خانه> روانشناسی و مشاوره >62


140

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

 

بورس مقالات

پيامدهاي خودارضايي...
ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
رابطه دختر و پسر
احضار روح با نعلبك...
گناهان كبيره
چشم چراني، آثار و ...
هولوكاست چيست؟
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
تقويت اراده در انج...
چگونه از ياران اما...
نظرات مقاله «پيامد...
نقش قرآن در زندگي ...
اخلاق پيامبر (4) -...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
قرص شب امتحان (تار...
چگونه با تقوي شوم
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
اثر بيدار ماندن بي...
ايميل هايي از شيطا...
همجنسگرايي، علل و ...
همه شرايط وضو
عجم، دشمن اهل بيت؟...
جايگاه و ارزش نماز...
اخلاق پيامبر(2)- م...
چرا جنگ را ادامه د...
تا باشگاه هسته اي
موي بلند و وضو
اخلاق پيامبر - توص...
خاطره اي جالب از ز...
مصحف فاطمه (س)
امام خميني(ره) و غ...
گل حجاب، عطر عفاف ...
100 خاطره از شهيد ...
اخلاق پيامبر (3) -...
كاريكاتورها و حقوق...

آمار سایت


تعداد مقالات:
1538

بازدید مقالات:
4352752

بازدید سوالات:
2064284پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن بازديد: 51002

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


«استمنا» يا «خودارضايي» يكي از راه هاي انحرافي در ارضاي ميل جنسي است كه نسل جوان را در معرض آسيب هاي جدي قرار مي‏دهد. از همين رو مي‏توان آن را نوعي انحراف جنسي يا بيماري ناميد كه با جديت بايد در درمان آن كوشيد. آسيب هاي ناشي از خودارضايي به گونه هاي مختلفي تقسيم ‏پذير است كه به اختصار به برخي از آنها اشاره مي‏شود:

يك. آسيب هاي جسماني‏
يكي از روش هاي شناخت پيشرفت بيماري ها در پزشكي، مرحله‏
بندي (staging) علايم بيماري است. براين اساس، برحسب عوارض ايجاد شده در بيمار مبتلا به خودارضايي، سه مرحله (stage) بيان شده است:(masturbation.www.herballove.com /library /resource overmas/stage.asp/ Stages of excessive )

1. مرحله مشكل ساز (Problematic)
در افرادي كه مدتي است گرفتار خودارضايي شده اند، زودرس ترين عوارض ناشي‏از خودارضايي عبارت است از:
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. عدم تمركز حواس (
Lack of concentration
ج. ضعف حافظه (
Poor memory
د. استرس و اضطراب (
Stress/Anxiety).
 

2. مرحله گرفتاري شديد (Severe)
بروز علايم زير در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلاي وي يا مدت آن بيش از مرحله اول است و در نتيجه عوارض شديدتري ظاهر شده است:
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. نوسان خلق يا تغييرات سريع خلقي (
Mood swings
ج. حساسيت بيش از حد و زودرنجي (
Irritability
د. كمردرد (
Lower back pain
ه. نازك شدن موها (
Thinning hair
و. ناتواني جنسي زودرس در جواني (
Youth impotence
ز. بي‏خوابي يا بدخوابي و مشكلات مشابه (
Insomnia/Sleep problem).
 

3. مرحله گرفتاري بسيار شديد يا حالت اعتياد (Addictive)
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. ريزش شديد موها (
Severe hair loss
ج. تارشدن ديد چشم ها (
Blurred vision
د. وز وز گوش (
Buzzing in the ears
ه. انزال زودرس و غيرارادي يا خروج مني به صورت قطره قطره (
prematurelyEjaculation
و. درد كشاله ران و ناحيه تناسلي (
Groin/Testicular pain
ز. دردهاي قولنجي در ناحيه لگن و استخوان دنبالچه (
the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).
 

نحوه پيدايش عوارض‏
در دانش پزشكي، روند پيدايش علايم يك بيماري و چگونگي بروز عوارض و نشانه هاي كلينيكي، در شناخت هر چه بيشتر يك بيماري بسيار مهم است و مي‏تواند پزشك را در تشخيص و درمان بهتر بيماري و مريض را در پيشگيري كمك كند. به اين دليل مناسب است درباره نحوه پيدايش برخي از عوارض خود ارضايي كه در به آن اشاره شد بيشتر به آن توضيح داده شود تا خواننده عزيز با روند پيدايش اين عوارض، يا به اصطلاح پاتوفيزيولوژي (
Pathophysiology) آن آشنا شود.
1. خستگي و كوفتگي: انقباض شديد و يك مرتبه تمام عضلات بدن در جريان انزال (ارگاسم يا اوج لذت جنسي)، باعث مصرف سريع مواد غذايي ذخيره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گليكوژن (ماده اصلي لازم براي توليد انرژي عضلاني) مي‏شود. خستگي عضلاني تقريبا با سرعت تهي شدن عضلات از گليكوژن رابطه مستقيم دارد و هرچه اين سرعت بيشتر باشد، خستگي بيشتر است
‏فيزيولوژي گايتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجديد نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضايي، به علت انقباض هاي مكرر عضلات بدن، ذخاير گليكوژن عضلات به سرعت تمام مي‏شود و خستگي و كوفتگي هميشه از عوارض بديهي آن است.
2. ريزش مو: خودارضايي به تدريج با تغييرات هورموني و شيميايي كه در بدن ايجاد مي‏كند، باعث افزايش هورمون جنسي مردانه؛ يعني، تستوسترون به دي هيدرو تستوسترون (
DHT=Dihydrotestosterone) مي‏شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ريزش موها و تاسي و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشي از آن در پيري است. Herballove.com .
3. خود ارضايي مكرر باعث تحريك بيش از حد سيستم عصبي پاراسمپاتيك و افزايش تخليه اَسِتيل كولين (
Acetyle Choline) از انتهاي اين رشته ها در مغز مي‏گردد كه اين خود باعث پاره‏اي از عوارض جسماني و رواني، چون حواس‏پرتي (Absentmilndedness)، كمي حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سياهي رفتن چشم و در نهايت تاري ديد مي‏شود. تمام اين علامت ها ناشي از تغيير تعادل ميزان مواد شيميايي موجود در مغز است كه بين سلول هاي عصبي رد و بدل مي‏شود و انتقال پيام هاي مختلف را بر عهده دارد. 4_men.org .
برخي نيز بر اين عقيده‏اند كه علت بروز اختلالات مغزي (مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشي از ظرفيت عظيمي از انرژي بدن است كه در هر بار انزال، تخليه شده و هدر مي‏رود؛ زيرا مايع مني حاوي مقدار بسيار زيادي
DNA (هسته 400-300، اسپرمي كه در هر انزال خارج مي‏شود)، RNA آنزيم ها، پروتئين ها، مواد قندي، لسيتين (Lecithin)، كلسيم، فسفر، نمك هاي بيولوژيك، تستوسترون و... است. اين ذخاير عظيم انرژي - كه بايد در بدن براي رشد و تقويت بخش هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد - بيهوده و به طور مكرر از بدن خارج مي‏شود و هر كدام عوارضي را به دنبال مي‏آورند.
براي مثال از آنجا كه سلول هاي خوني و پلاكت ها در مغز استخوان ها توليد مي‏شود و به تكامل نهايي مي‏رسد و براي توليد آنها نيز انرژي بسيار زيادي مورد نياز است؛ در افراد گرفتار خودارضايي، تكامل مغز استخوان و در نتيجه توليد سلول هاي خوني با مشكل مواجه شده و منشأ كم خوني، ضعف و خستگي در اين افراد است. نيز دفع فسفر و ليستين بيش از حد از طريق انزال هاي مكرر، باعث كاهش ذخاير اين مواد مي‏شود كه مواد حياتي براي سلامتي سلول هاي عصبي هستند و در نتيجه اختلال عملكرد سيستم عصبي، مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و... بروز خواهد كرد.
www.anael.org .

دو. آسيب هاي روحي و رواني‏
ضعف حافظه و حواس‏پرتي، اضطراب، منزوي شدن و گوشه‏گيري، افسردگي، بي‏نشاطي و لذت نبردن از زندگي، پرخاشگري، بداخلاقي و تندخويي، كسالت دائمي و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاي رواني و روحي خودارضايي است. شرح پاره‏اي از اين موارد در مباحث گذشته روشن شد.

سه. آسيب هاي اجتماعي‏
ناسازگاري خانوادگي، بي‏ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزّت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترك‏
جهت آگاهي بيشتر نگا: قائمي، علي، خانواده و مسائل جنسي كودكان، (تهران: انتشارات انجمن اوليا و مربيان جمهوري اسلامي ايران، چاپ دهم، 1376)..

چهار. آسيب هاي معنوي و اخروي‏
هيچ يك از آسيب هاي پيش گفته، به اهميت آسيب هاي معنوي نيست؛ زيرا آسيب هاي معنوي، جان و دل و به عبارت ديگر كنه حقيقت وجود آدمي را تباه مي‏سازد. خودارضايي از نظر دين يك گناه است و به تعبير قرآن زنگار بر دل مي‏نهد:
«كَلاَّ بَلْ رانَ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل هاي آنان را زنگار زده است».مطففين (83)، آيه 14.
زنگ يا زنگار در اشياي مادي، همان چيزي است كه روي فلزات و اشياي قيمتي مي‏نشيند و معمولاً نشانه پوسيدن و از بين رفتنِ شفافيت و درخشندگي آن و در نهايت ضايع شدن و از بين رفتن آن است.
علامه طباطبايي در تفسير الميزان
مي‏فرمايد: از آيه شريفه سه نكته استفاده مي‏شود:
1. اعمال زشت، نقش و صورتي به نفس و روح انسان مي‏دهند؛
2. اين نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمي حق و حقيقت را درك كند؛
3. نفس آدمي به حسب طبع اوليه‏اش صفا و جلايي دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك مي‏كند.
طباطبايي، سيد محمد حسين، ترجمه تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوي همداني، (تلخيص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامي، بي‏چا، بي‏تا)، ج 20، ص 385.
همچنين آسيب هاي معنوي جهان گذران را در مي‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حيات جاودان آدمي را در معرض تباهي و شوربختي قرار مي‏دهد. از اين رو نصوص ديني نسبت به آن هشدارهاي لازم را داده
‏اند. پيامبر اكرم‏صلي الله عليه وآله وسلم در اين باره مي‏فرمايد: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسي كه خودارضايي كند» ري شهري، محمد، ميزان الحكمة، ج 12، ص 5654..
امام صادق‏عليه السلام نيز مي‏فرمايد: «با سه گروه خداوند در روز قيامت سخن نمي‏گويد و پاكشان نمي‏خواند و عذابي دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضايي كننده و كسي كه لواط دهد»همان، ح 19049..
در روايات ديگري امام صادق‏عليه السلام خودارضايي را گناه عظيم و مورد نهي الهي معرفي فرموده است‏
همان، ح 19050..
 

راه هاي درمان‏
1. نخستين گام براي درمان اين عادت شوم، اعتقاد و ايمان به درمان‏پذيري آن و دوري از يأس و نااميدي است. اما رسيدن به نتيجه و ايجاد هرگونه تغيير و دگرگوني نيازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحيح و به كارگيري دقيق دستورها است. البته ترك عادتِ نامطلوب، در زمانِ كوتاه بدون راهنماي كارآزموده و دلسوز، امكان ندارد. از همه اينها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كليدي و محوري را ايفا مي‏كند. درمان و چاره جويي بايد منطبق بر خواست فرد باشد؛ زيرا تا وقتي كه او نخواهد، مي‏توان با قاطعيت گفت كه درمان نخواهد شد.
بنابراين بيمار اگر بخواهد، مي‏تواند بر بيماري اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عين حقيقت است. اراده همچون نهالي است كه بايد آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفايي و ثمردهي برسد؛ به عبارت ديگر، اراده تقويت شدني و پرورش يافتني است و راه پرورش و تقويت آن اين است كه برخلاف ميل خود، اندك اندك به مقابله با اين عادت شوم برخيزد تا پس از مدتي لذت توانستن را بچشد
ق، مؤسسه پژوهشي - فرهنگي اشراق، خودارضايي يا ارضاي انحرافي جنسي، صص 29 - 30..
2. تلاش براي تقويت اراده از گام هاي مهم در امر بهبود است. نگوييد اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعيف شود؛ ولي هيچ گاه از بين نمي‏رود. نشانه اينكه هنوز اراده باقي است، اين است كه شخص اين عمل را در حضور ديگران و در هر شرايطي انجام نمي‏دهد. براي تقويت اراده، راه هاي زيادي پيشنهاد شده كه از جمله آنها تلقين به خود است‏
جهت آگاهي بيشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده (ويراست جديد)، پرسش 46..
ويكتور پوشه - روان شناسِ فرانسوي - مي‏گويد: افراد مبتلا به اين عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگويند: «من به خوبي قادرم اين عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار اين عبارت ساده، اثر عجيبي در تقويت اراده و روحيه دارد.
پل ژاگو بر آن است كه: «تلقين، قبل از خواب نيز مؤثر است»همان، ص 34..جهت آگاهي بيشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده (ويراست جديد) پرسش شماره ‏46.
3. سعي شود شكم به هنگام خواب، بيش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه كردن به مناظر، فيلم ها و تصاوير تحريك كننده، خودداري شود و شخص به محض مواجهه با اين امور، چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كند.
6. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي هاي تحريك‏كننده و فكر كردن در اين امور، دوري شود.
7. از خوردن مواد غذايي محرك، مانند خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهاي پرچرب - اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخليه شود.
9. از نوشيدن افراط گونه آب و مايعات پرهيز شود (به خصوص شب ها و قبل از خوابيدن).
10. هيچ‏گاه نبايد به بدن عريان خود نگاه كرد.
11. از دست‏ ورزي با اندام جنسي، بايد اجتناب نمود و در هيچ شرايطي، نبايد دست‏ ورزي كرد!
12. هرگز نبايد به رو خوابيد.
13. به منظور تخليه انرژي - زايد بدن، به طور منظم و زياد بايد ورزش كرد.
14. هيچ‏گاه نبايد بيكار بود؛ شخص بايد براي اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و ... پر كند.
15. هرگز در مكاني خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نبايد ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسي واقع شد، بايد بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر ديگران خارج شود و خود را به كاري سرگرم كند. در اين زمينه گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت هاي جمعي (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسيار مفيد است.
17. هفته‏اي يكي دو روز، روزه مستحبي مفيد است و اگر شخص توان آن را ندارد، ميزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش دهد و يا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. از سخن گفتن ملايمت‏آميز، شوخي و خنده با نامحرمان خودداري كرده واز نرمي و لينت در كلام بايد اجتناب ورزيد.
19. هيچ‏گاه نبايد با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقي ماند (حتي براي آموزش و ...).
20. قرآن زياد بخواند و درباره معاني آيات آن فكر كند.
21. بايد هميشه براي ذهن فكر خود محتواي مطلوب و موضوع مناسب داشت.
22. منشأ اين مشكل، عدم پاسخ صحيح و مناسب به يكي از نيازهاي واقعي انسان است كه بايد به طور طبيعي و صحيح (ازدواج) ارضا و تأمين شود. اما اگر به شكل صحيح تأمين نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد كه عواقب سوء آن نيز دامنگير او مي‏شود. بنابراين در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات، بايد براي ازدواج اقدام كرد؛ چرا كه بهترين راه حل ازدواج است.
23. از كردارهاي پيشين خود بايد توبه كرد. خداوند توبه كاران را مي‏بخشد. توبه و اطمينان از قبول توبه، بزرگ‏ترين عامل تقويت و دلگرمي براي آغاز حركتي نو است. گناه هر چه باشد، نبايد احساس بي‏ارزشي و نا اميدي به فرد دست دهد. بله! گناه ناراحتي و عذاب وجدان دارد؛ لكن به مفهوم پايان فرصت ها و انتهاي راه و نابودي نيست. كسي كه از صميم دل رجوع كند و تصميم قاطع بر جبران لغزش بگيرد، محبوب درگاه خداوند است:
«إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ»؛ بقره (2)، آيه 222..
چه عاملي از اين كارسازتر كه شخص گنه كار احساس كند در صورت توبه، خداوند او را دوست مي‏دارد و در نظر خداوند چنان است كه گويي گناهي مرتكب نشده است. امام باقرعليه السلام در اين باره مي‏فرمايد:
«التائب من الذنب كمن لاذنب له»؛اصول كافي، ج 2، ص 435.؛ «توبه كننده مانند كسي است كه اصلاً گناه نكرده است».
«توبه» يعني شروع زندگي پاك و سازنده و حركت در نور و روشنايي. اگر شخص از گناه خويش مي‏ترسد، بايد از بالاترين گناه (يأس و نوميدي) بترسد.

در پايان بار ديگر تأكيد مي كنيم كه اگر كسي بخواهد و اراده اي جدي بر ترك اين عمل داشته باشد مطمئناً موفق مي شود فقط شرط اساسي آن داشتن اراده اي محكم است كه در اين باره در نوشته بعدي به آن خواهيم پرداخت. علاوه بر اين مي توان با مطالعه تجربه هاي موفق افرادي كه مدت ها با اين معضل دست و پنجه نرم مي كردند و بخاطر عدم شناخت كافي يا جدي نگرفتن راه مقابله با آن و يا به هر دليل ديگري گرفتار اين رفتار ناپسند بوده اند، اين احساس را در خود تقويت كرد كه واقعاً خواستن توانستن است زيرا در مسير مبارزه با اين گناه، احساس ضعف و سستي كردن آفتي بزرگ است.

اكنون از تمام خوانندگان گرامي چه خوب است اين درخواست را داشته باشيم كه تجربه موفق خود را ذكر كرده تا ديگران نيز قوت قلب كافي براي مبارزه و مقابله با چنين انحراف رفتاري را پيدا كنند گر چه روشن است كه مي توان با يك برنامه ريزي مناسب و عمل به راهكار هاي ارائه شده به طور دقيق و كامل به چنين هدفي دست يافت و تجربه هاي موفقيت آميز برخي افراد گواه آشكاري بر اين مطلب است. بيان تجربه هاي موفق توسط خوانندگان براي ديگر عزيزان مي تواند بسيار مفيد باشد. بنابراين آماده شنيدن اظهار نظرها و بيان تجربه هاي موفق تمام عزيزان هستيم تا آن را در اختيار ديگران قرار دهيم.

مقاله ديگري نيز با عنوان درمان خود ارضايي با عزمي راسخ در نشريه موجود است که مي توانيد به آن مراجعه کنيد.

با همکاري دكتر حسن قدوسي زاده Ghodosi@porseman.org و حجت الاسلام  شاكرين.

 

با توجه به زياد بودن نظرات اين مقاله، تمام نظراتِ درج شده (تا نيمه اسفند 90) استخراج و به صورت جداگانه در اين صفحه گنجانده شده است.

توجه:

براي درج نظر و مشكلات خصوصي آن را با نام مستعار درج كنيد و از نوشتن ايميل يا شماره همراه خودداري نماييد
همچنين سوالهاي خود را در صفحه ويژه درج سؤال مطرح كنيد.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       یاس : با سلام.. دختری 21ساله هستم من تا یک سالو نیم پیش عادت بد خود ارضایی داشتم و بارها ترک کردمو باز برگشتم تا پارسال که من ازدواج کردم و نیاز جنسیم کمتر شدو تونستم خودارضایی رو ترک کنم..ولی مشکلی برام از پارسال تا حالا پیش اومده اونم اینه که تقریبا ماهی یکبار وقتی کاملا خوابم توی خواب نیروی سبب میشه خودارضایی کنم و وقتی به خودم میام که اخر کارم و شهوت بقدریه ک نمیتونم جلوی خودمو بگیرمو و بعدم سریع ارضا میشم...خیلی میترسمو غصه میخورم..بخدا نه فیلم بدی می بینم نه هیچی مدامم مراقبم ولی نمیدونم چه نیرویی توی خواب این حرکت بی اراده رو انجام میده...یکبار ماجرا رو به یک مشاور مذهبی گفتم گفت عمیقا توبه نکردیو شیرینی گناه تو دلته..خیلی دلم شکست...بی انصافیه بخدا من وقتی خوابم اینجوری میشه...گاهی فکر میکنم تو زمان خواب جسمم تسخیر میشه..میدونم مسخره است ولی اخه مگه میشه بدون اراده من بدنم کاری انجام بده؟؟!
       پرسمان :  پرسشگر گرامي، باسلام و قدردانی از ارتباطتان با این سایت، در پاسخ به نامه شما ابتدا قدري در رابطه با سندرم رابطه جنسي در خواب سخن مي گوييم و پس از آن در قالب راهكارها، به حل اين مشكل مي پردازيم.
يكي از كاركردهاي خواب براي انسان، ترميم و بازيابي انرژهاي از دست رفته و جبران كاستي هاي روحي و جسمي مي باشد. خواب افراد ممكن است توسط دهها نوع مشكل و اختلال مورد تهديد قرار گيرد و به اين ترتيب برخي از كاركردهاي خود را از دست بدهد. اضطراب به صورت عمومي و اختلالات خواب به صورت خاص، ممكن است خواب فرد را تحت تاثير قرار دهند.
اختلالات شبه خواب (پاراسومنيا)، معمولا به اختلالاتي گفته مي شود كه فرد در ضمن خواب دچار آنها مي گردد و سندرم برقراري رابطه جنسي در خواب (سكسومنيا، Sexsomnia) يكي از اختلالات شبه خواب مي باشد، كه معمولا از جهت دردسر ساز بودن آن براي فرد، مورد شكايت مي باشد.
اين اختلال شكلي از «خواب‌گردي» محسوب مي‌شود و يك اختلال عصبي در خواب است كه بواسطه آن فرد در حالي كه اصلا متوجه اعمال خود نيست و در حالت خواب قرار دارد، به طور ناخودآگاه اقدام به برقراري رابطه جنسي با همسر خود و يا خودارضايي مي كند.
به خاطر هراس از قضاوت ديگران و ناآگاهي از اينكه اين حالت، يك مشكل پزشكي است، افراد مبتلا تا مدت‌ها براي درمان اختلال خود، اقدامي نمي‌كنند.
بعضي از كساني كه در خواب درگير مساله جنسي و يا خودارضايي شده اند، خودشان آگاهي به اين مشكل دارند و بعضي ندارند. وقوع اين حادثه شايد براي بسياري اتفاق افتاده باشد و سبب رنجش بسياري شده باشد، اما واقعيت اين است كه اين عارضه يك سندروم عصبي مربوط به خواب، نظير راه رفتن در خواب، كابوس،از خواب پريدن، حرف زدن در خواب، دندان قروچه در خواب و.. مي باشد كه بايد درمان شود.
اين بيماري در اواسط دهه ۹۰ ميلادي توسط روانشناسان به عنوان يك سندرم و عارضه حين خواب شناسايي شد و به طور رسمي در سال ۲۰۰۳ در ژورنال علمي روانشناسان كانادا(The Canadian Journal of Psychiatry) در رده بندي بيماريهاي مربوط به ناهنجاري خواب دسته بندي شد.
خودارضايي در خواب به طور عمومي در ساعات ابتدايي خواب و در حالتي كه شخص در عميق ترين قسمت خواب خود قرار دارد رخ مي دهد. وقوع اين اتفاق از نظر عصبي چيزي شبيه وقوع احتلام در خواب در دوره جواني است كه در برخي از افراد به طور فيزيكي رخ مي دهد.در زمان رخ دادن اين حالت لايه كورتكس مغز- بخشي از مغز كه مسئول تفكر و برنامه ريزي است- كاملا خاموش است. اما بصل النخاع و ساقه مغز كه بخش تاثير گذار روي رفتارهايي مثل ميل به غذا و ميل جنسي است، همچنان مشغول كار است و عمل مي كند.
در واقع وقوع اين عمل كاملا غير ارداي است و به علت كار نكردن بخش حافظه و تفكر در وقوع اين عمل ممكمن است چيزي از آن را فرد به ياد نياورد. وقوع اين حالت هم در خانم ها و هم در آقايان رخ مي دهد، البته تحقيقات نشان مي دهد وقوع آن در مردان بيش از زنان است. بر طبق آمار در آمريكا ۷ درصد بزرگسالان و در بريتانيا ۴ درصد بزرگسالان به اين عارضه مبتلا هستند.
تحقيقات نشان مي دهد از لحاظ زماني، اين عارضه در افراد متاهل، زمان هم بستر شدن زوج ها رخ مي دهد، از اين رو بسياري متوجه غيرعادي بودن اين حالت نمي شوند و وقوع آنرا عادي مي شمارند. وقوع اين حالت در زمان فشارهاي عصبي و يا پس از مصرف بيش از حد الكل و مواد مخدر بيشتر مشاهده مي شود. شناسايي و درمان اين عارضه علاوه بر حل مشكلات خواب و عوارض اجتماعي آن، از آن جهت اهميت دارد كه وقوع اين عارضه پيش درآمدي است بر ديگر عارضه هاي خواب نظير راه رفتن در خواب و يا حرف زدن در خواب.
راهكارها
1. انجام خودارضايي در خواب، از آنجا كه رفتاري ارادي و آگاهانه نيست، گناه نمي باشد و نبايد از اين بابت احساس گناه داشته باشيد.
2. از اين كه گرفتار اين اختلال هستيد، احساس خجالت نداشته باشيد، چرا كه اين اختلال مانند صدها بيماري و اختلالي كه ممكن است افراد را درگير نمايد، مي باشد، بنابراين بدون شرم وحياي بي جا اقدامات درماني لازمه را انجام دهيد.
3. جهت رهايي از انجام خودارضايي در خواب، شبها در مكاني بخوابيد كه ديگران نيز حضور داشته باشند.
4. اگر از طريق خاصي در خواب خودارضايي مي كنيد، شرايط و وسائل آن را از دسترس خود دور نماييد، به عنوان مثال اگر با كمك يك بالش اين كار را انجام مي دهيد، قبل از خواب بالش ها را از اتاق خارج سازيد.
5. با كشف ساعت انجام خودارضايي در خواب، و تنظيم ساعت زنگ دار، لحظاتي قبل از آن ساعت خاص، از خواب بيدار شويد.
6. اگر از اضطراب در طول روز رنج مي بريد،جهت درمان آن حتما به يك روانشناس مجرب مراجعه نماييد.
7. ياد خدا آرامش بخش دلهاست، نماز اول وقت، توكل بر خدا، توسل بر معصومين عليهم السلام، و روزه گرفتن در روزهاي مستحب، نه تنها در اين مساله بلكه ياري دهنده شما در تمام لحظات زندگي مي باشد. موفق باشيد منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم.


       rahzan25... : سلام....من بدجوری وابسته به این گناه لعنتی شدم...من ونجات دهین....ابروی شیعه علی روبردم....
       پرسمان : سلام و ممنون که ما را محرم سوالتان دانسته اید. پاسخ مفصلی برای شما آماده و به رایانامه ای که درج کرده بودید ارسال شده است. اما چون احتمال دادیم رایانامه اشتباه درج شده باشد می توانید پاسخ را با کد 845607 و گذرواژه oddlb در صفحه پیگیری و مشاهده پاسخ: http://www.porseman.org/q/aservice.aspx مطالعه فرمایید. در پناه حق موفق باشید.

       Mohamadamir45... : سلام دوست خوبم من یک روانپزشک هستم و دوست دارم به شما و دوستای دیگه کمک کنم.اما لازم هست که ارتباط من و شما یا از طریق ایمیل یا تلفنیا به مطب من تشریف بیارید و اصلا خجالت نکشید چون یه چیز فطری هست و امکان داره هر کسی به اون دچار بشه و این بخاطر بی اطلاعی اولیه است.من براتون ایمیل میزارم به من ایمیل بزنید و یک سری از سوالای منو جواب بدین تا به شما هم وطن خوبم کمک کنم. موفق باشید.
       پرسمان : با سلام و تشکر که به سایت ما سر زدید. با توجه به روند پاسخدهی این سایت، خوشحال می شویم اگر نظر یا پاسخی درباره موضوع این مقاله و دیگر مقالات دارید در بخش درج نظرات مطرح فرمایید تا پس از تایید، نمایش داده شود. همچنین اگر تمایل به همکاری در امر پاسخدهی در سامانه پرسمان (گروه روانشناسی و مشاوره) دارید رزومه ای از خود را به نشانی info@porseman.org ارسال فرمایید تا در صورت نیاز با شما تماس گرفته شود. از همکاریتان در رفع مشکلات جوانان عزیز کمال قدردانی را داریم. در پناه حق موفق باشید.

       بی نام : سلام من ی پسر نوجوان هستم 17 سالمه ...
       پرسمان : با سلام. باتوجه به خصوصی بودن سوالتان خواهشمندیم پرسشتان را با توضیحات لازم، در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح کنید تا پاسخ خدمتتان ارسال شود.

       reza.fg22... : سلام دوستان این عوارضی که هست به کنار میدونید داریم چه گناه بزرگی میکنم گناه کبیره همیشه دنبال عوارض جسمانیش هستیم هیچ وثت فکر کردید عوارض شرعیش چیه واقعا خدا کمکمون کنه که خدمون به تنهایی چیزی نیستیم جز یک انسان منحرف خدایا کمک

       میثم : سلام من خیلی وقته خودارضایی میكنم ولی دیگه میخوام این لعنتیو بزارم كنارو پاشم٬موهام خیلی كم شده و میدونم باعثش همینه من 28 سال دارم ایا موهام خود به خود بعده ترك برمیگرده غیره ضعفی كه دارم مشخصترین نشانم همین ریزش موهامه.
       پرسمان : باسلام و تشکر از شما پرسشگر محترم؛ شما نگران عوارض خود ارضايي هايي كه در گذشته انجام داده ايد، هستيد. خوشبختانه شما از گناهان گذشته خود توبه كرده ايد و در حال ترك اين عمليد؛ اگر همين روند را دامه دهيد، جاي نگراني نيست، چرا كه ترك اين عمل خود بزرگترين مداوا براي عوارض ناشي از آن است؛ البته به نظر مي رسد شما نياز به آرامش روحي و تقويت جسمي داريد. بنابر اين در ادامه به نكاتي در باره جبران عوارض خود ارضايي مي پردازيم، كه دانستن و رعايت آنها براي جبران كامل عوارض مفيد مي باشد:
1. اين آسيب‌ها معمولاً مربوط به كساني است كه مدت زمان زيادي گرفتار اين انحراف جنسي ‌بوده‌اند و يا شدت ابتلايشان بالا بوده است. بنابراين اكنون كه آن را ترك كرده ايد، به هيچ عنوان نبايد نگران عوارض آن باشيد. چرا كه اگر برخي از اين عوارض ايجاد شده باشند معمولاً بعد از ترك و به مرور زمان از بين خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جواني 28 ساله توانايي جبران اين عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازي مي‌كند و به تدريج به وضعيت عادي برمي‌گردد ؛ البته به شرطي كه اين عمل هرگز دوباره انجام نشود.
2. زمان جبران عوارض از يك شخص با شخص ديگر و همچنين بر اساس شدت گرفتاري متفاوت است. هر چه بدن قوي تر باشد و شدت گرفتاري قبلي نيز كمتر باشد، زمان جبران عوارض كاهش پيدا مي كند.
3. براي جبران و تقويت جسمي، خوردن مواد قندي مثل خرما، كشمش و عسل، همچنين مصرف روزانه ميوه و سبزيجات، حبوبات مثل عدس و مصرف هفتگي گوشت ها را در برنامه غذايي خود قرار دهيد. انجام ورزش روزانه، تفريح و گردش هاي سالم در بازگشت سلامتي شما بسيار مؤثر است. داروهاي ديگر، بايد با مشورت پزشك مصرف شود و ما نمي توانيم تجويزي داشته باشيم.
4. اگر شرايط ازدواج را داشتد، حتماً ازدواج كنيد؛ با ازدواج و انجام عمل جنسي طبيعي اين عوارض به سرعت از بين مي روند. پس به اين بهانه ازدواج خود را به تأخير نيندازيد.
5. علاوه بر مشاور و روانشناس، متخصصين اورولوژيست (متخصص كليه و مجاري ادرار) نيز در اين زمينه مي توانند به فرد كمك كنند. البته به نظر ما، شما نيازي به رجوع به اورولوژيست نداريد.
6. بيش از حد خود را نگران آنچه قبلاً اتفاق افتاده نسازيد و استرس به خود راه ندهيد كه خود نگراني و استرس وسيله اي براي افزايش مشكلات شما خواهد بود و بهبود عوارض را به تأخير خواهد انداخت.
7. همچنين براي دريافت اطلاعات بيشتر در زمينه درمان خود ارضايي، مي توانيد به لينك زير مراجعه كنيد : http://moshavereh.porsemani.ir/term30 موفق باشيد؛ باز هم با ما مكاتبه كنيد.


       علی : عشق است بر آسمان پريدن * صد پرده به هر نفس دريدن * اول نفس از نفس گسستن * اول قدم از قدم بريدن * ناديده گرفتن اين جهان را * مر ديده خويش را بديدن * گفتم که دلا مبارکت باد * در حلقه عاشقان رسيدن * ز آن سوي نظر نظاره کردن * در کوچه سينه ها دويدن * اي دل ز کجا رسيد اين دم * اي دل ز کجاست اين طپيدن * اي مرغ بگو زبان مرغان * من دانم رمز تو شنيدن * دل گفت به کار خانه بودم * تا خانه آب و گل پريدن * از خانه صنع مي پريدم * تا خانه صنع آفريدن * چون پاي نماند مي کشيدند * چون گويم صورت کشيدم

       پوریا : با عرض سلام خدمت دوستان عزیزم به اطلاع میرساند تمامی عزیزانی که میخواهند عمل زشت خودارضایی را ترک کنند یا در این جهت به دوستان خود کمک کنند بنده گروهی در تلگرام ساخته ام که امیدوارم مفید واقع شود...
       پرسمان : ضمن قدردانی از فعالیتتان در گسترش فرهنگ پرسش و پاسخ همچنین تشکر بابت تلاشتان در کمک رسانی به دیگر دوستان، اگر امکان دارد از همین بخش نظرات برای تبادل تجارب و راهکارهای مورد نظر استفاده نمایید. موفق باشید.

       سلام بريوسف عليه السلام : خواهشا كسي مشخص نكنه كه دختر هست

       سلام بريوسف عليه السلام : سلام جزاكم الله خيرا ببخشي كسي كه ازدواج كنه از دچار عواقب خود ارضايي مي شه؟ به تعبيري فرق ازدواج با استمناچيه؟
       پرسمان : سلام و ممنون از شما بابت مطالعه این مقاله. برای رسیدن به پاسخ این صفحات را مطالعه فرمایید:
1. فرق بين استمناء و وقتي كه ازدواج مي كنيم، چيست؟ http://porseman.org/q/show.aspx?id=180689
2. استمنا؛ آري يا خير! http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
اگر ابهامی ماند با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید. موفق باشید.


       M.D : سلام من 4 ساله که این کار رو میکنم دیگه خسته شدم هر کاری هم که میکنم ترکش کنم نمیشه هر روز که میرم خیابوناحساس درد میکنم خیلی زود خسته میشم این هم از عوارض خودارزایی هستش؟ اگه ترک کنم این مشکلات مثل خستگی شدید, به دنیا اوردن بچه ناقص و... حل میشه 15 سالمه
       پرسمان : افتخار اين مركز اين است كه با نوجوانان پاكي مثل شما در ارتباط است نوجواناني كه يا گناه نمي كنند و يا خدايي ناكرده اگر گناهي هم مرتكب شوند زود به فكر توبه و جبران گناه مي افتند.
خودارضايي يك عادت مضر و يك گناه است و فردي كه به آن گرفتار مي شود متاسفانه دچار عوارضي مي شود كه اين عوارض براي هر نوجوان خصوصا نوجواني كه اهل درس و مطالعه است بسيار زيانبار مي باشد و ما تشخيص به موقع و پي گيري درمان آن را به شما تبريك مي گوييم.
پرسشگر گرامي؛ در مورد عوارض و آسيب‌هاي خود‌ارضايي بايد خدمتتان عرض كنيم كه بهترين درمان براي رفع مشكلات و عوارض و مشكلات بعدي آن، ترك خودارضايي مي باشد.
اگر شما تصميم قطعي بر ترك آن گرفته باشد به هيچ عنوان نبايد نگران عوارض آن باشد. چرا كه اگر برخي از اين عوارض ايجاد شده باشند معمولاً بعد از ترك و به مرور زمان از بين خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانايي جبران اين عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازي مي‌كند و به تدريج به وضعيت عادي برمي‌گردد ؛ البته به شرطي كه در تصميمتان بر ترك جدي باشيد و خداي ناكرده دوباره گرفتار خود‌ارضايي نشويد.
زمان جبران عوارض از يك شخص با شخص ديگر و همچنين بر اساس شدت گرفتاري متفاوت است. هر چه بدن قوي تر باشد و شدت گرفتاري قبلي نيز كمتر باشد، زمان جبران عوارض كاهش پيدا مي كند.
پرسشگر گرامي همچنين بايد عرض كنيم كه یكی از عوارض خودارضایی خستگی و کوفتگی و ضعف بدن می باشد که با ترک خودارضایی برطرف می شود. این را بدانید که خودارضايي به صورت طبيعي نمي تواند باعث عقيم شدن شود. پس احتمال عقیم شدن بخاطر خودارضایی رد می شود. همچنين برای جبران عوارض و تقویت بدن خوردن مواد قندي مثل خرما، كشمش و عسل انجام ورزش روزانه، تفريح و گردش هاي سالم در بازگشت سلامتي شما بسيار مؤثر است. بدن انسان توانايي جبران عوارض را دارد ولي بايد توجه داشته باشيد كه عوارضي كه در طول زمان ايجاد شده به تدريج جبران خواهد شد و البته نبايد توقع داشته باشيد كه فورا جبران شود.
بنابراين آنچه كه لازم است تذكر دهيم اين است كه بيش از حد خود را نگران نسبت به آنچه قبلا اتفاق افتاده نسازيد و استرس به خود راه ندهيد كه خود نگراني و استرس وسيله اي براي افزايش مشكلات شما خواهد بود و بهبود عوارض را به تاخير خواهد انداخت.
پس پرسشگر گرامي نگران عوارض آن نباشيد با ترك خودارضايي بهبودي برايتان حاصل مي شود.
پرسشگر گرامي براي اينكه بتوانيد در تصميم خود مصمم و پايدار باشيد بايد از هرگونه تلقين منفي خودداري كرد هيچ وقت نگوييد كه من به اين گناه عادت كرده ام و نمي توانم آن را كنار بگذارم.اين افكار را به كلي كنار بگذاريد خيلي ها بودند كه به گناهاني بدتر از گناه شما مبتلا بودند ولي با عزمي راسخ و با توبه اي واقعي مسير زندگي خود را عوض كردند . پس اين را هميشه با خود تكرار كنيد كه من توانايي اين را دارم هر گناهي را كنار بگذارم. براي ترك موارد زير را در نظر بگيريد:
تنظيم برنامه خواب: خواب و استراحت كافى و نظام مند علاوه بر جهات درمانى اش، داراى ابعاد پيش گيرانه اى نيز هست و در سلامت انسان نقش مهمى ايفا مى كند. نظام مند بودن خواب تأثير خوبى در پيش گيرى از انحرافات دارد. اگر بتوانيد ترتيبى انخاذ نماييد كه اوايل شب به رخت خواب برويد و صبح زود از جاى خود بلند شويد، بسيار مفيد است; بخصوص اگر پس از خستگى و تلاش روزانه به رخت خواب برويد. طبيعى است كه اگر شما با خستگى به رخت خواب نرويد، به ناچار مدت زمانى را در بستر بيدار خواهيد ماند تا به تدريج، به خواب رويد و چون افكار و انديشه هاى شهوانى و تحريك آميز معمولا در اين مواقع به سراغشما مى آيند، نوعى تنظيم خواب و استراحت منظّم براى شما، ضرورت دارد.
بدين روى، بهتر است شما در ميانه روز و يا بعد از ظهرها، حتى المقدور نخوابيد تا در اثر تلاش ها و فعاليت هاى روزانه، شب را زودتر و بهتر به استراحت بپردازيد. دماى اتاق خوابتان نبايد زياد گرم باشد و بهتر است با باز كردن پنجره اى، ضمن استفاده از هواى آزاد و مناسب، تهويه اتاق صورت گيرد.
كيفيت خواب: كيفيت خواب و بستر خواب مى تواند در تحريكات بدنى و جنسى تأثير داشته باشد.سعى كنيد به پشت بخوابيد و از دمرو (به صورت) خوابيدن اجتناب نماييد. شما بايد عادت كنيد به پشت بخوابيد، در رخت خواب بسيار گرم و نرم نخوابيد (در جاى معمولى بخوابيد); زيرا رخت خواب گرم و نرم و به رو خوابيدن از جمله عوامل تحريك و انحراف جنسى است. وحتي سعي كنيد با وضو بخوابيد، به سمت قبله بخوابيد، به محاسبه اعمالتان بپردازيد و...
استحمام: حمام يكي از جاهايي است كه تحريك جنسي و تبعات بعدي آن در آن جا فراهم است. چون در زمان حمام رفتن، شخص تنهاست و يكي از علل خودارضايي، تنهايي است. بعضي از اشخاص به بهانه تميزي و يا به علت داشتن وسواس، وقت زيادي را در حمام مي‌گذرانند كه بسيار غلط است، بهتر است براي حمام رفتن، به نكات زير توجه نماييد و آنها را به كار ببنديد:1- مدت حمام تا جايي كه ممكن است كوتاه باشد و در صورت امكان از15 دقيقه بيشتر نشود.2- در حمام به طور كامل عريان نشويد و لباس زير را تا لحظه آخر بر تن داشته باشيد.3- از دست ورزي و بازي كردن با اعضاي بدن، به ويژه ناحيه آلت تناسلي خودداري نماييد.4- به هيچ عنوان به بدن خود، به ويژه ناحيه آلت تناسلي نگاه نكنيد، (نه به طور مستقيم و نه در آينه).5- زود زود اقدام به ازاله ي موهاي زايد نكنيد ودر صورت نياز به از بين بردن موهاي زائد بدن، به جاي تيغ از پودرهاي¬بهداشتي موبر استفاده نماييد. همچنين سعي كنيد به هيچ وجه در جايي ولو براي چند دقيقه تنها نمانيد.
شناسايي زمان خودارضايي: وقتي كه شما بفهميد چه موقع به سراغ اين كار ميرويد ،ميتوانيد با برنامه ريزي جلوي آن را بگيريد.
تقويت اراده: تا زماني كه خودتان واقعا نخواهيد و تصميم قطعي براي ترك آن نگيريد ميتوان با قاطعيت گفت درمان امكان ندارد.ولي اگر خودتان بخواهيد و اراده كنيد ميتوانيد بر هر مانعي غلبه كنيد.گاهي اوقات افراد تمام راه هاي پيشگيري را ميروند ولي اراده شان براي ترك خودارضايي ضعيف است.آنقدر اراده شان ضعيف شده كه نميتوانند تصميم جدي براي ترك بگيرند شايد تصميم بگيرند ولي تصميم را عملي نميكنند و نميتوانند به آخر برسانند.پس شما بايد اراده تان را قوي كنيد.
براي تقويت اراده راهكارهاي زير را به شما پيشنهاد ميكنم:
1- تلقين جملاتي كه به شما انرزي مثبت بدهد.سعي كنيد اين جملات را در ذهنتان مرور كنيد.جملاتي مثل بايد موفق شوم، هيچ چيز نميتواند اراده من را متزلزل كند، من اراده لازم را براي كارهايم دارم و...
2- از پراكنده كاري و آشفتگي در كارهايتان پرهيز كنيد.پس بايد به كارهايتان انسجام دهيد و سعي كنيد كارهايي كه بر عهده ميگيريد ناتمام رها نكنيد
3- هرگز در كارها نااميد نشويد و تا جايي كه ميتوانيد تلاش كنيد.
4- ترك گناه و مخالفت با وسوسه هاي شيطان است . سعي كنيد به عادت هاي بد ، نه بگوييد.
5- هر روز سعي كنيد چند آيه قرآن همراه با ترجمه بخوانيد و هميشه به خدا توكل كنيد.
6- از شكست خوردن نترسيد و بدانيد كه هر شكست پلي به سوي موفقيت و پيروزي است.
7- سعي كنيد كارهايي را كه بر عهده مي گيريد، ناتمام رها نكنيد و آن ها را تا رسيدن به نتيجه مطلوب ادامه دهد. كارهاي نيمه تمام باعث مي شوند، فرد خودش را انساني بي اراده و يا داراي ضعف اراده تصور كند و ديگر قدرت برعهده گرفتن فعاليت ها و مسؤوليت هاي مختلف را نداشته باشد. قبل از انجام هر كاري كمي درباره آن كار و توانايي ها و استعدادهاي خودش بيانديشيد و اگر توانايي اتمام آن كار را نداريد، از اول آن را بر عهده نگيرد.
8- پس از تدبير و مشورت از عواقب تصميم‏هاي خود هراسناك نباشد و به خدا توكل كند و در تمام امور از او كمك بخواهد.
9- باور كنيد همانند ديگر انسان‏ها از توانمندي‏هاي بسيار برخوردار است و از ديگران كمتر نيستيد. فراموش نكنيد نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بيشتر است و نبايد خود را دست كم بگيرد. تصميم خوب در پرتو تكيه بر قوت‏ها، جبران ضعف‏ها و احساس توانمندي ها شكل مي گيرد.
10- مدتي برنامه ريزي و تصميمات خود را با فردي ذي صلاح در ميان بگذارد و از وي بخواهد مراقب باشد تا در او دودلي پيش نيايد و همچنين اجراي تصميماتش را به تأخير نياندازد.
11- با كساني كه روحيه و اراده اي قوي دارند دوست شويد تا اراده شما نيز قوي گردد.
12- تصميمات به جا و پر ارزش گذشته‏ خودش را به ياد آوريد و توجّه كنيد كه چون گذشته براي انجام دادن كارهاي مهم آمادگي داريد. 13) با تصميم‏هاي آسان در كارهاي ساده، به تدريج خود باوري و توانمندي را در خويش پديد آوريد و راه را براي تصميم گيري در امور پيچيده و مشكل هموار سازيد.
14) سرگذشت افراد سخت كوش و با اراده را مطالعه نماييد.
- تشويق و تنبيه خود: تشويق بايد چيزي باشد كه به شما انگيزه بدهد.شما بايد به خود بگوييد اگر يك ماه اين كار را انجام ندادم خودم را تشويق ميكنم.دفعه بعد زمان پاك بودنتان را بيشتر كنيد و بگوييد اگر2ماه پاك بودم خودم را تشويق ميكنم و همينطور دفعات پاك بودن را زيادتر كنيد.
تنبيهي كه براي خود انتخاب ميكنيدبايد قدرت بازدارندگي بالايي داشته باشد، به طوري كه اگر خواستيد خودارضايي كنيد تلخي تنبيه به ذهنتان بيايد و همين امر مانعي در برابر خودارضايي شود.البته تنبيه و تشويق نبايد به گونه اي باشد كه شما از انجام آن ناتوان باشيد و كم كم از كارايي بيفتيد.و نوع تنبيه و تشويق در افراد متفاوت است.
- توجه به ارزش و اهميت انسان: اگر شما به ارزش و منزلت خود پي ببريد و بدانيد كه خدا براي چه هدفي شما را آفريده و شما داراي چه مقامي هستيد ، كمتر دست به اين كار ميزنيد.
- اجتناب از تنهايى: شما بايد سعى كنيد تا مدتى طولانى، در مكان هاى خلوت و تنها سپرى نكنيد زيرا تنهايى، خود عامل مهمى براى تحريك خودارضايى و زمينه ساز ارتكاب اين عمل است. بنابراين بيشتر سعي كنيد در محيط صميمي خانواده قرار بگيريد.
*** پرسشگر گرامي به راهكارهاي جهت كاهش شهوت و ترك خودارضايي توجه كنيد:
1. برخي داروهاي گياهي در كاهش غريزه جنسي تأثير زيادي دارند، مثل سداب كه گياهي است داراي برگ هاي ريز و باريك ،ولي بسيار بد بو كه به يوناني فيجن و در شمال ايران (تنكابن و مناطق ديلمان)پيم ناميده مي¬شود. عصاره و جوشانده برگ آن ميل شود. نام اين گياه در لغت نامه دهخدا آمده كه مي¬توانيد اطلاعات بيش¬تر را از آن بگيريد. البته براي تعيين مقدار آن حتما بايد با پزشك مشورت شود.
2. ازغذاهايي كه طبع سرد دارند مثل عدس، لبنيات به خصوص ماست،و سبزي به ويژه كاهو و كلم زياد استفاده كنيد.
3. از خوردن مواد غذايي انرژي زا و محرك كه طبيعت گرم دارند،مانند:عسل ،خرما،پياز،موز، ارده شيره ،قاووت،سير،تخم مرغ،فلفل و انواع ادويه جات، گردو،پسته و... پرهيز كنيد يا به حداقل برسانيد.
4.يكي ديگر از راه‌هاي كنترل غريزة جنسي، دوري از پرخوري است. از اين رو در روايات اسلامي از روزه‌داري به عنوان عامل تعديل غريزه جنسي ياد شده است.
5. پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد: « روزه گرفتن براي كنترل شهوت مفيد است».
6 . اطراف آلت تناسلي را از موهاي زايد صاف نكنيد ،مگر آن كه بلند شدن موها ضرر داشته باشد .در اين صورت به جاي تيغ از نوره استفاده كنيد .
7. فرد مبتلا سعى كند به هنگام خواب شكمش بيش از حد معمول پر نباشد.
8. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى ‏هاى جنسى و تحريك‏ كننده جدا پرهيز كند.
9. از خوردن مواد غذايى كه محرك است مانند: خرما، پياز، فلفل، تخم ‏مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى ‏المقدور اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا كند.
10. قبل از خواب حتما مثانه خود را تخليه نمايد.
11. از نوشيدن افراط ‏گونه آب و مايعات پرهيز كند (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابيدن).
12. هيچ‏گاه بدن عريان خود را در آينه نگاه نكند.
13. از دست‏ورزى اندام جنسى خود اجتناب كند و در هيچ شرايطى دست‏ورزى نكند.
14. هرگز به رو نخوابد. هنگام خواب سر و دست ها از زير پتو ولحاف بيرون باشد.
15. به منظور تخليه انرژى زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كند. 16. هيچ‏گاه بيكار نباشد، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر كند.
17. هفته‏اى يكى دو روز روزه مستحبى بگيرد و اگر توان آن را ندارد و يا شرايط روزه‌گرفتن مهيا نيست حداقل ميزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش و تعداد دفعات غذا را كاهش دهد و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. با نامحرم رفتار متكبرانه داشته باشد و از سخنان ملايمت‏آميز با آنها خوددارى كرده واز نرمى در كلام با آنها اجتناب ورزد.
19. هيچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقى نماند، حتى براى آموزش و...
20. قرآن زياد بخواند و درباره معانى آيات آن فكر كند.
***سخن نهايی:
نسبت به نماز به خصوص نماز اول وقت (و درصورت امكان جماعت) اهتمام داشته باشيد. همان طور كه مي دانيد نماز انسان را از فحشاء و منكرات باز مي دارد و اين وعده حق الهي است. «ان الصلاه تنهي عن الفحشاء والمنكر؛ همان نماز،بازدارنده از فحشا و منكر است». در هيچ شرايط زندگي، از خداوند قادر نااميد نشويد، و هميشه به او توكل كنيد، و دست به دعا برداريد، از خداوند بخواهيد، تا شما را در جواني پاك نگه دارد. از خدا حقيقتاً بخواه، مطمئن باش ياريش را حس خواهي كرد، فقط بخواه از ته دل.
همانطور كه گفته شد يكي از عوامل موفقيت شما در هركاري، خصوصا در مشكل ياد شده، تقويت اراده است، پس در تقويت آن كوشا باشيد. در اين راستا گرفتن روزه براي دوري از گناه، تقويت اراده و رويش تقوا در درون بسيار موثر است. امام علي – عليه السلام- مي فرمايد:« هنگامي كه نفس انساني، قوي شود، شهوتش كاهش مي يابد». در سوره اي بقره آيه 45 مي فرمايد، كه از نماز و روزه كمك بگيريد.
بدانيم ما خليفه خدا هستيم و در اين مورد لازم است، روزها فكر و تأمل كنيم، رسيدن به اين درك چنان به ما ارزش مي دهد كه حتي لحظه اي وقت خود را بي جهت صرف نخواهيم نمود، تا چه برسد در گناه. بر روي اين مطلب فكر كنيم، فكر. ما براي كار ديگري به اين دنيا آمده ايم، اما كار ديگر مي كنيم!!!
اين نوشتار را با اين جمله به پايان مي‏بريم كه بزرگان گفته ‏اند: «نفس را مشغول بدار وگرنه او تو را به خود مشغول خواهد ساخت».
موفق باشيد. باز هم با ما سخن بگوييد.


       عبدالله : من از امروز دیگه تصمیم گرفتم انجام ندم.امیدوارم سال دیگه ابن موقع بگم یک ساله که انجام ندادم
       پرسمان : خداروشکر ما هم از ته دل آرزومندیم شما و هرکی که گرفتار این گرفتاری خانمانسوزه نجات سریع و کامل پیدا کنه. ان شاءالله

       Alireza : سلام آیا خودارضایی تغییر ...
       پرسمان : باتوجه به خصوصی بودن سوالتان لطفا ایمیلتان را درج فرمایید تا پاسخ به آنجا ارسال شود. در متن سوالتان این کد را هم درج نمایید: 748366

       رها : سلام من سه سال به این درد دچار شدم الان زود ارضایی دارم میخوام بدونم با ترک این عادت زود ارضایی خوب میشه ممنون
       پرسمان : پرسشگر گرامي، ضمن تشکر از شما بابت ارتباطتان با این سایت و مطالعه این مقاله، ابتدا بايد دقت داشته باشيد كه ترك خودارضايي، بهترين درمان براي رفع مشكلات و عوارض و مشكلات بعدي آن مي باشد.
اگر شما خودارضايي را ترك كنيد به هيچ عنوان نبايد نگران عوارض آن باشيد. چرا كه اگر برخي از اين عوارض ايجاد شده باشند معمولاً بعد از ترك و به مرور زمان از بين خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانايي جبران اين عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازي مي‌كند و به تدريج به وضعيت عادي برمي‌گردد ؛ البته به شرطي كه در تصميمتان بر ترك جدي باشيد و خداي ناكرده دوباره گرفتار خود‌ارضايي نشويد. براي جبران و تقويت بدن، خوردن مواد قندي، همچنين مصرف روزانه ميوه و سبزيجات، حبوبات مثل عدس و مصرف هفتگي گوشتها را در برنامه غذايي خود قرار دهيد. انجام ورزش روزانه، تفريح و گردش هاي سالم در بازگشت سلامتي شما بسيار مؤثر است. همچنين نكته قابل توجه اين است كه اگر هم برخي از عوارض آن پس از ترك كامل، برطرف نگردد، باز هم جاي نگراني نمي باشد، زيرا ترك خودارضايي از پيشروي كامل آنها جلو گيري كرده و آنها را در مرحله خود متوقف نموده و يا رو به كاهش مي برد و در نتيجه فرد توان بيشتري براي درمان آن خواهد داشت.
زودانزالي يا زودارضايی نیز اگر چه يكي از عوارض خودارضايی بعد از ازدواج می باشد، ولی اگر فردي در اثر شدت و كثرت خودارضايي دچار زودانزالي شده باشد و خودارضايي را ترك نمايد، چنين فردي معمولا پس از گذشت مدت زمان قابل توجهي از ترك و همچنين با تقويت خود به حالت اوليه خود باز خواهد گشت و البته اگر به هر دليلي اين اتفاق نيافتد، او خواهد توانست با احتمال بيشتري سلامتي خود را باز يابد. پس نگران اين مشكل نباشيد و تمام هم و غم خود را صرف این كنید كه دیگر به سمت آن نروید. يقين بدانيد خداوند در اين مسير مقدس شما را ياري خواهد كرد.
خوشحال می شویم در طی این راه همراهتان باشیم. سوالهایتان را در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح کنید تا خدمتتان باشیم. موفق باشید.


       mmmm : سلام.ایا بعد از ترک خود ارضایی مشکل ریزش مو حل خواهد شد؟
       پرسمان : پرسشگر گرامي، ضمن تشکر بابت مطالعه این مقاله، ابتدا بايد دقت داشته باشيد كه ترك خودارضايي، بهترين درمان براي رفع مشكلات و عوارض آن مي باشد، و معمولا غالب عوارض آن پس از ترك كامل خود به خود برطرف مي گردد.
اگر شما خودارضايي را ترك كنيد به هيچ عنوان نبايد نگران عوارض آن باشيد. چرا كه اگر برخي از اين عوارض ايجاد شده باشند معمولاً بعد از ترك و به مرور زمان از بين خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانايي جبران اين عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازي مي‌كند و به تدريج به وضعيت عادي برمي‌گردد ؛ البته به شرطي كه در تصميمتان بر ترك جدي باشيد و خداي ناكرده دوباره گرفتار خود‌ارضايي نشويد.
پرسشگر گرامي! در مورد ريزش مو گفتني است اين نقيصه در بسياري از افراد وجود دارد و وجود آن تنها به دليل اين نيست كه اين افراد خداي ناكرده استمنا كرده اند. البته يكي از دلايل ريزش مو همانگونه كه به آن اشاره شده, مي تواند استمنا باشد. كه با ترك خودارضايي به مرور زمان بهبود پيدا مي كند. پس با ترك خودارضايی بهبود پیدا می كند.
همچنین باید توجه داشته باشید كه عوامل گوناگون ديگري نیز در ريزش مو دخالت دارند. يكي از دلايل ريزش، سابقه خانوادگي است. اگر در خانواده ریزش مو سابقه داشته باشد قاعدتا ريزش موها تا حدي مي تواند ناشي از آن باشد.از ديگر عوامل استرس و اضطراب هاي روحي ناشي از فشارهايي است كه به افراد وارد مي شود. بنابراين در حد امكان از دو عامل ذكر شده دوري نماييد و يا برنامه هاي زندگي خود را طوري قرار دهيد كه استرس و فشار كمتري به شما وارد شود.
نكته آخر اينكه اگر ريزش موهايتان به صورت ناحيه خاص صورت مي گيرد (مثلا گوشه اي از سر يا صورت) حتما بار دیگر به پزشك مراجعه كنيد تا نسبت به تشخيص علت و درمان آن اقدام كنند.
منتشر مکاتبات بعدیتان در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: http://www.porseman.org/q/newq.aspx هستیم. موفق باشید.


       آرمان : نظرات جمسهای مخالف رو قابل روئیت برای هم نذارین .باتشکر
       پرسمان : ضمن تشکر بابت ارتباطتان با این سایت و ابراز نظرتان، با توجه به عمومی بودن مطالعه مقاله این امکان وجود ندارد. موفق باشید.

       نهال : سلام ممنون ازاین همه مطالب مفیدواقعابه دردم خوردخداخیرتون بده

       مهلا : من ١٨سالمه خيلي دوست دارم زودتر ترك كنم اين عادت رو الان مدتي هست ك دچار زودانزالي شدم ميخواستم بدونم اگه ترك كنم اين مشكل رفع ميشه؟ايا زود انزالي در باروري هم تاثير داره؟
       پرسمان : اگر خود مقاله و جواب هایی که در پاسخ بعضی دوستان داده شده، با دقت مطالعه فرموده باشید، پاسختان را خواهید یافت. در عین حال لطفا سوالتان را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ پس از آماده شدن خدمتتان ارائه شود. موفق باشید.

       حامد : ... بيشتر اوقات هم خودارضايي ميكنم اما بعدش حس مرگ بهم دست ميده، نميدونم چيكار كنم الان به انرژيم نياز دارم، توروخدا كمكم كنيد اين عادتو ترك كنم از همه چي جاموندمو تمركز ندارم
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       دخترتنها : سلام از پیش دبستانی دچاراین عادت بیخودشدم ...
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها