره جويي بايد منطبق بر خواست فرد باشد؛ زيرا تا وقتي كه او نخواهد، مي‏توان با قاطعيت گفت كه درمان نخواهد شد.
بنابراين بيمار اگر بخواهد، مي‏تواند بر بيماري اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عين حقيقت است. اراده همچون نهالي است كه بايد آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفايي و ثمردهي برسد؛ به عبارت ديگر، اراده تقويت شدني و پرورش يافتني است و راه پرورش و تقويت آن اين است كه برخلاف ميل خود، اندك اندك به مقابله با اين عادت شوم برخيزد تا پس از مدتي لذت توانستن را بچشد
ق، مؤسسه پژوهشي - فرهنگي اشراق، خودارضايي يا ارضاي انحرافي جنسي، صص 29 - 30..
2. تلاش براي تقويت اراده از گام هاي مهم در امر بهبود است. نگوييد اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعيف شود؛ ولي هيچ گاه از بين نمي‏رود. نشانه اينكه هنوز اراده باقي است، اين است كه شخص اين عمل را در حضور ديگران و در هر شرايطي انجام نمي‏دهد. براي تقويت اراده، راه هاي زيادي پيشنهاد شده كه از جمله آنها تلقين به خود است‏
جهت آگاهي بيشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده (ويراست جديد)، پرسش 46..
ويكتور پوشه - روان شناسِ فرانسوي - مي‏گويد: افراد مبتلا به اين عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگويند: «من به خوبي قادرم اين عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار اين عبارت ساده، اثر عجيبي در تقويت اراده و روحيه دارد.
پل ژاگو بر آن است كه: «تلقين، قبل از خواب نيز مؤثر است»همان، ص 34..جهت آگاهي بيشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده (ويراست جديد) پرسش شماره ‏46.
3. سعي شود شكم به هنگام خواب، بيش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه كردن به مناظر، فيلم ها و تصاوير تحريك كننده، خودداري شود و شخص به محض مواجهه با اين امور، چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كند.
6. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي هاي تحريك‏كننده و فكر كردن در اين امور، دوري شود.
7. از خوردن مواد غذايي محرك، مانند خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهاي پرچرب - اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخليه شود.
9. از نوشيدن افراط گونه آب و مايعات پرهيز شود (به خصوص شب ها و قبل از خوابيدن).
10. هيچ‏گاه نبايد به بدن عريان خود نگاه كرد.
11. از دست‏ ورزي با اندام جنسي، بايد اجتناب نمود و در هيچ شرايطي، نبايد دست‏ ورزي كرد!
12. هرگز نبايد به رو خوابيد.
13. به منظور تخليه انرژي - زايد بدن، به طور منظم و زياد بايد ورزش كرد.
14. هيچ‏گاه نبايد بيكار بود؛ شخص بايد براي اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و ... پر كند.
15. هرگز در مكاني خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نبايد ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسي واقع شد، بايد بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر ديگران خارج شود و خود را به كاري سرگرم كند. در اين زمينه گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت هاي جمعي (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسيار مفيد است.
17. هفته‏اي يكي دو روز، روزه مستحبي مفيد است و اگر شخص توان آن را ندارد، ميزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش دهد و يا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. از سخن گفتن ملايمت‏آميز، شوخي و خنده با نامحرمان خودداري كرده واز نرمي و لينت در كلام بايد اجتناب ورزيد.
19. هيچ‏گاه نبايد با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقي ماند (حتي براي آموزش و ...).
20. قرآن زياد بخواند و درباره معاني آيات آن فكر كند.
21. بايد هميشه براي ذهن فكر خود محتواي مطلوب و موضوع مناسب داشت.
22. منشأ اين مشكل، عدم پاسخ صحيح و مناسب به يكي از نيازهاي واقعي انسان است كه بايد به طور طبيعي و صحيح (ازدواج) ارضا و تأمين شود. اما اگر به شكل صحيح تأمين نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد كه عواقب سوء آن نيز دامنگير او مي‏شود. بنابراين در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات، بايد براي ازدواج اقدام كرد؛ چرا كه بهترين راه حل ازدواج است.
23. از كردارهاي پيشين خود بايد توبه كرد. خداوند توبه كاران را مي‏بخشد. توبه و اطمينان از قبول توبه، بزرگ‏ترين عامل تقويت و دلگرمي براي آغاز حركتي نو است. گناه هر چه باشد، نبايد احساس بي‏ارزشي و نا اميدي به فرد دست دهد. بله! گناه ناراحتي و عذاب وجدان دارد؛ لكن به مفهوم پايان فرصت ها و انتهاي راه و نابودي نيست. كسي كه از صميم دل رجوع كند و تصميم قاطع بر جبران لغزش بگيرد، محبوب درگاه خداوند است:
«إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ»؛ بقره (2)، آيه 222..
چه عاملي از اين كارسازتر كه شخص گنه كار احساس كند در صورت توبه، خداوند او را دوست مي‏دارد و در نظر خداوند چنان است كه گويي گناهي مرتكب نشده است. امام باقرعليه السلام در اين باره مي‏فرمايد:
«التائب من الذنب كمن لاذنب له»؛اصول كافي، ج 2، ص 435.؛ «توبه كننده مانند كسي است كه اصلاً گناه نكرده است».
«توبه» يعني شروع زندگي پاك و سازنده و حركت در نور و روشنايي. اگر شخص از گناه خويش مي‏ترسد، بايد از بالاترين گناه (يأس و نوميدي) بترسد.

در پايان بار ديگر تأكيد مي كنيم كه اگر كسي بخواهد و اراده اي جدي بر ترك اين عمل داشته باشد مطمئناً موفق مي شود فقط شرط اساسي آن داشتن اراده اي محكم است كه در اين باره در نوشته بعدي به آن خواهيم پرداخت. علاوه بر اين مي توان با مطالعه تجربه هاي موفق افرادي كه مدت ها با اين معضل دست و پنجه نرم مي كردند و بخاطر عدم شناخت كافي يا جدي نگرفتن راه مقابله با آن و يا به هر دليل ديگري گرفتار اين رفتار ناپسند بوده اند، اين احساس را در خود تقويت كرد كه واقعاً خواستن توانستن است زيرا در مسير مبارزه با اين گناه، احساس ضعف و سستي كردن آفتي بزرگ است.

اكنون از تمام خوانندگان گرامي چه خوب است اين درخواست را داشته باشيم كه تجربه موفق خود را ذكر كرده تا ديگران نيز قوت قلب كافي براي مبارزه و مقابله با چنين انحراف رفتاري را پيدا كنند گر چه روشن است كه مي توان با يك برنامه ريزي مناسب و عمل به راهكار هاي ارائه شده به طور دقيق و كامل به چنين هدفي دست يافت و تجربه هاي موفقيت آميز برخي افراد گواه آشكاري بر اين مطلب است. بيان تجربه هاي موفق توسط خوانندگان براي ديگر عزيزان مي تواند بسيار مفيد باشد. بنابراين آماده شنيدن اظهار نظرها و بيان تجربه هاي موفق تمام عزيزان هستيم تا آن را در اختيار ديگران قرار دهيم.

مقاله ديگري نيز با عنوان درمان خود ارضايي با عزمي راسخ در نشريه موجود است که مي توانيد به آن مراجعه کنيد.

با همکاري دكتر حسن قدوسي زاده Ghodosi@porseman.org و حجت الاسلام  شاكرين.

 

با توجه به زياد بودن نظرات اين مقاله، تمام نظراتِ درج شده (تا نيمه اسفند 90) استخراج و به صورت جداگانه در اين صفحه گنجانده شده است.

توجه:

براي درج نظر و مشكلات خصوصي آن را با نام مستعار درج كنيد و از نوشتن ايميل يا شماره همراه خودداري نماييد
همچنين سوالهاي خود را در صفحه ويژه درج سؤال مطرح كنيد.



نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       hamedbehzadi68... : من از امشب یعنی ۹مهرماه سال ۹۳ دیگه به امید خدا ترکش کردم

       خسته : خیلی ممنونم که این اطلاعاتو در اختیارمون قرار دادین معلوم نبود چه بلایی داشتیم سر خودمون میووردیم.. برام دعا کنید میخوام تمومش کنم

       گناه کار : با سلام پسری هستم 22 ساله از 16 سالگی به این کار زشت مشغول بودم ... از امشبم میخوام همه زورم بزنم تمام کامپیوترم خالی کردم گوشیم فرمت کردم . اونایی که این کار میکنین به خدا میشه ولش کرد حالا که فکر میکنم میبینم اون دوسال خدمت کار بزرگی کردم که تا 2 ماهی یه بار رسیدم خدا کمکم کنه دیگه خسته شدم از اشب تعطیل اگه خدا بخواد دوماه دیگه پیام میدم میگم تونستم یا نه اگه نه بود آخرین پیام زندگیم برای شما مینویسم
       پرسمان : ان شاءالله که موفق به ترک کامل خواهید شد.

       مریم : من 1 سال از عروسیم میشه ولی ...
       پرسمان : باتوجه به خصوصی بودن مشکلتان، لطفا سوالتان را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال در سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح بفرمایید تا پاسخ مناسب خدمتتان ارائه شود.

       mohammad : بنده چندبار توبه کرده ام ولی اینبار میخواهم واقعا ترک کنم و دیگر خودارضایی نکنم در همینجا قول میدهم که دیگر این کار را تکرار نکنم و الان توبه میکنم برایم دعا کنید تا عوارض ان باعث خراب شدن زندگی آینده ام نشود و دیگر این کار را انجام ندهم. التماس دعا با تشکر

       ‏. : از وقتی گذاشتمش کنار،حالم خیلی عوض شده، انگار تازه متولد شدم

       بدبخت : توروخدا من میخوام ترک کنم یعنی خدا نمیبخشتم؟؟ امروز این کارو کردم وای خدا نمیخوام این علائمو داشته باشم افسردگی نمیخوام یا خدا کمکم کن
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید: «درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259 و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542 و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340 اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.

       dokhtar : khoderzaii mitone baese nabarvari beeshavad? (خودارضایی می تونه باعث ناباروری بشود؟)
       پرسمان : پرسمان : خودارضايی به صورت طبيعي نمي تواند باعث ناباروري و عقیم شدن شود ولي اگر به دفعات مكرر در هفته و به مدت چندين سال انجام شود، به صورت غير مستقيم مي تواند باعث بروز كم خوني و ضعف شديد يا زودانزالي و ساير مشكلات گردد و از اين طريق باروري فرد را تحت تأثير قرار داده و حتي زندگي مشترك آينده او را به مخاطره اندازد.

       لطفا این کامنت را بخوانید : سلام به دوستان راستش باید بگم من بارها در این سایت کامنت گذاشتم و از زجرها و عذاب هایی ک به خاطر خود ارضایی کشیدم نوشتم و یادم هست که همیشه قول های زیادی رو برای ترک میدادم اما این قول و قرار ها چند روزی بیشتر دوام نداشت و باز همون عذاب و شکست ها و زجر ها و چه بسا بیشتر از قبل ، یادم هست چند سالی بود اول سال قول میدادم دیگه این کارو نمیکنم و روزهای خاصی برای خودم در نظر می گرفتم و میگفتم این روز به من کمک میکنه ولی راستشو بخواید همش می خواستم با اراده ی شخصی این کارو ترک کنم اما مشکل من خود کامگی و خود خواهی بود تا بالاخره بعد از چندین سال زجر و عذاب و ضعف عاطفی و جسمانی لطف خدا شامل حالم شد و راه حل رو به کمک خودش پیدا کردم ... آره منی که همیشه با اراده شخصی با شکست مواجه میشدم حالا متوجه شدم که اراده ای فوق اراده ی شخصی من است که فقط و فقط از دست اون بر میاد که مشکل منو برای همیشه حل کنه ، این اواخر بیشتر از 3 هفته نمیتونستم دوام بیارم اما الان به لطف خدا و این برنامه 3 ماه است که ترک کردم دوستان خواهش میکنم اشتباه چند ساله من یعنی خود خواهی و تکبر رو انجام ندید دوست داشتم این راه حل رو در اختیار کسانی که عذاب میکشند بگذارم من که واقعا جواب گرفتم با اراده ی شخصی هیچ گاه نتونستم. امیدوارم پرسنل محترم تعصبی برخورد نکنند و این کامنت رو اگر واقعا قصد کمک دارند و قطعا همین طور هستش ثبت کنند
       پرسمان : ضمن تشکر بابت نظردهیتان، با توجه به سیاست گذاری سایت از ارجاع به مراکز یا روش های غیرمعتبر معذوریم. موفق باشید.

       پشیمان : سلام من خیلی پشیمونم و از امروز تصمیم گرفتم ترکش کنم امیدوارم خدا کمکم کنه میدونم که میتونم برام دعا کنید لطفا

       پسر : نمیدونم چند وقته که این مطالب و گذاشتین ولی من الان اینا رو خوندم: الان حدودا 25 سالمه 1 ماه دیگه خدمتم تموم میشه و الان مرخصی اومدم از 15 سالگی یکی از دوستام با گفتن مطالب و دادن فیلم و تعریف از استمنا دوستی رو در حقم تموم کرد(!) الان 10 ساله گذشته و واستون عوارضشو میگم قیافه جداب و زیبایی دارم که دارم از دستش میدم موهام نازک شده و دیگه پا به کچلی و کم پشتی میره اگه دو دقیقه بدوم شاید از تنگی نفس یه جا واسه همیشه میزارتم ... عصبی بی حافظه بدبین افسرده ... بهترین راهی رو که میخواستم انسان باشم و با انسانها بمونم این بود که به خودم بیام هر قدم کوچکی که دارم بر می دارم و طرف استمنا نمیرم خدا هلم میده جلو و شرایطم روز به روز بهتر میشه ترک کردنش آسونه فقط تنها نباش و بزن بیرون بهترین کار تنفس این هوای توپه که همه فکرای بد رو از ذهنت پاک میکنه
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید: «درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259 و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542 و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340 اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.

       توبه شکن : سلام از موقعی که شروع کردم سالها میگذره اینکار تو دوران کنکور خیلی بهم ضربه زد حتی یه دفه تو ذهنم اومد خودکشی...فک کن! حالا جواب انتخاب رشتم اومده خداروشکر داروسازی یه جای خوب قبول شدم اما هنوز نتونستم به شکرانش ترکش کنم دیگه نمیدونم باید چه کنم پیرم کرد
       پرسمان : شاگردی از استادش پرسید: چگونه درس خوان بشم؟ استاد پاسخ داد: درس بخوان تا درس خوان شوی! بخواهید تا بتوانید. خدا قطعا کمک خواهد کرد. امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید: «درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259 و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542 و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340 اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.

       رویا : خواهش میکنم کمککنیدمن ندونسته این کارو کردمو بعد که فهمیدم چقد بده دیوونه شدم از خودم متنفرم حالا اگه پاره شده باشه که شده با ازدواج چیکار کنم دیگه کسی قبولم نمیکنه کسی باورنمیکنه اگه ازدواج نکنم خیلی تنها میمیونم چقداحمق بودم بخدا که نمیدونستم
       پرسمان : پرسشگر گرامي، از حسن اعتماد شما خرسنديم, اميد است بتوانيم پاسخگوي خوبي براي سوالات شما باشيم. سوال شما نشانگر ذهني منطقي است كه به تطبيق رفتارها با چارچوبهاي ديني، منطقي و روانشناختي اهميت مي‌دهد. اميدواريم راهنماي خوبي براي تصميم گيري شما در اين موضوع مهم باشيم. در زمينه سلامت جسمي و دوشيزگي شما توجهتان را به نكات زير جلب مي كنيم : 1. در اثر خودارضايي خيلي بعيد است كه فرد بكارت خود را از دست بدهد مگر اينكه جسم خاصي مانند انگشت خود يا ... را داخل كرده باشد. پرده‌هاي بكارت با يكديگر متفاوتند. در نوع حلقوي، و ارتجاعي، پرده با دخول پاره نمي گردد و تا زمان زايمان سالم باقي مي ماند و اين نوع پرده به صورت حلقه اي دور ورودي واژن را مي پوشاند. پرده بكارت حدود سه تا چهار سانتيمتر در عمق لبه هاي كوچك فرج قرار دارد. در قسمت مركزي آن سوراخ نامنظمي است كه خون پريود از آن خارج مي شود. در افراد مختلف ميزان الاستيسيته يا كششي بودن پرده و همچنين اندازه و نوع سوراخ مركزي آن متفاوت است و حتي در بعضي موارد پس از ازدواج و انجام نزديكي هيچ گونه پارگي صورت نمي گيرد. زيرا كشش پرده زياد است و يا سوراخ مركزي آن بزرگ است. اما در مواردي كه پارگي پرده رخ دهد سوراخ مذكور از بين مي رود و اصطلاحا گفته مي شود، پرده بكارت پاره شده است. بنابراين چنانچه فقط قسمت ظاهري آلت تناسلي، مورد دست ورزي قرار گرفته باشد و دست ورزي به داخل كشيده نشده باشد، هيچ آسيبي به بكارت شما وارد نشده است و نگران نباشيد. 2. باز هم متذكر مي شويم كه درصد بالايي از نگراني هاي ما اصلا محقق نمي شوند. فقط انرژي رواني ما را هدر مي دهند. بنابراين تلاش كنيد آن را فراموش كنيد. 3. فقط از اين گناه بين خود و خدا توبه كنيد. مطرح نمودن اين مشكل و بيان ان به هيچكس نيازي نيست مخصوصا به همسر آينده خود و بايد بعنوان يك راز بين شما و خدايتان باشد و اجازه ندهيد با مطرح نمودن آن زمينه بدبيني به شما و دغدغه و نگرانى همسر اينده شما فراهم شود. 4. در رابطه با ازدواج نگران نباشيد، اگر شما خودارضايي را به صورت كامل ترك نماييد، مشكلي براي ازدواج نخواهيد داشت. يقين بدانيد خداوند در اين مسير مقدس شما را ياري خواهد كرد . 3. چنانچه در اين زمينه بيش از حد نگران هستيد بهترين راه، مراجعه به پزشك است و ترسي كه در اين مورد داريد كاملا بيهوده است. اين از وظايف متخصصين زنان است و براي آنها امري عاديست. با كمال آرامش و خونسردي به يك نفر پزشك متخصص زنان و زايمان (خانم) مراجعه فرماييد تا با يك معاينه سطحي و ساده، پاسخ دقيق به شما داده شود و از اين نگراني بيهوده خلاص شويد. در پناه حق موفق باشید.

       زهرا : سلام. من مدتی هست این کارو انجام میدم و واقفم که کار بدیه اما تا حالا نتونستم ترکش کنم. ...
       پرسمان : باتوجه به خصوصی بودن سوالتان، لطفا مشکلتان را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://porseman.org/q/qservice.aspx مطرح فرمایید تا از پاسخ کارشناسان ما استفاده نمایید.

       محمد123 : سلام. من حدود 4 سال خود ارضایی میکردم ولی الان ترک کردم. یه ساله که نمیزنم. میخواستم بدونم که خود ارضایی روی بهره هوشی هم تاثیر داره یا فقط باعث کمی حافظه و کاهش تمرکز و غیره میشود
       پرسمان : اگر به مرحله اعتياد و شدید آن برسد، موجب كاهش بهره هوشی، هوشیاری، قدرت تمرکز و تفکر و نقصان حافظه می شود.

       دختر : سلام من تحقيقي در رابطه به خود ارضايي در دست دارم امكان دارد باذكر منبع از اين مقاله استفاده كنم
       پرسمان : بله، نقل و انتشار مطالبی از سایت های پرسمان که جنبه عمومی دارند (و نه خصوصی) بلامانع و موجب امتنان است. از همکاریتان در گسترش فرهنگ پرسش و پاسخ ممنونیم.

       آرش : نمیشه
       پرسمان : خواستن توانستن است ...

       شرمنده : من 23سالمه هر کی میگه عوارض جسمی نداره الکی میگه 12ساله ک خو دارضایی دارم 1ساله ترکش کردم الان سرطان گرفتم چون اصلا دربارش اطلاعی نداشتم فک میکردم خودم کشفش کردم از واژنم چرک میاد کلیه ام درد میکنه تو ی کمرم، مثانه ام غده دیدم دانشجوی مامایی هستم چ فایده ک مرگم رسیده آقای دکتر خواهش میکنم این چیزایی روم نوشتم بذارید همه بخونن چون من اگه درباره ی خود ارضایی چیزی میدونستم هیچ وقت این کارو نمیکردم اینم بگم من دکتر ک رفتم با من خیلی بد حرف زدن همش میگفتن از دواج کردی، میگفتم نه، با دعوا بهم میگفتن پس چه جور عفونت کردی. من هیچ جیزی وارد واژنم نکردم فقط سطحی ارضا میشدم ک این بلا سرم دختر آرومی هستم همیشه برا مادرم بهترین بودم ولی الان مامانم منو از دست میده همیشه بهم میگفت تو مایه ی افتخار منی ولی نمیدونست که...

       hamid : باسلام وخداقوت به تمامی دوستان بزرگواری که درجمع آوری این مطالب زحمت کشیدند.امیدوارم که ایزدمنان درتمامی مراحل زندگیتان پشت وپناهتان باشد.من یک بیمار هستم تمامی مطالبتون روبصورت کامل خوندم وتصمیم جدی برترک این گناه شوم روگرفتم اول ازپروردگارخودم وبعدازشما طلب کمک دارم امیدوارم خداوند به بغضی که الآن درگلویم است نیم نگاهی بندازه تا بازم شرمندش نشم.باتشکر.
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید: «درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259 و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542 و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340 اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.

       عليرضا : من بسري 14 ساله هستم يك سال به اين كار مشغول ولي تصميم گرفتم تركش كنم از همكاران ميخوام برام دعا كن كه بتونم ترك كنم
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید و خدای نکرده، نعمت گران‌بهای جوانی را با گناه تباه نکنید: «درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259 و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542 و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340 اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نشاني ايميل:  
   
      

 



مناسبت ها



ويژه


بازديدها

کاربران برخط:  270

صفحه اول:  0

مقالات:  0


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها